Pod Olsztynem będziemy badać krańce kosmosu

2015-10-05 15:01:32 (ost. akt: 2015-10-05 13:59:59)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Z podolsztyńskich Bałd dzięki zbudowanemu tam radiotelskopowi będziemy badać krańce kosmosu. W sobotę na UWM podpisano umowę, dzięki której stacja w Bałdach stanie się oficjalnie częścią międzynarodowego projektu Lofar.
Kosmos do nas mówi — tłumaczy prof. Andrzej Krankowski, kierownik Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego przy Wydziale Geodezji UWM. — Mówi nie tylko językiem świetlnym, ale też radiowym. Sygnały radiowe docierają do nas na Ziemię z galaktyk, gwiazd i kwazarów. Dzięki systemowi radioteleskopów Lofar można rejestrować sygnały radiowe do tej pory niezbadane. Częścią systemu jest nasza stacja w Bałdach. A zatem spod Olsztyna będziemy mogli sięgać do granic wszechświata.
W sobotę w Starej Kotłowni zostało odpisane porozumienie, na mocy którego Bałdy oraz dwie inne polskie stacje staną się częścią międzynarodowego systemu Lofar.

Umowę w imieniu strony polskiej podpisał rektor UWM prof. Ryszard Górecki, w imieniu Interntional Lofar Telescope — Rene Vermeulen z Holandii. — Czekałem na takie wydarzenie — powiedział prof. Górecki. — Jest no dowodem, że polscy uczeni potrafią sprostać wymaganiom międzynarodowej nauki.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jest liderem konsorcjum PolfarO, które zarządza 3 polskimi stacjami. Tworzą one system obserwujący galaktyki, pulsary, kwazary, Słońce i jonosferę. Stacja UWM znajduje się w Bałdach 25 km od Olsztyna. Dwie kolejne są w Borówcu po Poznaniem i w Łazach pod Krakowem. Konsorcjum tworzy dziewięć ośrodków naukowych z całej Polski. Są to m.in. Uniwersytet Jagielloński, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, UMK czy Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

— Nasze radioteleskopy już pracują — dodaje prof. Krankowski. — Ale teraz informacje, jakie gromadzą, będą przesyłane do superkomputera w Holandii i tam wstępnie opracowywane. Dzięki temu polscy uczeni zajmujący się kosmosem, będzie mieli dostęp do tych danych. Dr. hab Mariana Soidę, dyrektora Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, interesuje badanie pól magnetycznych w środowisku międzygwiazdowym. — Instrument, jakim jest Lofar, działa na niezbadanym dotychczas zakresie fal radiowych i umożliwi nam dokładniejsze badania — tłumaczy.

Podczas sobotniej uroczyści prof. Krankowski przypomniał historię budowy stacji w Bałdach, gdzie znajduje się stacja naukowo-badawcza UWM. O lokalizacji radioteleskopu w tym miejscu zadecydowało również to, że nie występują tam zakłócenia radiowe i że jest tam dostęp do bardzo szybkiego internetu. W ubiegłym roku rozpoczęły się prace ziemne. Do Bałd przejechało 13 tirów z częściami do budowy systemu anten. Każda z nich waży 300 kg. Na działce o powierzchni 2,5 ha, którą zajęły anteny, ułożono 40 km kabli. Techniczny odbiór stacji przeprowadzono 21 sierpnia. W pracach wzięło udział również sześciu wolontariuszy. Jednym z nich była Ewa Jaroszewicz, absolwentka Wydziału Geodezji UWM. — Zgłosiłam się, bo był to pierwszy taki projekt w Polsce — powiedziała. — Podziwiam też bardzo prof. Krankowskiego i bardzo mnie interesuje geodezja kosmiczna.

MZG

O systemie pisaliśmy już:


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zed #1829824 | 89.228.*.* 6 paź 2015 12:39

  Dla mnie rewelka, tylko wynikami badań trzeba się będzie dzielić. Mnie interesuje bardziej ten superkomputer, w jaki sposób te informacje będą opracowywane i czy do wszystkich danych nasi naukowcy będą mieli dostęp.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Mz #1829786 | 164.126.*.* 6 paź 2015 12:04

  Oraz zbadają czarne dziury na Partyzantów

  odpowiedz na ten komentarz

 3. engineer #1829517 | 88.156.*.* 5 paź 2015 22:17

  uwm to pseudo uczelnia dla osób, które nie maja ambicji aby studiować na normalnej uczelni.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Marek #1829443 | 178.43.*.* 5 paź 2015 21:10

   A ja uważam że UWM fajnie promuje Olsztyn! To takie koło zamachowe rozwoju Olsztyna. To dzięki R. Góreckiemu mamy Uniwersytet i wszyscy się tym szczycą. Brawo UWM!!!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. dym #1829421 | 188.138.*.* 5 paź 2015 20:51

    A ten głąb Krankowski to czemu urzędował na wydziałe mechanicznym a nie na geodezji? Czy tu nie chodziło o sprawy obyczajowe? Górniewicz nadmiernie miłosierny. Te jełopy teraz będą tłumaczyć tutoriale i udawać uczonych.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (15)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

   GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

   Unia Europejska

   VISA MASTER CARD