Aktywność w każdym wieku sposobem na zdrowie

2018-04-16 12:00:00(ost. akt: 2018-04-30 12:43:25)
Nordic walking, czyli "chodzenie z kijkami" jest coraz bardziej popularnym sportem wśród seniorów

Nordic walking, czyli "chodzenie z kijkami" jest coraz bardziej popularnym sportem wśród seniorów

Autor zdjęcia: pixabay.com

Z badań wynika, że wśród najczęściej wymienianych sposobów na spędzanie wolnego czasu osoby po 60. roku życia niemalże na równi wymieniają aktywność ruchową i oglądanie telewizji (37% vs 36%). Jakie ćwiczenia są najkorzystniejsze dla osób dojrzałych oraz jak zachęcić do regularnej aktywności fizycznej te z nich, które nadal preferują bierny odpoczynek?
W zależności od stanu zdrowia i kondycji, dyscypliny sportowe dla osób starszych mogą być różne. Osoby, które mają problemy zdrowotne powinny postawić na umiarkowany wysiłek fizyczny, jaki zapewniają zajęcia aerobiku wodnego, nordic walking (chodzenie ze specjalnymi kijkami) oraz joga. Tego typu treningi, dodatkowo połączone z ćwiczeniami mięśni dna miednicy, zalecane są również osobom z dolegliwością nietrzymania moczu (NTM). Całkowita rezygnacja z jakiejkolwiek formy ruchu w obawie przed niekontrolowanym wyciekaniem moczu może doprowadzić do powolnej degradacji organizmu i złego samopoczucia.

Regularna aktywność fizyczna po 50. roku życia jest jednym z najważniejszych i najbardziej efektywnych sposobów zapobiegania i leczenia problemów zdrowotnych. Odgrywa olbrzymią rolę
w prewencji chorób sercowo – naczyniowych, nietolerancji glukozy, osteoporozy, otyłości czy zaburzeń gospodarki lipidowej. Trening ciała wpływa reż na łagodzenie bólu, poprawia ruchomość stawów, a także zwiększa wytrzymałość.


Jak zachęcić do regularnej aktywności?


Każdy ma swoje upodobania, jeśli chodzi o sposób spędzania wolnego czasu. Ważne jednak, aby niewielki, ale regularny wysiłek fizyczny, był wpisany w cotygodniowy harmonogram dbania o siebie. Jak zachęcić osoby dojrzałe do rozpoczęcia treningów? Oto kilka wskazówek:

Nic na siłę. Jeśli do tej pory ulubionym zajęciem osoby starszej było oglądanie telewizji lub czytanie książek, ciężko będzie od razu zmienić jej dotychczasowe przyzwyczajenia. Nie należy więc zmuszać do podjęcia intensywnych ćwiczeń, bo szybko ją zniechęcimy, a w najgorszym przypadku przeciążymy jej nieprzygotowany do wysiłku organizm. Skuteczniej będzie motywować osobę starszą tzw. metodą małych kroków. Na początku zaprośmy ją do wspólnych spacerów. Wbrew pozorom spacery mają bardzo wiele zalet zdrowotnych. Dodają energii, poprawiają samopoczucie, pomagają się zrelaksować i odstresować.

Dla zdrowia i przyjemności. Aktywność ruchowa oprócz pozytywnego wpływu na zdrowie powinna także dawać satysfakcję. Dlatego właściwie dobrany rodzaj treningu nie tylko uwzględnia stan zdrowia i możliwości osoby dojrzałej, ale także jej zainteresowania. Spośród wielu dyscyplin można zaproponować te, które uwzględniają towarzystwo innych osób, ruch na świeżym powietrzu lub połączone są z muzyką.

W grupie raźniej. Aktywność fizyczna nie tylko poprawi kondycję fizyczną, ale także może być świetnym sposobem na to, by senior przestał się izolować i otworzył się na nowe kontakty. Niemalże w każdej miejscowości znajdują się nieformalne grupy, w których to osoby w różnym wieku spotykają się, aby wspólnie spędzić aktywnie czas.

Nadążyć za młodszym pokoleniem. Pełni energii dziadkowie to najlepszy przykład dla wnucząt. Wspólnie spędzone, aktywne chwile to nie tylko okazja do nawiązania silnych więzi, ale także najlepszych sposób do zaszczepienia w najmłodszych zdrowych nawyków. Nie ma więc chyba lepszej motywacji do dbania o swoją kondycję jak ta, która ma służyć zarówno osobom dojrzałym, jak i ich pociechom.