Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego Słoneczna Polana otwarte

2015-09-28 09:21:35(ost. akt: 2015-09-28 09:43:24)

Autor zdjęcia: Redakcja

Przecięcie wstęgi, wodowanie miniaturowej żaglówki wykonanej przez przedszkolaków, pokaz mody żeglarskiej, regaty, koncert, zabawy dla dzieci. W sobotę została otwarta Słoneczna Polana, nowoczesna baza żeglarstwa wodnego i zimowego. Goście, a wielu z nich żyje żeglarstwem od dzieciństwa, podkreślali, że drugiego takiego miejsca dla miłośników jachtów w Polsce po prostu nie ma.
Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego Słoneczna Polana to trzecie, po przebudowie plaży miejskiej i przystani kajakowej, ogniwo infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad jeziorem Ukiel. Mieszkańcy, którzy wzięli udział w otwarciu obiektu, podkreślali, że takiej nowoczesnej bazy stolicy Warmii i Mazur było po prostu potrzeba.

— To miejsce na pewno przyciągnie sportowców, turystów i wszystkich mieszkańców, którzy przyjeżdżają nad nasze urocze jezioro Ukiel — mówił podczas otwarcia Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. I dodał, że w lipcu i sierpniu Olsztyn odwiedziło 400 tysięcy turystów.
— Pragnę podziękować za tak wspaniałe i wyjątkowe dzieło, które dzisiaj możemy podziwiać, i które będzie służyło nie tylko regionowi — dodał prezydent.

Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa, stwierdził, że nowa baza żeglarska to dowód na konsekwentne działania miasta w rozwój infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. — To jest bardzo istotne, jeżeli chodzi o strategię rozwoju. Stolicy regionu życzę, aby przyszły okres również był owocny dla olsztynian — mówił marszałek.

W oficjalnym otwarciu wziął udział także Wiesław Kaczmarek, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. — Muszę powiedzieć, że drugiego takiego ośrodka żeglarskiego w Polsce, jak ten w Olsztynie, nie ma. Dziękuję, że Olsztyn postawił na żeglarstwo — zaznaczył prezes.

Pełnomocnikiem prezydenta ds. przebudowy Słonecznej Polany jest Adam Liszkiewicz, żeglarz, kapitan, trener kadry olimpijskiej i sędzia żeglarski. — Kiedy mieszkałem w Gdyni, nie wiedziałem, że tu, w Olsztynie, będę miał szansę tworzyć regaty. To miejsce, które my, żeglarze, możemy wykorzystać optymalnie — powiedział żeglarz.

Obecny w sobotniej uroczystości Paweł Papke, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, podkreślił, że nowa przystań żeglarska jest uzupełnieniem zagospodarowania jeziora Ukiel.
— Mamy kolejne miejsce do rekreacji dla mieszkańców, turystów, a przede wszystkim dla młodzieży, która tutaj będzie się uczyła — mówił prezes PZPS Paweł Papke.

Po symbolicznym przecięciu wstęgi prezydent Olsztyna zwodował wykonaną przez dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 31 miniaturową żaglówkę. A tuż po oficjalnym otwarciu przystani rozpoczęły się regaty „Nauticus Cup” pod patronatem prezydenta miasta. Piotr Grzymowicz wypłynął także motorówką na jezioro, by dać sygnał do startu zawodów.

W przystani natomiast rozpoczął się festyn pod hasłem „Słońce w żaglach”. Organizatorem imprezy była spółka Edytor, wydawca „Gazety Olsztyńskiej”. Na przybyłych mieszkańców czekało wiele atrakcji. Mieszkańcy mogli obejrzeć wystawę zdjęć fotoreporterów „Gazety Olsztyńskiej” poświęconą sportom wodnym. Była także okazja do spróbowania konserw, czyli jednego z przysmaków żeglarzy.


Specjalnie dla najmłodszych powstała strefa animacji, chętni wyruszyli w rejs po jeziorze Warmia Busem, a w strefie relaksu Dobrej Energii MPEC można było skosztować kawy i herbaty.


Żeglarze Adam Liszkiewicz i Karol Jabłoński zaprosili mieszkańców na opowieść „Rejs to odkrywanie świata”, a na pomoście odbył się… pokaz mody żeglarskiej. Na scenie wystąpił natomiast zespół szantowy Shantaż, który w swoim repertuarze posiada własne piosenki i utwory m.in. Krzysztofa Klenczona i Seweryna Krajewskiego. — W takiej scenerii jeszcze nie graliśmy — przyznał Marek Matyjewicz, wokalista i gitarzysta olsztyńskiej grupy. — Mamy jednak nadzieję, że za rok będziemy tu grali co najmniej dwa razy w tygodniu!

Na otwarcie Słonecznej Polany przybyli nie tylko mieszkańcy Olsztyna. Pani Aldona przyjechała z Nidzicy z dziećmi, które startowały w regatach. — Olsztyn ma piękne miejsce do sportu i rekreacji — przyznała kobieta.

Pan Sławomir, olsztynianin, pamięta przystań jeszcze przed przebudową. — W tak krótkim czasie zrobiono naprawdę wspaniały obiekt. To miejsce nie tylko dla sportowców, ale także dla mieszkańców, ponieważ jest tutaj również m.in. wypożyczalnia rowerów — stwierdził.


Kinga Kulesza mieszka na Dajtkach. Przyszła na przystań z dziećmi. — Amfiteatr jest ładnie wkomponowany w zieleń, a przede wszystkim mamy nowy pomost, czyli kolejne molo w Olsztynie! — podkreśliła.

Projekt przebudowy Słonecznej Polany został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Przebudowa obiektu trwała prawie dwa lata, a jej koszt to ponad 30 mln zł.

Warto podkreślić, że nowoczesna baza jest jednak nie wyłącznie przystanią dla żeglarzy. W sobotę otworzono także wypożyczalnię m.in. rowerów i nartorolek. W tym miejscu zaczyna się ścieżka rowerowa, więc bez problemu będzie można dojechać nią na drugą stronę jeziora do ul. Olimpijskiej. Zimą natomiast, jeśli warunki będą odpowiednie, będzie można wypożyczyć narty biegowe.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. taka prawda #1824479 | 88.156.*.* 28 wrz 2015 18:41

  Drodzy mieszkańcy, powiedzcie mi ile miejsc pracy przybyły po tych pseudo milionowych "inwestycjach" centusiowych ? Ile osób jest zatrudnionych w parku centralnym, na betonowych placach, pomnikach , świecących pałach, buspasach? Nie wiele więcej niż na nieudolnie budowanych tramwajach, które powinny być oddane kilka lat temu lub betonowych jeziorach. Olsztyn potrzebuje nowych inwestorów, nowych normalnych miejsc pracy - NORMALNYCH czyli nie w galerii , za 1500 zł, na umowę śmieciową i dla studenta. Olsztyn miasto padaka, rządzone przez starych dziadów, szwagrów itp. Od razu napiszę hejterom , że ja mam dobrą pracę, ale współczuje innym mieszkańcom.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. wabyl; #1824104 | 88.156.*.* 28 wrz 2015 11:28

   Wielkie otwarcie z pompa a moze by mi tak powiedzial Arbuz co wybudowal za nasze podatki -wiem ze tylko swiecace paly przed ratuszem.Otwarcie ale zapomieli postawic tablicy unijnej 2,5x2,5m2 .O glownym czlowieku zapomiano panu Mariusz Goryszewski ale o Wieslawie Kaczmarku -komuchu min od zlodziejskie prywatyzacji majatku Polakow.A gdzie bylo poswiecenie i msza za przystan Sloneczna Polana.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Andrzej #1824082 | 188.146.*.* 28 wrz 2015 11:00

    Jako uzupełnienie do treści artykułu dodam że organizatorem regat pod patronatem prezydenta Olsztyna był Nauticus Yacht Club Olsztyn którego prezesem jest Pan Mariusz Goryszewski. Pan prezydent nie zadał sobie trudu żeby się dowiedzieć kto jest prezesem co było widać i słychać na zakończeniu regat

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Piękny artykuł #1824062 | 89.228.*.* 28 wrz 2015 10:41

     Trzeba tylko dodać, że impreza trwała od godz 10 do 13-14. Jak ktoś przybył na przystań po godz. 14, to zastał tylko wspomnienie po tym hucznym festynie. Nie było nikogo i niczego, oprócz kilku zainteresowanych.

     Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz