Szybka sieć to duży krok w rozwoju cyfrowym

2015-09-24 13:29:53(ost. akt: 2015-09-25 13:37:08)   Artykuł sponsorowany
Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego

Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Rozmowa z Sylwią Jaskulską, członkiem zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, o kończącej się budowie sieci szerokopasmowej oraz o wpływie inwestycji na rozwój regionu.
— Kończy się faza budowlana największej inwestycji ostatnich lat na Warmii i Mazurach — sieci szerokopasmowej. Dlaczego jest tak ważna?
— Wybudowana przez samorząd województwa sieć szkieletowo-dystrybucyjna jest krokiem do cyfrowego rozwoju naszego regionu. Chyba nikogo nie trzeba już przekonywać o tym, że szybka sieć jest niezbędna.

— Co stanie się, gdy zakończą się prace prowadzone na zlecenie samorządu? Jaki jest kolejny etap rozwoju sieci?
— Kolejny krok to „ostatnia mila”. Czekamy, aż powstaną pierwsze odcinki. Na stronie chceinternet.pl w zakładce „operatorzy” znajdują się dotychczasowe zasięgi sieci operatorów telekomunikacyjnych w regionie. Kolejne elementy sieci powstaną w wyniku skoordynowanych działań przedsiębiorców telekomunikacyjnych i samorządów lokalnych, którzy odpowiedzą na zapotrzebowanie mieszkańców. Efektem będzie podłączenie do szerokopasmowej sieci hurtowej SSPW.

— Mieszkańcy Warmii i Mazur mogli korzystać w ostatnich miesiącach z portalu chceinternet.pl. W jaki sposób wspomagał on inwestycję?
— Mieszkańcy mogą oznaczyć się na stronie chceinternet.pl. To nic innego, jak wskazanie operatorom miejsca, gdzie szybkiej sieci brakuje. Mapa wciąż się zapełnia, a operatorzy analizują opłacalność budowy sieci dostępowych „ostatniej mili” w miejscach, gdzie jest najwięcej zgłoszeń. Jeszcze nie jest za późno, aby oznaczyć się na portalu chceinternet.pl!

— Co daje regionowi i mieszkańcom rozwój cyfrowy, który jest konsekwencją inwestycji?
— Sieć szerokopasmowa daje możliwość szybkiego przesyłania dużych ilości danych, jest to nowoczesna i wygodna droga do Europy i świata. Dzięki wysokiej jakości usług szerokopasmowego internetu mieszkańcy Warmii i Mazur będą mieli szansę na rozwój cyfrowy. Wpłynie to bezpośrednio na rozwój gospodarki elektronicznej, zintensyfikuje procesy modernizacyjne, pobudzi inwestycje w nowe technologie, spowoduje także wprowadzenie na rynek nowych produktów i usług świadczonych z wykorzystaniem szybkiego internetu. Jednak dotarcie z internetem szerokopasmowym do odbiorcy końcowego zależy teraz od operatorów telekomunikacyjnych i sieci dostępowej „ostatniej mili”.

Obrazek w tresci