Port Lotniczy Olsztyn-Mazury na ostatniej prostej

2015-09-18 09:32:28(ost. akt: 2015-09-18 09:19:39)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Praca budowlane przy porcie lotniczym w Szymanach zostały zakończone. Teraz rozpoczął się czas zdobywania odpowiednich certyfikatów i testowania elementów związanych z bezpieczeństwem pasażerów.
Na terenie Portu Lotniczego Olsztyn–Mazury zakończone zostały już inwestycje obejmujące wydłużenie drogi startowej, rozbudowę płyty postojowej samolotów, budowę strażnicy Lotniskowej Służby Ratowniczo–Gaśniczej, a także ogrodzenia terenu lotniska. Aktualnie na terenie terminala pasażerskiego trwa testowanie systemów wspomagających pracę służb operacyjnych, które potrwają jeszcze do końca września. Rozpoczęły się również prace wykończeniowe w lokalach komercyjnych, które najemcy przygotowują do uruchomienia w nich działalności.

Sprawdzono również system pomocy nawigacyjnej ILS, a do końca września planowane jest sprawdzenie świetlnych pomocy nawigacyjnych.

Port Lotniczy Olsztyn–Mazury wchodzi obecnie w kolejny etap procesu certyfikacji. Po konsultacjach z Urzędem Lotnictwa Cywilnego oraz złożeniu wniosku o wydanie certyfikatu potwierdzającego spełnienie wymagań związanych z przygotowaniem portu do jego eksploatacji (sprawności infrastruktury oraz sprzętu i urządzeń, przygotowanie kadry obsługującej statki powietrzne i pasażerów, sprawność systemu kontroli dostępu i bezpieczeństw i zabezpieczeń przeciw pożarowych oraz przygotowanie dokumentacji związanej z procedurami podejścia statków powietrznych do lądowania i rejestracji lotniska w lotniczych dokumentach międzynarodowych). Spółka Warmia i Mazury Sp. z o.o. zarządzająca portem oczekiwać będzie audytu przedstawicieli ULC. Proces certyfikacji może potrwać do 15 grudnia 2015 roku.


Zarządzający Portem Lotniczym Olsztyn–Mazury chcą wyjść naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom branży turystycznej. W ubiegłym roku podpisane zostało porozumienie z Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, dzięki któremu możliwy jest rozwój współpracy z lokalnymi hotelami oraz biurami podróży. Działania te prowadzić mogą do uruchomienia całorocznych połączeń czarterowych z mazurskiego lotniska. Równolegle odbywają się konsultacje z przedstawicielami największych firm w regionie, zarówno tych o kapitale krajowym, jak również zagranicznym. Port Lotniczy Olsztyn - Mazury jest szansą na rozwój gospodarczy Warmii i Mazur, dzięki poprawie potencjału inwestycyjnego oraz minimalizacji peryferyjności komunikacyjnej regionu.


Komentarze (49) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Antyk #1819618 | 109.241.*.* 22 wrz 2015 00:25

  Warmiakom gul skacze, że lotnisko zbudowano na znanych na całym świecie Mazurach, a nie w okolicach prowincjonalnego miasteczka Olsztyna. To lotnisko jest na Mazurach aby przyciągnąć zagranicznych turystów chcących zobaczyć piękne Mazury, a nie ajny, hajny czy budajny na zapyziałej Warmii. W okolicy powstaje piękny hotel w Warchałach i już turyści nie będą zmuszeni nawet odwiedzać ziem zamieszkałych przez warmiactwo. Jest pięknie - jedyne co mi się nie podoba ten Olsztyn w nazwie, no ale tak już jest na świecie, że sponsora dopisuje się do nazwy obiektu np. PGE Arena. Tak więc skoro warmiaki płacą to niech mają ten swój Olsztyn w nazwie naszego pięknego lotniska.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. inwestor #1819563 | 88.152.*.* 21 wrz 2015 21:00

   Na te lotnisko przylecom uchocy z Afryki bo Warmia i Mazuri potrzeuja tanych rak do pracy bo niejscowi sa za drodzi i nieraz pijani.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. trak #1818623 | 178.43.*.* 20 wrz 2015 17:05

   Niestety możecie mieć rację . Zanosi się że to kolejny "biały słoń" epoki PO który trafi do podręczników obok słynnych nawet w Niemczech term lidzbarskich. Podobnych inwestycji powstała masa choćby w Hiszpanii gdzie dziś są garbem dla samorządów .Jakby ktoś nie zauważył to z regionu już uciekł kto mógł a bagna łosie i lasy nie wygenerują ruchu . Lotnisko za daleko od Olsztyna i jakiejkolwiek cywilizacji kurortów na miarę Teneryfy obok też brak . No i ciekawe czy jak toto zacznie przynosić straty kolejne władze będą miały odwagę to zamknąć ....

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. syn_janiny_dziąsło #1818497 | 164.126.*.* 20 wrz 2015 12:10

   Mam nadzieję, że po wyborach CBA weźmie się konkretnie za zarząd Radomia a potem Olsztyna.... w Radomiu już wypaliło - widzieliśmy na własne oczy.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. rad #1818356 | 86.27.*.* 20 wrz 2015 07:20

    quwq why why pytam się dlaczego pier.. Olsztyn

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (49)