Szybka sieć dla każdego mieszkańca regionu

2015-09-10 10:39:24(ost. akt: 2015-09-10 10:45:54)
REGION\\\ Samorząd województwa uruchomił usługę chceinternet.pl. Dzięki tej stronie możesz oznaczyć miejsce, w którym mieszkasz, i powiedzieć: Chcę internet! To innowacyjna inicjatywa warmińsko-mazurskiego samorządu.
REGION\\\ Samorząd województwa uruchomił usługę chceinternet.pl. Dzięki tej stronie możesz oznaczyć miejsce, w którym mieszkasz, i powiedzieć: Chcę internet! To innowacyjna inicjatywa warmińsko-mazurskiego samorządu.

Warmia i Mazury to region, którego silną stroną jest turystyka. Piękne jeziora, lasy i pagórkowaty krajobraz przyciągają turystów z całej Polski i Europy. Niestety, zalety naszego regionu mogą utrudniać życie mieszkańcom, bo nie w każdym miejscu w województwie jest dostęp do szerokopasmowego. To się może zmienić, bo w ramach projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej powstało 2292 km światłowodu, 216 węzłów dystrybucyjnych i 10 węzłów szkieletowych. Dzięki tej inwestycji, za pomocą „ostatniej mili” będzie możliwość podpięcia pod sieć Samorządu miejsc, które były dotąd pomijane przez komercyjnych dostawców internetu. – Grupą wyjątkowo zainteresowaną inicjatywą samorządu województwa powinni być studenci – mówi Maciej Bułkowski, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego. – Podczas roku akademickiego, kiedy przebywają w Olsztynie, Elblągu czy innym większym mieście, raczej nie mają problemu z dostępem do internetu. Ale co z wakacjami, kiedy wracają do domów często rozsianych po całym województwie? Tam łączność ze światem może już być utrudniona. A przecież internet jest studentom niezbędny do rozwijania swoich pasji, zainteresowań naukowych czy po prostu do kontaktu ze znajomymi. Powinni oznaczyć swoje rodzinne miejscowości na stronie chceinternet.pl, żeby dać jasny sygnał operatorom telekomunikacyjnym, gdzie potrzebne jest szybkie łącze.
Szybki i tani internet to obecnie podstawa komunikacji w biznesie i nauce. Nie da się być na bieżąco z tym, co dzieje się w Polsce i na świecie, bez podłączenia do sieci. Internet to nie tylko przeglądanie stron www, ale również możliwości oglądania telewizji w formacie HD, rozmów telefonicznych czy zakupów w sklepach na całym świecie. Szerokopasmowa sieć to ułatwienie dla osób bez względu na wiek, wykształcenie czy status ekonomiczny. Każdy mieszkaniec Warmii i Mazur powinien mieć dostęp do szybkiego łącza. Już 14 września ukaże się specjalne wydawnictwo, które podpowie studentom oraz ich najbliższym, jak skorzystać ze strony chceinternet.pl i jak oznaczyć się na mapie.
mk

Obrazek w tresci