W kasku jest zawsze bezpieczniej

2015-09-07 14:00:00(ost. akt: 2015-09-07 12:38:14)
Choć kask to podstawowa ochrona głowy, wielu rodziców o tym zapomina albo ulega prośbom dzieci i z niego rezygnują. O tym, jak ważne jest noszenie kasku, w swojej czwartej Złotej Zasadzie mówi żubr Benedykt, bohater ,,Zwierzaka za kierownicą".
Wstyd przed rówieśnikami czy błędne przekonania rodziców i opiekunów o wystarczającej roztropności dzieci — to tylko niektóre czynniki, które powodują, że dzieci nie noszą kasków ochronnych podczas jazdy na rowerze, rolkach czy deskorolce. Tymczasem konsekwencje takiego zachowania mogą być tragiczne. Do noszenia kasku ochronnego najmłodszych użytkowników drogi w swojej czwartej Złotej Zasadzie Zwierzaka przekonuje żubr Benedykt, czyli bohater konkursu „Zwierzak za kierownicą”, którego pomysłodawczynią i organizatorem jest poseł Beata Bublewicz.

— Jazda na rowerze, rolkach czy desce może powodować różne groźne kontuzje. Szczególnie narażona na uszkodzenia jest głowa. Podczas silnego uderzenia może dojść do wielu, często nieodwracalnych uszkodzeń mózgu. Przed tego typu urazami chroni w dużym stopniu kask — podkreśla Beata Bublewicz. — Okazuje się, że ponad dwie trzecie dzieci jeżdżących na rowerze czy rolkach, nie chce nosić kasków ochronnych. Najczęstsze powody to wstyd przed rówieśnikami oraz błędne przekonanie rodziców i opiekunów, których aż 52 proc. uważa, że ich pociechy są roztropne, jeżdżą ostrożnie i nic im nie grozi — dodaje.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Michelin przez SMG/KRC wynika, że 67 proc. dzieci w wieku 4–15 lat pomimo wielu niebezpieczeństw jeździ na rowerze bez kasku. Częściej kask noszą dzieci młodsze — w wieku 4–9 lat (40 proc.). Młodzież w wieku 10–15 lat kask zakłada niechętnie, stosuje go zaledwie 27 proc.

— Stosowanie kasków ochronnych przez rowerzystów nie jest nakazane przez polskie prawo, ale należy podkreślać, jak poważne mogą być skutki urazów głowy — uważa Beata Bublewicz. — Działania edukacyjne powinny być również skierowane do jeżdżących na rolkach i deskorolkach oraz do wszystkich grup wiekowych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. Jeśli w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo chcemy, aby dzieci podczas zabawy na rowerze, rolkach czy deskorolkach jeździły w kaskach ochronnych, musimy od początku wyrabiać u nich ten nawyk — zaznacza.

Kto może wziąć udział w wyjątkowym konkursie „Zwierzak za kierownicą”? Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Możecie wspólnie stworzyć dzieło literackie albo plastyczne. Im ciekawsze i bardziej nietypowe prace, tym lepiej. Szczegółowe zasady znajdziecie na stronie www.zwierzakzakierownica.eu. Na laureatów konkursu czeka nagroda niespodzianka. Niebawem dowiecie się, jaka.

Do przesyłania swoich prac wykorzystajcie formularze, które znajdziecie w zakładce „Zgłoś pracę”. Każda grupa może zgłosić dowolną liczbę wykonanych wspólnie prac. Na jej przesłanie macie czas do 16 maja 2016 roku. Uroczysty finał konkursu odbędzie się w czerwcu przyszłego roku.
Wszystko o konkursie na www.zwierzakzakierownica.eu

Ewelina Zdancewicz