Szanuję pieszych i pomagam im

2015-09-04 12:18:26(ost. akt: 2015-09-04 14:18:04)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Kiedy kieruję rowerem, quadem, hulajnogą, szanuję pieszych i pomagam im - oto kolejna, trzecia już Złota Zasada Zwierzaka, czyli żubra Benedykta. Ma ona uświadomić dzieci, że piesi są niechronionymi użytkownikami ruchu drogowego. Trzeba więc na nich uważać szczególnie.
Wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem, wejście na jezdnię zza pociągu czy przebieganie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym - oto podstawowe błędy najczęściej popełniane przez dzieci na drodze. Trzecia Złota Zasada Zwierzaka, czyli bohatera konkursu "Zwierzak ze kierownicą", którego pomysłodawcą i organizatorem jest poseł Beata Bublewicz, podkreśla szacunek, jaki należy zachować do innych użytkowników dróg.

— Może niektórym wyda się to dziwne, ale to właśnie szacunek decyduje o naszym bezpieczeństwie na drodze, bo z szacunku do innych troszczymy się także o ich bezpieczeństwo. Piesi są najsłabszymi, niczym niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Wśród nich są małe dzieci, osoby starsze, niepełnosprawni — wylicza Beata Bublewicz. — Niechroniony karoserią samochodu człowiek znajduje się na przegranej pozycji względem użytkowników pojazdów. Dla pieszych zderzenie z rowerem, hulajnogą, a co dopiero quadem może zakończyć się ciężkimi obrażeniami, a nawet śmiercią. Piesi są 10 razy bardziej narażeni na śmierć na drodze niż kierowcy. — podkreśla.

Zagrożenie pieszych występuje we wszystkich krajach, jednak w Polsce zjawisko to przybrało wyjątkowo niepokojące rozmiary. Najechania na pieszych to aż 37% wszystkich wypadków drogowych. Tymczasem w krajach Unii Europejskiej tego typu wypadki stanowią od 8% do 19% ogółu. Za stan alarmowy należy uznać poziom bezpieczeństwa na ulicach największych polskich miast, gdzie potrącenia pieszych stanowią blisko 60% wypadków. Ogółem, na polskich drogach co 24 minuty jeden pieszy traci życie bądź zdrowie. Najbardziej zagrożone są dzieci 6-9 letnie i starsi powyżej 75 roku życia. Obrażenia dzieci są z reguły cięższe niż w przypadku dorosłych, ale to osoby starsze mają większe problemy z rehabilitacją i odzyskaniem pełnej sprawności.

— Dzieci uczestniczą w ruchu drogowym jako głównie jako piesi i pasażerowie. W wieku 10 lat mogą uzyskać swoje pierwsze prawo jazdy – kartę rowerową — mówi Beata Bublewicz. — Jako kierowcy mają już większe obowiązki na drodze. Muszą brać pod uwagę, że na drodze są słabsi od nich uczestnicy ruchu drogowego czyli piesi. A słabszym zawsze trzeba pomagać — dodaje.

— Na drodze nie jesteśmy sami i odpowiadamy nie tylko za własne życie i zdrowie, ale także innych uczestników ruchu drogowego — zaznacza.
W konkursie „Zwierzak za kierownicą” mogą wziąć udział przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Możecie wspólnie stworzyć dzieło literackie: limeryk, krótki wierszyk, fraszkę, rymowankę, opowiastkę, albo dzieło plastyczne: rysowane, wyklejane lub wykonane inną techniką.

Do tworzenia prac plastycznych możecie wykorzystać obrazki stworów z zakładki „Wybierz zwierzaka” ze strony www.zwierzakzakierownica.eu albo samemu namalować zwierza spotykanego w polskich lasach czy na polach. Najważniejsze, aby Wasz bohater wiedział, jak bezpiecznie zachować się na drodze.
Na laureatów konkursu czeka nagroda niespodzianka. Niebawem dowiecie się jaka. Do przesyłania swoich prac wykorzystajcie formularze, które znajdziecie w zakładce „Zgłoś pracę”. Każda grupa może zgłosić dowolną liczbę wykonanych wspólnie prac. Na jej przesłanie macie czas do 16 maja 2016 roku. Uroczysty finał konkursu odbędzie się w czerwcu przyszłego roku.
Wszystko o konkursie na www.zwierzakzakierownica.eu

Ewelina Zdancewicz


Źródło: Gazeta Olsztyńska