Jako pieszy jestem dobrze widoczny

2015-09-02 20:01:40(ost. akt: 2015-09-03 08:38:07)
Jako pieszy jestem dobrze widoczny. To pierwsza z 12 Złotych Zasad Zwierzaka, bohatera konkursu „Zwierzak siedzi za kierownicą”. Mają one zwiększyć bezpieczeństwo dzieci na drodze. Co należy zrobić, żeby być dobrze widocznym?
Odblaski, zwiększona ostrożność oraz świadomość kierowców, że dziecko widzi drogę inaczej niż jej dorosły użytkownik — dokładnie tyle potrzeba, żeby nie dopuścić do tragedii. Wypadki drogowe to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci. Jak wynika z danych policji, w Polsce w 2014 roku spośród 9000 wypadków z udziałem pieszych, aż 1200 dotyczyło dzieci i młodzieży poniżej czternastego roku życia!

Jednym ze sposobów zwiększenia bezpieczeństwa na drogach jest edukacja przez zabawę. Konkurs dla dzieci „Zwierzak za kierownicą”, którego organizatorką i pomysłodawczynią jest poseł Beata Bublewicz, pomaga dzieciom w opanowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, które zostały opisane w książce zatytułowanej „12 Złotych Zasad Zwierzaka”. Pierwsza z nich brzmi: Jako pieszy jestem dobrze widoczny.