Zwierzak za kierownicą

2015-09-01 07:28:51 (ost. akt: 2015-09-03 08:39:26)

Autor zdjęcia: mat. organizatora

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku na drogach ginie około 1,3 mln osób, a od 20 do 50 mln zostaje rannych, z czego około 5 mln do końca życia nie odzyskuje pełnej sprawności.
Wypadki drogowe znalazły się na dziewiątej pozycji listy przyczyn śmierci na świecie. Jeśli utrzymają się obecne negatywne tendencje, do 2020 roku wypadki przesuną się na trzecie miejsce tej listy.

Mając to na uwadze, Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję inicjującą Dekadę Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2011-2020. Jej przesłanie brzmi: „Razem możemy ocalić milion istnień ludzkich”, a jej cel to zahamowanie wzrostu, a następnie zmniejszenie liczby śmiertelnych wypadków na drogach w skali globalnej. Podstawowym założeniem projektu jest dążenie do zintegrowania działań wielu organizacji i instytucji, które dotychczas realizowały swoje zadania osobno.

W Polsce, podobnie jak w pozostałych 92 krajach uczestniczących w projekcie, jego inauguracja miała miejsce 11 maja 2011 roku. Od początku działania projektu funkcję Społecznego Koordynatora Krajowego Dekady Działań BRD w naszym kraju pełni poseł Beata Bublewicz — pomysłodawczyni i organizator konkursu dla dzieci „Zwierzak za kierownicą”. Zadedykowała go swojemu tacie, kierowcy rajdowemu Marianowi Bublewiczowi, by upamiętnić jego osobę w 20. rocznicę tragicznej śmierci. Konkurs jest przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych i odbywa się w dwóch odsłonach: plastycznej i literackiej.

Celem konkursu jest upowszechnienie wśród dzieci wiedzy o bezpiecznych zachowaniach na drodze oraz o konieczności rozwoju motoryzacji przyjaznej środowisku. Poprzez konkurs wszyscy uczymy siebie nawzajem. Najmłodsi przestawiają swoje pomysły na bezpieczeństwo na drogach, a dorośli mają doskonałą okazję do refleksji na tym, czego już nauczyli i nad czym jeszcze trzeba pracować. Bardzo ważna jest tutaj forma zabawy w układanie limeryków, rymowanek, czy tworzenie prac plastycznych — razem, całą grupą lub całą klasą.

— Te wspólne dzieła zachwycają celnością spostrzeżeń i błyskotliwym poczuciem humoru. Warto zajrzeć do bogatej galerii prac, gdzie zebrało się ich już prawie 2 tys. — podkreśla Beata Bublewicz, wiceprzewodnicząca Komisji Spraw Wewnętrznych.

Dzięki współpracy z samorządami w akcję udało się zaangażować setki szkół i przedszkoli. Honorowy patronat nad konkursem dwukrotnie objęła małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska, a stałego wsparcia udzieliły Ministerstwa: Infrastruktury i Rozwoju, Edukacji, Sprawiedliwości, a także Komenda Główna Policji oraz Rzecznik Praw Dziecka. Popularność konkursowi zapewniają między innymi znane osobistości jak choćby Rafał Sonik, pierwszy Polak zwycięzca Rajdu Dakar (propagujący hasło: „Daj przyquad – nie niszcz lasów!”), Kajetan Kajetanowicz i Wojciech Chuchała mistrzowie Polski w rajdach samochodowych, Michał Rusinek, poeta i literat, Grzegorz Kasdepke, bajkopisarz oraz przyrodnik i dziennikarz Adam Wajrak.

W trzech edycjach konkursu wzięło udział ponad 30 tys. dzieci, nadesłano blisko 2 tys. prac. Uczestnicy konkursu mięli jedno zadanie: napisać żartobliwy wiersz lub stworzyć plakat i swoją pracą przekonać innych, że należy troszczyć się o bezpieczeństwo własne i pozostałych użytkowników dróg, bo przecież kierowcy, piesi, rowerzyści i motocykliści są jedną drużyną, która razem gra o wspólne zwycięstwo.

Podczas trzeciego finału w Belwederze odbyła się prezentacja książki wydanej przez Fundację im. Mariana Bublewicza „Zwierzak za kierownicą”, opisującej Złote Zasady Zwierzaka, czyli 12 zasad bezpiecznych zachowań na drodze dla dzieci. Jest to także opowieść o drogowych perypetiach uczniów klasy Pana Żubra z potworami łamiącymi wszystkie przepisy. Książka przyciąga uwagę ilustracjami i jest kierowana nie tylko do najmłodszych uczestników ruchu drogowego, ale również do nauczycieli oraz rodziców. Naukowa wiedza z zakresu bezpieczeństwa na drodze została tu bardzo ciekawie połączona z twórczością dzieci, pracami konkursowymi z poprzednich edycji, a także z „Mądrościami z biblioteczki Pana Żubra”.

Dodatkowy walor wychowawczy zabawy to nauka współdziałania przy tworzeniu prac konkursowych, a przez to uświadomienie dzieciom, że każdy z nas — uczestnicząc w ruchu drogowym — podejmuje indywidualnie decyzje, które dotyczą także innych użytkowników dróg. Właściwa decyzja owocuje wygraną wszystkich uczestników ruchu, a w kontekście konkursu staje się szansą na zdobycie nagrody dla całej klasy czy grupy przedszkolnej.

Więcej o konkursie na stronie >>> www.zwierzakzakierownica.eu.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD