Każdy ma prawo zażądać obrońcy z urzędu
2015-08-29 15:18:00(ost. akt: 2015-08-29 15:47:45)
Jedni się oburzają, inni ze zrozumieniem kiwają głowami. Ale mało kto wie, że teraz nawet ludzie rozliczani przez policjantów czy straż miejską za wykroczenie mogą domagać się obrońcy z urzędu. Nowe prawo działa prawie od miesiąca.
Jeszcze czego! — irytują się praworządni mieszkańcy, którzy w życiu nie przeszli nawet na czerwonym świetle. — Dlaczego mamy płacić za to ze swoich podatków? Jeżeli ludzie popełniają jakieś wykroczenia, to powinni sami postarać się o obrońcę — uważa Anna Karczewska, pracownik techniczny.
Podobnie sądzi Sylwia Waśniewska. — Te osoby powinny zastanowić się, co robią. Są dorośli i nie powinni robić nic niezgodnego z prawem — mówi.
Parlamentarzyści doszli jednak do innego wniosku. I dali prawo do obrońcy z urzędu każdemu, kogo wzięła w obroty policja lub straż miejska. Wystarczy samo podejrzenie, że sprawca w przyszłości może stanąć przed sądem za swój wyczyn, aby mógł domagać się adwokata albo radcy prawnego. Ma prawo zażądać obrońcy, zanim jeszcze funkcjonariusze zaczną go przesłuchiwać, a zwłaszcza zanim postawią mu zarzuty. Ba, wystarczy samo wezwanie do złożenia wyjaśnień na piśmie, aby człowiek mógł powiedzieć, że bez adwokata nie kiwnie nawet palcem.
Parlamentarzyści doszli jednak do innego wniosku. I dali prawo do obrońcy z urzędu każdemu, kogo wzięła w obroty policja lub straż miejska. Wystarczy samo podejrzenie, że sprawca w przyszłości może stanąć przed sądem za swój wyczyn, aby mógł domagać się adwokata albo radcy prawnego. Ma prawo zażądać obrońcy, zanim jeszcze funkcjonariusze zaczną go przesłuchiwać, a zwłaszcza zanim postawią mu zarzuty. Ba, wystarczy samo wezwanie do złożenia wyjaśnień na piśmie, aby człowiek mógł powiedzieć, że bez adwokata nie kiwnie nawet palcem.
W Olsztynie ani policjanci, ani strażnicy miejscy nie spotkali się jeszcze z taką sytuacją. Wygląda na to, że mało kto wie o nowym przepisie, bo wszedł on w życie dopiero 1 sierpnia.
Krzysztof Bisior z Komendy Miejskiej Policji mówi, że każdy, kto jest rozliczany przez funkcjonariuszy, jest jednocześnie pouczany o przysługującym mu prawie. I chociaż nikt dotąd z niego nie skorzystał, policjanci liczą się z tym, że ten pierwszy raz kiedyś nastąpi. Nie wszyscy wiedzą, jak w praktyce ma się to odbywać.
Policjanci na swoim forum pytają się wzajemnie: — Moje pytanie tyczy się wzięcia przez sprawcę papugi: prywatnie czy my na jego żądanie ustanawiamy obrońcę z urzędu? (...) Jak to się odbywa, gdy pan Kowalski przyjdzie na przesłuchanie, przeczyta uprawnienie i powie: ja chcę adwokata?
Profesor Stanisław Pikulski, doświadczony karnista, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: — Na wstępnym etapie postępowania należy na własną rękę zatrudnić radcę prawnego lub adwokata. Jeżeli sprawa trafi do sądu i obwiniony zostanie uniewinniony, to sąd zasądzi zwrot kosztów za obronę.
Profesor dodaje, że jego zdaniem ten przepis bardzo pomoże w uświadamianiu obywatelom, jakie mają prawa. — Wcale nie uważam, żeby to była przesada. Przecież chodzi o zwiększenie obrony konstytucyjnie zagwarantowanych praw i wolności obywatelskich. Mimo że to tylko wykroczenie, powszechnie mówi się, że drobiazg, to przecież zmierza się do ukarania. A kara już drobiazgiem nie jest — podkreśla Stanisław Pikulski.
Jeśli ktoś popadł w euforyczny nastrój po przeczytaniu tej informacji, to tonuje go kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. A tam jak byk leży, że obrońca z urzędu tak, ale nie wystarczy być biednym, żeby go dostać. Musi tego też wymagać „dobro wymiaru sprawiedliwości”. A to pojęcie tak szerokie, że interpretacji może być sporo.
— Przy takim wniosku sprawdzamy, czy dana osoba jest w stanie sama bronić się skutecznie. Jeśli jest tylko uboga ekonomicznie, ale świetnie orientuje się w przepisach, to może nie być potrzeby przydzielania jej obrońcy — mówi sędzia Wojciech Kottik, który rozpatruje wnioski o ukaranie w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. — Co innego, jeśli mamy do czynienia z osobą ubogą i jednocześnie niezorientowaną w prawie.
Co ciekawe, łatwiej mogą mieć ci, którzy byli kiedykolwiek leczeni psychiatrycznie albo chociaż badani. W takich sytuacjach sąd powołuje biegłego psychiatrę, który oceni czy obwiniony jest zdolny do samodzielnej obrony.
Małgorzata Kundzicz
Piotr Parcheta
Piotr Parcheta
Źródło: Gazeta Olsztyńska
Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)
..świadek #1804750 | 164.126.*.* 30 sie 2015 12:56
Mialem okazję korzystać z usług obrońcy z urzędu choć nie prosiłem o takiego.Skorzystałem z instrukcji policji.W czasie dochodzenia można prosić o pomoc prawną.Okazało się że owszem był mecenas który poznawał akta 10 min przed rozprawą.Inna sprawa sąd wyznaczył na tę samą godzinę kilkanaście spraw.Dyżurny prokurator ( aplikant) swoje,obronca swoje.Petent wyszedł na wariata.Obaj panowie zarobili przez 6 min ok 500 zł.Obrońca 280 zl.Prawda i tak wyszła na moje.
odpowiedz na ten komentarz
kom #1804632 | 164.126.*.* 30 sie 2015 10:00
Wysoki Sądzie: Nie będąc gołosłownym, a mówię to nie bez kozery - mowa mojego obnońcy całkowicie przekonała mnie o mojej niewinności, chociaż Dzierżyński twierdził, że "Nie ma niewinnych, są tylko źle przesłuchani".
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
Kalifornia #1804421 | 89.228.*.* 29 sie 2015 19:38
Każdy ma konstytucyjne prawo do obrońcy z urzędu - tak naprawdę bez względu na dochody, itp. Przepis sierpniowy ma charakter uświadamiający - dotyczy wykroczeń i innych drobnych przestępstw. Zgodnie z konstytucją państwo ma obowiązek zapewnić każdemu obywatelowi obronę. I skarżyć można każdą odmowę obrońcy z urzędu!
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
powody masowej emigracji #1804373 | 5.172.*.* 29 sie 2015 17:31
https://www.youtube.com/watch?v=wEorXpNf meQ
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz
powołać komisję śledczą #1804366 | 176.10.*.* 29 sie 2015 17:05
tak posłom tak i obywatelom się należy
Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)