Znajomość języków obcych to dzisiaj konieczność

2010-12-14 13:04:17(ost. akt: 2010-12-14 13:22:13)

Autor zdjęcia: Profi-Lingua
Znajomość języków obcych jest dziś koniecznością. Przeglądając oferty pracy renomowanych firm raczej nie można znaleźć takiej, która nie wymagałaby od kandydata posługiwania się przynajmniej jednym językiem obcym. Znajomość języka branżowego ma szczególne znaczenie nie tylko dla prawników lub lekarzy. Teraz np. kierowcy, spawacze czy kelnerzy chcący podjąć pracę za granicą muszą także znać język obcy przynajmniej w stopniu komunikatywnym.


Umiejętność płynnego posługiwania się językiem może również przyczynić się do tego, że będziemy otrzymywać wyższe wynagrodzenie, niż osoby zajmujące podobne stanowisko. W tym przypadku wynagrodzenie może być nawet dwukrotnie wyższe. Dzieje się tak dlatego, że znajomość języka obcego ułatwia korzystanie z obcojęzycznych materiałów firmowych, udział w szkoleniach zawodowych za granicą czy przeglądanie publikacji na temat branży w zagranicznych wydawnictwach. Dlatego jest to czynnik, który może znacznie przyspieszyć naszą karierę. To jest już konieczność

Nauka języków obcych stała się koniecznością. Znajomość języka angielskiego jest jednym z podstawowych wymagań na dzisiejszym rynku pracy. Język angielski używany jest głównie do komunikacji z klientami oraz między pracownikami, nierzadko z wielu krajów. Ponadto języki obce otwierają wiele możliwości studentom i wszystkim uczącym się. Zaczynając od łatwiejszego dostępu do materiałów, często publikowanych tylko w oryginale, kończąc na możliwości studiowania za granicą. Co więcej, ponieważ ogromna liczba osób z Polski podejmuje pracę w krajach anglojęzycznych, konieczna jest znajomość języka w stopniu co najmniej podstawowym. 
Aby znaleźć naprawdę dobrą pracę trzeba mieć wysokie kwalifikacje zawodowe, ale także posiadać umiejętność perfekcyjnego posługiwania się przynajmniej jednym językiem obcym. Coraz częściej pracodawcy zamieszczają ogłoszenia w innych językach, co stanowi wstępną selekcję kandydatów. Proszą też o przesłanie CV i listu motywacyjnego w języku obcym. Wiele osób ceni sobie dodatkowe możliwości jakie daje praca w dużych, międzynarodowych korporacjach, ale w tym przypadku znajomość przynajmniej jednego języka jest absolutnie konieczna. Liczy się to również podczas awansu. Osoba, która nie umie posługiwać się biegle żadnym językiem obcym nie ma szans na stanowisko managerskie lub dyrektorskie.

Języki obce przydają się nie tylko pracownikom różnych firm i międzynarodowych korporacji, ale także studentom. Młodzież zdaje sobie sprawę, że znajomość języka to pewna inwestycja. Dzięki niemu mają możliwość studiowania za granicą i doskonalenia zawodowego. Jest przepustką do europejskiego rynku pracy oraz międzynarodowej kariery. 
Ważne jest, aby stale doskonalić swoje umiejętności w tym zakresie. Kluczową sprawą jest wybór odpowiedniej szkoły i kursu językowego. Aby skutecznie nauczyć się obcego języka należy wybierać taką szkołę, która posiada wieloletnie doświadczenie i sprawdzoną kadrę metodyków i lektorów. Dobrze wybrać

Wybierając szkołę powinno się także zwrócić uwagę na to czy przygotowuje do certyfikatów językowych. Taki dokument jest najlepszym potwierdzeniem umiejętności językowych i dużym uproszczeniem w kontaktach z pracodawcami. Jeśli szkoła przeprowadza egzaminy i po zakończeniu kursu można w niej od razu zdobyć odpowiedni certyfikat to jest to dla niej najlepszą rekomendacją. Taki dokument przydaje się w wielu sytuacjach, na przykład wtedy kiedy staramy się o staż lub stypendium za granicą. Może też okazać się bardzo pomocny podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Potwierdź swoje umiejętności

Aby potwierdzić swoją umiejętność posługiwania się językiem obcym warto zdać egzamin językowy. Certyfikat nas wyróżnia. Pracodawcy wyżej oceniają osoby posiadające certyfikat, gdyż jest on bardzo wygodnym narzędziem pozwalającym zweryfikować deklarowaną przez kandydatów znajomość języków. W odpowiedzi na te potrzeby rynku szkoły językowe wprowadzają do swojej oferty kolejne lektoraty specjalistyczne. Certyfikaty, które można zdobyć w renomowanych szkołach językowych w Polsce są uznawane przez większość instytucji i firm na całym świecie. 
Certyfikaty językowe potwierdzające znajomość biznesowego angielskiego. Kursy, które mają na celu przygotowanie słuchaczy do tych egzaminów, koncentrują się na przygotowaniu do posługiwania się językiem w praktycznych sytuacjach zawodowych takich jak np. przygotowywanie prezentacji czy sporządzanie raportów w języku angielskim. 
Z chwilą wejścia do Unii Europejskiej dla Polaków otworzyły się nowe rynki pracy. Jednak tylko ludzie, którzy władają językami obcymi mogą liczyć na dobrą pracę zarówno w kraju jak i za granicą.
Posiadanie certyfikatu takiego jak np. TELC zwiększa szansę na zdobycie lepiej płatnej pracy. Osoby, które zdały egzamin TELC mają znacznie większe możliwości realizacji zawodowej zarówno w Polsce jak i za granicą. Dzieje się tak dlatego, że ten certyfikat jest uznawany przez administracje państwowe, instytucje publiczne i gospodarcze (m.in. Izby Przemysłowo-Handlowe) w krajach Unii Europejskiej. Każdy, kto uczy się języka na kursach, powinien zdać egzamin końcowy, który potwierdzi poziom zdobytej wiedzy. Warto wybrać taki egzamin, który będzie znany i akceptowany zarówno w krajach europejskich jak i w zagranicznych firmach posiadających swoje filie w Polsce np. certyfikat TELC. Wielu z nas przekona się, że już podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca zapyta właśnie o znajomość języka obcego. Posiadany certyfikat jest wystarczającą rekomendacją dobrej znajomości języka. Posiadacz certyfikatu jest bardziej atrakcyjny dla pracodawców i może pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy. 
kr

 Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Aleks #2694512 | 178.235.*.* 8 mar 2019 18:47

  Polecam interesujący artykuł na temat języków obcych na rynku pracy: https://lingroom.pl/en/blog/jaki-jezyk-o bcy-obcy-zapewni-ci-wysokie-wynagrodzeni e/

  odpowiedz na ten komentarz

 2. sara #1952177 | 180.253.*.* 13 mar 2016 00:38

  Tak, też się zgodzę z tym , że Znajomość języków obcych to konieczność, choćby w podróży musisz coś umieć powiedzieć po angielsku, niemiecku czy innym języku. Wiem to z gazety Preply jak I z własnego doświadczenia, tym, którzy nie mają bagaży doświadczeń http://www.sisters92.pl/jezyki-obce-a-po droze

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Upon #1872221 | 88.156.*.* 3 gru 2015 10:36

  Kursy, kursy i jeszcze raz kursy... bo sama nauka w szkole nic nie da, no chyba że w szkole językowej, gdzie każdy jest traktowany bardziej indywidualnie. Ja się angielskiego nauczyłem w Elsinore http://elsinore-angielski.katowice.pl/ i gdyby nie to, to nie wiem... a tak to już pracę mam :) a na rozmowie poradziłem sobie po angielsku.

  odpowiedz na ten komentarz