Festyn Ludowy w Asunach

2015-08-24 20:04:54(ost. akt: 2015-08-24 20:18:59)

Autor zdjęcia: Jan

Już po raz 16 w niewielkich Asunach odbył się Ukraiński Festyn Ludowy. Otwierając imprezę wójt gminy Barciany Ryszard Kozyra docenił miejscowych działaczy ukraińskich, którzy w tak małej miejscowości potrafią zorganizować tak dużą imprezę.
W sobotę 22 sierpnia w Asunach odbył się XVI Ukraiński Festyn Ludowy. W imieniu organizatorów prowadząca występy Jarosława Chrunyk przywitała wszystkich obecnych, a w szczególności zaproszonych gości. Wśród nich m.in.: starostę powiatu kętrzyńskiego Ryszarda Niedziółkę, wójta Gminy Barciany Ryszarda Kozyrę, przewodniczącą Rady Gminy Małgorzatę Kłaczko-Dyjas, sekretarza gminy Annę Tereszko, biskupa pomocniczego archidiecezji przemysko-warszawskiej Eugeniusza Popowicza oraz greckokatolickie i prawosławne duchowieństwo.

Otwierając imprezę wójt gminy Barciany Ryszard Kozyra docenił miejscowych działaczy ukraińskich, którzy w tak małej miejscowości potrafią zorganizować tak dużą imprezę.

W swoim przemówieniu przewodniczący Warmińsko-Mazurskiej Rady Koordynacyjnej Związku Ukraińców w Polsce Stefan Migus odniósł się do sytuacji politycznej na Ukrainie w przeddzień jej święta narodowego. Podkreślił, że losy Europy rozstrzygają się dziś w Donbasie.

Z kolei starosta Ryszard Niedziółka mówił o pomocy dla Ukrainy i życzył Ukraińcom zwycięstwa i przystąpienia do Unii Europejskiej. Zwracając się do obecnych bp Eugeniusz Popowycz podkreślił, iż nie należy porzucać nadziei, trzeba nią żyć, bo prawda i dobro zawsze zwyciężają.

W tym roku na asuńskiej scenie wystąpiły ,,Mołtajnianki” z Mołtajn, zespół wokalny ,,Obrij” z Węgorzewa, ,,Zoreopad” z Bań Mazurskich, grupa wokalna ,,Spektrum” z Górowa Iławeckiego oraz miejscowa artystka Milena Kędziora. Gwiazdą wieczoru był zespół ,,Berkut” z Olsztyna. Festyn zakończył się tradycyjnie zabawą taneczną.

Organizatorami imprezy byli: Ośrodek Kultury Ukraińskiej w Asunach, miejscowe koło Związku Ukraińców w Polsce, Olsztyński oddział ZUwP oraz GOK w Barcianach. Zrealizowano ją dzięki dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Urzędowi Marszałkowskiemu, Urzędowi Gminy Barcian, Starosty Powiatu Kętrzyńskiego i prywatnym sponsorom.

asTen tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: UA

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zbyszek #1800982 | 89.228.*.* 25 sie 2015 10:35

    Łał, tylko ta droga z trelinki.Jak tam dojechać Panie wójcie i starosto.Nie każdyn POsiada brykę terenową.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz