Pilotażowy program oceny potrzeb pokrzywdzonych w iławskiej policji

2015-08-21 17:10:44(ost. akt: 2015-08-21 14:17:11)
zdjęcie jest ilustracją do tekstu

zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum

W iławskiej komendzie policji rozpoczęto realizację pilotażowego programu pod nazwą „Indywidualna ocena szczególnych potrzeb osoby pokrzywdzonej w zakresie ochrony". Jest to program przygotowany w ramach prac Rady ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem przy Ministerstwie Sprawiedliwości.
Celem programu jest poznanie potrzeb i oczekiwań osoby pokrzywdzonej dla zapewnienia jej właściwych warunków przyjęcia zawiadomienia, przesłuchania, środków ochrony, bezpiecznego miejsca schronienia, jak również odpowiedniej pomocy, w tym również pomocy psychologicznej.
Do realizacji programu służy policjantom specjalnie przygotowany kwestionariusz oceny.

Ofiary niektórych przestępstw
Wypełniany jest w przypadkach zaistnienia szczególnego rodzaju przestępstw, typu: przemoc w rodzinie, przemoc seksualna lub wykorzystywanie seksualne, przestępstwa z nienawiści, przestępstwa związane z handlem ludźmi, terroryzmem oraz przestępczość zorganizowana.

Szczególne okoliczności
Kwalifikacja prawna czynu to jednak nie jedyne kryterium do dokonania oceny. Kwestionariusz wypełniany jest też w przypadkach, gdzie istnieją szczególne przesłanki zastosowania oceny potrzeb pokrzywdzonego, a są nimi ponadto:wiek osoby pokrzywdzonej, niepełnosprawność, okoliczności w jakich doszło do popełnienia przestępstwa, pokrzywdzenie przestępstwem z nienawiści oraz sytuacje, kiedy ze względu na charakter czynu istnieje potrzeba szczególnej ochrony prywatności osoby pokrzywdzonej.

Iława i Elbląg
W województwie warmińsko - mazurskim udział w pilotażowym programie biorą: Komenda Powiatowa Policji w Iławie oraz Komenda Miejska Policji w Elblągu.

To ma być narzędzie pomocne w działaniu
Wprowadzony kwestionariusz ma być pomocnym narzędziem w dokonaniu właściwych ustaleń, niezbędnych do zastosowania dopasowanych i skoordynowanych działań, zmierzających do ochrony i pomocy pokrzywdzonemu. Jego podstawowym celem jest umożliwienie organom postępowania przygotowawczego dokonanie oceny i pomoc w ustaleniu jakie środki ochrony bądź pomocy należy w danym przypadku zastosować. Ocena ta oparta będzie na przeprowadzonych z pokrzywdzonym ustaleniach, uwzględniających jego szczególne obawy i oczekiwania.

Program potrwa do 30 września

Program oceny potrzeb osób pokrzywdzonych w iławskiej jednostce policji rozpoczął się w czwartek 20 sierpnia i potrwa do 30 września bieżącego roku. 


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ubawiony czytelnik #1799651 | 89.228.*.* 22 sie 2015 15:40

    Z kolejnego już Waszego wesołego tytułu wynika jednoznacznie, że program dotyczy osób pokrzywdzonych w iławskiej policji. Czyżby redaktor sugerował, że iławska policja krzywdzi ludzi ? A może by tak autora "wesołych" tytułów objąć pilotażowym programem edukacji językowej i skierować go ponownie do szkoły - najlepiej od razu do sześciolatków. Choć po planowanym przez pana Dudę referendum mogą być z tym kłopoty. No to wtedy do przedszkola - ale już do starszaków...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz