Dobry fach da młodym zarobić

2015-08-24 12:00:00 (ost. akt: 2015-08-24 13:23:32)
Tomasz Makowski: Mój pierwszy zawód to mechanik pojazdów samochodowych. W zakładzie transportu mięsnego naprawiałem stare żuki i stary.

Tomasz Makowski: Mój pierwszy zawód to mechanik pojazdów samochodowych. W zakładzie transportu mięsnego naprawiałem stare żuki i stary.

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Poseł Tomasz Makowski z PSL o wielkiej szansie przed jaką staje region, czyli o 1,7 mld euro, które dostaną Warmia i Mazury w latach 2014-2020 z Unii Europejskiej.
— W trzecim kwartale ruszą pierwsze konkursy unijne w ramach kolejnej edycji regionalnego programu operacyjnego. Warmia i Mazury mają do dyspozycji w latach 2014-2020 1, 7 mld euro, to 300 mln euro więcej niż w poprzedniej perspektywie. To może jest szansa na skok gospodarczy regionu?
— I to ogromna, tym bardziej że spora część tych pieniędzy, bo około 50 proc. trafi do małego i średniego biznesu. Z tego co wiem, to na przełomie listopada i grudnia zostaną ogłoszone pierwsze konkursy na tzw. innowacyjną gospodarkę, na przedsiębiorczość. I gorąco namawiam przedsiębiorców by już zaczęli interesować się warunkami, możliwościami pozyskania dotacji. Bo naprawdę nie taki diabeł jak go malują. A często przedsiębiorcy słysząc hasło inteligentne przedsiębiorstwo myślą, że to Bóg wie co takiego, że tu chodzi o jakieś kosmiczne technologie. A tak naprawdę nie jest. Innowacyjna gospodarka to też usprawnienie procesu technologicznego, unowocześnienie parku maszynowego. I na takie rzeczy są unijne pieniądze, przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotacje na ten cel, jak też na rozwój przedsiębiorczości, na tworzenie nowych miejsc pracy, na tworzenie inkubatorów przedsiębiorczości, gdzie kilku przedsiębiorców łączy swoje siły, działają wspólnie. To są m.in. pieniądze właśnie dla młodych, energicznych ludzi, którzy chcą być przedsiębiorczy.

— Na szczególne wsparcie będą mogli liczyć obecnie przedsiębiorcy działający w branżach objętych inteligentnymi specjalizacjami, które musiały określić regiony. U nas jest to ekonomia wody, produkcja żywności wysokiej jakości oraz przemysł drzewny i meblarski. To jest trochę obawa, że zawęża się obszar tej pomocy.
— Myślę, że nie powinniśmy popadać w przesadę. Mamy nowoczesne firmy w regionie, mamy chociażby przemysł elektroniczny, elektromaszynowy. W Mrągowie jest przedsiębiorca, który chce produkować ciągniki. I pewnie będzie też chciał skorzystać z unijnej pomocy na rozwój firmy, na inteligentny rozwój swojej firmy. I nie mówmy więc tu tylko o turystyce związanej z wodą czy przemysłem meblarskim. Naszym problemem jest to, że firmy dostają dotację, rozwijają się, a dalej mamy najwyższe bezrobocie w kraju.

— Czym to tłumaczyć?
— Wysokimi kosztami pracy, dużymi obciążeniami podatkowymi. I o tym rozmawiałem już m.in. z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, że czas zmniejszyć te obciążenia, wówczas pracodawcy będą mieli możliwość podniesienia płacy pracownikom. A tym bardziej że płace na Warmii i Mazurach są najniższe w kraju. Zresztą tu chyba nie mamy już wyjścia. Bo dziś w wielu branżach brakuje już specjalistów, nikt nie chce pracować za minimalną płacę.

— Dziwi się pan , bo ja nie.
— Ja też się nie dziwię. Dlatego, jeśli połączymy ten strumień pieniędzy unijnych na inteligentny przemysł z obniżeniem kosztów pracy, to myślę, że wtedy osiągniemy sukces w ciągu kilku lat. Mam tylko nadzieję, że pracodawcy wygospodarowane nadwyżki pieniędzy dzięki niższym kosztom pracy przeznaczą na podniesienie płac pracownikom, a nie kupno sobie nowych limuzyn. Bo niestety zdarzają się przypadki, że przedsiębiorca jeździ autem za pół miliona złotych, a zalega z wypłatą swoim pracownikom. Jednak na szczęście to już rzadkość.

— Dlaczego?
— Bo jak powiedziałem już w niektórych branżach brakuje rąk do pracy. Dlatego tak ważna jest edukacja, kształcenie zawodowe. Dlatego w nowej perspektywie tak wielka wagę przywiązuje się do połączenie biznesu z nauką, także tą na poziomie zawodowym. Na to będzie wsparcie z UE. Już cztery lata temu o tym mówiłem, jak tylko dostałem się do Sejmu, że powinniśmy kłaść większy nacisk na szkolnictwo zawodowe. I wiem o czym mówię, bo sam skończyłem szkołę zawodową przyzakładową. Dlatego apeluje do młodych ludzi, uczcie się zawodu, bo będzie specjalistami, bo będzie zarabiać pieniądze, Nie politycy, nie dziennikarze, chociaż ich szanuję.

— Miło.
— Ale trzeba zrozumieć, że ktoś musi wytwarzać nasz PKB.

— Jaki ma pan zawód?
— Mój pierwszy zawód to mechanik pojazdów samochodowych. W zakładzie transportu mięsnego naprawiałem stare żuki i stary. I cieszę, że wreszcie kwestie szkolnictwa zawodowego zostały dostrzeżone, co widać choćby w wsparciu unijnym w tej nowej perspektywie. Bo dziś edukacja zawodowa kuleje. W poprzedniej perspektywie finansowej fundusze unijne nakierowane były na budowę infrastruktury: drogi, woda, kanalizacja. I ta powstała, lepsza czy gorsza , ale jest. Jednak nadal nie mamy infrastruktury gospodarczej, której edukacja zawodowa jest niezbędnym elementem.

Andrzej Mielnicki

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mowisz Psl ? #1801087 | 213.73.*.* 25 sie 2015 13:11

  Mowisz PSL a ja sie pytam czy rodzina juz zatrudniona.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. allensteiner #1801080 | 88.156.*.* 25 sie 2015 12:57

  Jak słusznie pan poseł zauważył, idzie o "tak zwaną" innowacyjną gospodarkę.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. prim #1800996 | 151.248.*.* 25 sie 2015 10:59

  Mniejsze obciążenie przedsiębiorców = większe zyski przedsiębiorców. Szeregowy robol zawsze będzie na najniższej stawce. Taka jest prawda. A tu gościu zamydla oczy (=pieprzy głupoty, jak to z PSLu)

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Najlepszy "fach" to być POsłem #1800890 | 88.156.*.* 25 sie 2015 08:21

  Zakłamany dziadu

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ben #1800554 | 31.6.*.* 24 sie 2015 14:00

   Tomaszek, kampania, kampania, ale źle poszedłeś biedaku. Z PESELU NIE WLEZIESZ. HIHIHIHIHIH

   odpowiedz na ten komentarz