Port Lotniczy Olsztyn Mazury gotowy na inspekcję

2015-08-21 13:24:34 (ost. akt: 2015-11-27 08:38:15)

Autor zdjęcia: Materiały prasowe Portu Lotniczego Olsztyn Mazury

Port Lotniczy Olsztyn Mazury to już nie mrzonki, to realny byt. W najbliższy poniedziałek (24.08) w Szymanach mają pojawić się inspektorzy Urzędu Lotnictwa Cywilnego, by ustalić szczegóły certyfikacji. To ostatni krok do uruchomienia lotniska.
Powoli powinniśmy się przyzwyczajać do kodu EPSY. Kryje się za nim po prostu Port Lotniczy Olsztyn Mazury, który jest jedynym na wschód od Wisły w północno-wschodniej Polsce. Zajmuje 322 ha i niebawem zaczną tu lądować samoloty. W zasięgu Portu Lotniczego Olsztyn Mazury znajduje się 1,73 mln potencjalnych pasażerów. I tylko czekać, kiedy pierwsi z nich pojawią się w porcie, bo w to co wielu nie wierzyło jest dziś faktem.

Spółka samorządowa Warmia i Mazury, która zarządza Portem Lotniczym Olsztyn Mazury, właśnie wystąpiła do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o certyfikacje portu. W najbliższy poniedziałek (24.08) inspektorzy ULC mają pojawić się Szymanach i ustalić szczegóły stosownej procedury.

Najnowsze zdjęcia wykonane z drona, który przeleciał nad lotniskiem:


Szymany są już praktycznie gotowe do obsługi ruchu lotniczego. Port posiada drogę startową o długości 2500 metrów i szerokości 45 metrów z utwardzonymi poboczami z dwóch stron o szerokości 7,5 m. Dzięki temu będą mogły tu lądować samoloty o rozpiętości skrzydeł do 52 metrów. Jest wszystko to, co powinno być na lotnisku, a więc oświetlenie, system ILS kat I (przystosowany do kat II). Jest też płyta postojowa samolotów, gdzie znajduje się miejsca na 3 samoloty typu Boeing 737-900 lub Airbusa A 320.

I oczywiście gotowy jest już nowoczesny terminal pasażerski o powierzchni 6800 metrów kwadratowych. Obiekt jest klimatyzowany, składa się z części ogólnodostępnej oraz części odlotów i przylotów zarówno dla ruchu Schengen i podróżnych poza strefy Schengen. Po wejściu do terminalu znajdujemy się w sali odpraw. Stąd możemy wejść na piętro, gdzie znajduje się taras widokowy, gastronomia i sale konferencyjne. Tu będą sklep wolnocłowe, pomieszczenie business class, bar. Z lewej strony terminalu mamy pomieszczenia VIP-owskie oraz sale przylotowe. Do dyspozycji podróżnych są wypożyczalnie samochodów, sklepy, bar i kantor. W ciągu godziny port może odprawić nawet 500 osób.


Do portu prowadzi droga dojazdowa od drogi krajowej Nr 57 (Warszawa-Szczytno) oraz linia kolejowa z Olsztyna. A czas dojazdu szynobusem z centrum Olsztyna do terminalu ma zająć 45 minut. Peron szynobusa przylega do terminala.

Wprawdzie lotnisko posiada zasilanie w energię elektryczną i to z dwóch kierunków, to na wypadek awarii port dysponuje własnymi agregatami.

am


Na lotnisku przymocowano już napisy oraz „żurawie ozdobne” na fasadzie budynku, windy wraz z oszkleniem szybu, balustrady na tarasie widokowym, wykładziny i płytki podłogowe.


Tak wyglądała budowa portu lotniczego Olsztyn-Mazury

6 maja na terenie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach po raz pierwszy uruchomiono światła nawigacyjne na podejściu do lądowania i drodze startowej. Testowe uruchomienie świateł rozpoczęło się około godziny 20:00.


Komentarze (40) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. trol #1805722 | 178.43.*.* 31 sie 2015 21:23

  Na lotnisku to samoloty tylko przeszkadzają ,można by wypić herbatę ,a tu nagle taki , owaki sobie wymyślił ,żeby lądować ....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. allensteiner #1800327 | 88.156.*.* 23 sie 2015 22:38

  Lotnisko może się obejść bez samolotów. Ale bez inspekcji - ani rusz!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. prawdziwy olsztyniak #1799900 | 89.228.*.* 23 sie 2015 09:16

  jeszcze raz podkreslam i pisze nikt i nigdy nie placil mi ,mnie,za komentarze,ale gadom,z GO,jestescie olsztyniakami,czy flagami korupcji

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. s #1799565 | 88.156.*.* 22 sie 2015 12:52

   Proponuję zarobki zatrudnionych tam osób uzależnić od wyników spółki.... nie ma wyników nie ma pieniędzy a wówczas zobaczymy kto tam będzie pracował :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Celowe działania??? #1799541 | 89.228.*.* 22 sie 2015 12:17

   Wystarczy spojrzeć na mapę by stwierdzić, że wszystkie drogi ekspresowe (7, 51, 16) ominą szerokim łukiem Szczytno i lotnisko położone opodal. Natomiast drogi łączące Szczytno z Nidzicą, Olsztynkiem, Olsztynem, Mrągowem, Mikołajkami na pewno nie są drogami które powinny łączyć poszczególne części regionu z lotniskiem. Drogi takie muszą być wizytówką regionu, a nie budzić przerażenie pasażerów. Jest to bardzo dziwne, że władze województwa remontują wszystkie możliwe drogi, czego najlepszym przykładem są okolice miasta i samo miasto Działdowo. Natomiast drogi prowadzące do Szczytna i oczywiście do lotniska z każdej strony leżą odłogiem. Na drodze 53 robione były jakieś łaty na krawędziach drogi, ale to nie zmienia faktu, że droga z Pasymia do Szczytna i przejścia przez miejscowości to tragedia. Droga do Mrągowa niczym się nie różni, mało tego na odcinku Babięta - Nawiady jest wąską drogą wiejską. Zakręt na zakręcie, krzyż na krzyżu, a władze są szczęśliwe z siebie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

   Pokaż wszystkie komentarze (40)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

   GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

   Unia Europejska

   VISA MASTER CARD