Festiwal Kultury Ludowej - "Stara Tradycja"

2015-08-19 16:32:06(ost. akt: 2015-08-19 16:47:43)

Autor zdjęcia: archiwum MGOK

Po raz pierwszy odbył się Międzynarodowy Festiwal Kultury Ludowej "Stara Tradycja" Lidzbark 2015, podczas którego mieliśmy przyjemność gościć Wielopokoleniowy Zespół Taneczny z miasteczka Vitrolles w Prowansji (Francja) oraz nasze rodzime zespoły.
Wielopokoleniowy zespół folklorystyczny "Kurpiowszczyzna" z Myszyńca to grupa skupiająca ponad stu ludowych artystów w różnym wieku. Najstarsi jej członkowie posiadają doskonałe umiejętności wykonywania tradycyjnych pieśni i tańców regionu. Zespół wiernie odtwarza zarówno tradycję muzyczną i językową (pieśni, gra na instrumentach, gwara), wizualną (stroje), jak i metafizyczną (obrzędy) regionu myszynieckiej Puszczy Zielonej — mówi dyrektor GOK Katarzyna Borowska.

— Podczas festiwalu wystąpił też Yankel Band – zespół z Łodzi, łączący tradycyjne brzmienia world music – inspirowane głównie folklorem śródziemnomorskim i cygańskim – z jazzem i bluesem. Ta wielokrotnie nagradzana formacja występowała chociażby u boku jednego z najbardziej cenionych polskich basistów jazzowych, Krzysztofa Ścierańskiego. Yankel Band wykorzystuje w swoich nastrojowych kompozycjach nader bogate instrumentarium: skrzypce, gitary akustyczne, bas, akordeon, syntezator i perkusję. Element jazzowy zawarty w ich muzyce, wykonywanej na żywo, to często improwizacja — dodaje pani Katarzyna.

Śparogi - to założony na początku lat dziewięćdziesiątych wielopokoleniowy zespół muzyczny. Pochodzą z Olsztynka, a grają między innymi na: skrzypcach, trąbce, bębnie, oraz akordeonie. Zespół dał dotąd ponad półtora tysiąca koncertów w Polsce, oraz w Szwecji, Francji, Niemczech, na Łotwie i w Estonii.

No i oczywiście zagraniczna gwiazda - zespół francuski Lei dindouleto dou roucas – jego członkowie pochodzą z miasteczka Vitrolles w Prowansji (Francja). — Ta wielopokoleniowa grupa taneczna znana jest chociażby z tego, że w interesujący sposób wplata w figury tradycyjnych tańców elementy rekonstrukcji codziennego życia na dawnej francuskiej prowincji. Przedstawienia ludowych artystów z Vitrolles zyskują dzięki temu wyraz parateatralny — dodaje Katarzyna Borowska.

Program wizyty zaproszonych gości z Francji i Polski był niezwykle bogaty, tuż po przyjeździe, tancerzy i śpiewaków powitały władze Lidzbarka burmistrz Maciej Sitarek oraz zastępca urmistrza Janusz Bielecki. Goście otrzymali pamiątki i okolicznościowe gadżety promujące Miasto i Gminę Lidzbark oraz nasz powiat.
Goście zwiedzali Muzeum Pożarnictwa w Lidzbarku, poznali zakamarki Welskiego Parku Krajobrazowego, korzystali z uroków pięknej plaży miejskiej.
Niezwykłą atrakcją był kolorowy orszak i pochód zespołów, wędrujący malowniczymi uliczkami Lidzbarka, zachęcający do udziału w imprezie.
Wstęp na wszystkie koncerty w ramach „Starej Tradycji” był wolny. Koncerty zakończyła wspólna biesiada.

— Lato to czas życia w odmiennym rytmie – pora więc na coś innego i nowego w krajobrazie mazurskich (i nie tylko) imprez muzycznych. Mam nadzieję, że festiwal na stałe zapisze się w kalendarzu imprez naszego regionu — pozdrawia i zaprasza do Lidzbarka Katarzyna Borowska.

oprac.mcz
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. "echo na wołanie moje nie odpowiada" #1799596 | 83.9.*.* 22 sie 2015 13:54

    A gdzie "skurpianki"? Za niski poziom?Czy może jakieś inne tourne? A może przeoczyłem, albo nie pasowały do formuły programu, jako że to nie stara a nowa tradycja. Będę wdzięczny za odpowiedź!

    odpowiedz na ten komentarz

  2. kultura głupcze #1799193 | 188.146.*.* 21 sie 2015 20:28

    Pisząc te bzdury zapewne tworzysz sam kulturę I jesteś konferansjerem roku.ale we własnym WC.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. Ikar #1798528 | 188.33.*.* 20 sie 2015 21:41

    Matko Kochana, ile to jadu w tych komentarzach. Szanowni komentujący, wplątaliście się w Coś, co Was przerasta.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  4. a kultura wymga #1797859 | 89.71.*.* 19 sie 2015 23:01

    Słaba była ta impreza! Ludzi to nie przyciągnęło. Pani dyr. mgoku wychwala swoją imprezę na łamach prasy. Szkoda, że porwana przez lawinę samochwalstwa zapomniała podziękować pani z Małego Łęcka, która zapowiadała występy zespołu francuskiego, była tłumaczem i oprowadzała zespół po mieście.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  5. wiwat #1797693 | 82.160.*.* 19 sie 2015 18:16

    Lidzbark wreszcie działa i przyciąga turystów i gości, brawo dla władz i Domu Kultury. Imprezy wakacyjne dobrze zorganizowane. BRAWO

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)