Która inwestycja zasługuje na miano inwestycji 25-lecia?

2015-08-14 07:10:00(ost. akt: 2015-10-21 15:51:02)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Która z inwestycji na Warmii i Mazurach zasługuje na miano inwestycji 25-lecia? Czekamy na Wasze zgłoszenia!
25 lat samorządności to czas bardzo intensywnego rozwoju, w dużej mierze dzięki działaniom samorządów. Ich rolę podkreśla Jerzy Stępień, naukowiec i prawnik, jeden z twórców polskich reform samorządowych.

— Wybrane demokratycznie władze lokalne mają odrębne budżety, a kontrola państwa sprowadzona jest wyłącznie do sprawdzania zgodności z prawem — żadna władza, poza mieszkańcami danej miejscowości, nie ma prawa narzucać samorządowi, co ma robić. To są podstawowe zdobycze samorządu, które zmieniły Polskę.

Przez te 25 lat także nasz region znacznie się zmienił: odrestaurowywane są zabytki, przybywa nowych dróg, powstają obiekty kulturalne i rekreacyjno-sportowe. Katalizatorem przemian było wejście do Unii Europejskiej. Od tamtej pory, czyli od 11 lat, dzięki dużemu dofinansowaniu ze środków unijnych, liczba inwestycji zaczęła rosnąć. Samorządy często podejmują je same, w innych przypadkach w mniejszym lub większym stopniu wpływają na ich przebieg.

Chcemy się przekonać, które inwestycje mieszkańcy regionu uznają za najważniejsze. Zaczynamy więc akcję, w której czytelnicy, internauci i mieszkańcy zgłaszać swoje nominacje, które następnie poddamy głosowaniu.

Chcemy podsumować i wyróżnić dokonania instytucji i przedsiębiorstw, które wniosły znaczący wkład w rozwój gospodarczy regionu, a także doceniać samorządy, na terenie których znajdują się te inwestycje za okazaną pomoc i wsparcie w ich funkcjonowaniu.

Wszystko wskazuje na to, że o nominacje trudno nie będzie. Zapytaliśmy o to czytelników w regionie. Kazimierz Stefański z Ostródy nie ukrywa, że ostatnie ćwierćwiecze zmieniło jego miasto.

— Poprawiły się drogi, Ostróda znalazła się na trasie przebudowywanej „7”, za miasto wyprowadzono „16”, ale też wyładniały same budynki, architektura przestała być przypadkowa, a miasto zwróciło się w stronę jeziora — mówi. — Jeśli chodzi o inwestycje... Z tych najważniejszych to bez wątpienia wymieniłbym stadion i amfiteatr. No i centrum targowe Arena, czyli największe targi w Polsce.

Zmiany w swoim mieście dostrzega również Mateusz Rynkiewicz z Olecka. — Pamiętam z dzieciństwa, z początku lat 90., że w mieście było bardzo szaro — wspomina. — Teraz jest lepiej, bloki poodnawiano, zrewitalizowano trochę centrum — wyładniał uporządkowany park przy placu Wolności. Najważniejszą inwestycją jest jednak na pewno obwodnica Olecka, bo przez lata był ogromny problem z tirami, które jechały przez miasto, a teraz cały ten ruch może jechać bokiem. No i kompleks sportowy nad Legą. Basen, ogromna hala widowiskowo-sportowa, obok boiska piłkarskie, korty tenisowe, wszystko zgrupowane w jednym miejscu i to niedaleko jeziora. Mamy tu pełno kolonii i obozów sportowych.

A co wyróżniliby państwo? Czekamy na propozycje.

Inwestycje można nominować w sześciu kategoriach:
inwestycja przyjazna środowisku,
wykorzystanie środków unijnych,
inwestycja w rozwój edukacji i kultury,
inwestycja dla rodziny,
społeczna odpowiedzialność biznesu i przedsiębiorstwo/przedsiębiorca 25-lecia.


Tego samego dnia zaczniemy głosowanie: poprzez kupony zamieszczone w „Gazecie Olsztyńskiej” i „Dzienniku Elbląskim”, formularz w internecie oraz sms-y.

Obrazek w tresci