Niektórzy pracodawcy wykorzystują pośredniaki jako źródło taniej siły roboczej

2015-07-21 10:42:02 (ost. akt: 2015-07-21 10:02:48)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała kolejny raport związany z aktywizacją bezrobotnych i pracą Ministerstwa Pracy. Według NIK raporty ministerstwa są nazbyt optymistyczne i nie oddają skali problemu.
W ocenie NIK Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie dysponuje rzetelną wiedzą dotyczącą efektów aktywizacji. Kontrolerzy wyliczyli, że np. ministerialny wskaźnik efektywności szkoleń i staży zawyża ich skuteczność o niemal 1/3 (od ok. 17 do 27 proc.).

Dzieje się tak dlatego, że stosowany w Ministerstwie system informatyczny Syriusz zlicza wszystkie osoby ogółem wyrejestrowywane z rejestru bezrobotnych, także te, które niekoniecznie znalazły stałą pracę, a tylko zostały zakwalifikowane do udziału w jednym z projektów aktywizujących.

Kontrola pokazała także naganną, choć niestety nagminną, praktykę nadużywania staży jako źródła darmowego wsparcia kadrowego. Pracodawcy, nie ponosząc kosztów staży (które pokrywane są ze środków Funduszu Pracy),chętnie angażowali się w taką formę aktywizacji. Raport NIK pokazuje jednak wyraźnie, że kierowali się przy tym głównie własnym interesem ekonomicznym. Wielu pracodawców organizowało we współpracy z urzędami nawet po kilkadziesiąt staży, przyjmując na nie nawet po kilkudziesięciu bezrobotnych. Po zakończeniu aktywizacji w tej formie nie zatrudniali najczęściej ani jednego bezrobotnego stażysty, bądź zatrudniali tylko pojedyncze osoby.

Urzędy pracy tolerowały to w trosce o doraźne zapewnienie bezrobotnym i ich rodzinom środków do życia. Zgodnie z przepisami organizator stażu nie ma obowiązku zatrudnienia stażysty, również urzędy pracy nie mają instrumentów prawnych, pozwalających na narzucenie takiego warunku w umowach z organizatorami. NIK wskazuje jednak, że urzędy mogą przy zawieraniu umów preferować pracodawców wywiązujących się z obietnicy zatrudnienia stażystów.


Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. on #1780448 | 37.248.*.* 22 lip 2015 06:24

  opamiętajcie się, nie podejmujcie pracy za 5zł, zobaczycie jak pracodawca sam do Was przyjdzie, jak mu bieda i podatki wejdą w dupę....

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. pis #1780372 | 94.254.*.* 21 lip 2015 22:01

  dwojka kolobrzeska spożywczy w budynku SM Pojezierze - przychodzą i ich zwalniają ,albo sami odchodzą bo ciężkie warunki pracy , 9 godzin ,praca stojaca jako kasjerka , kasowanie klientów sprzątanie i wykładanie towaru za najnizsza -jedna pensja a etety

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. xxx #1780271 | 83.31.*.* 21 lip 2015 19:27

  gdyby Urząd Pracy w Olsztynie sprawdził dlaczego pracodawca do którego co miesiąc wysyłają pracownika nikogo nie zatrudnił przez ponad 2 lata to może by znaleźli w firmie własnych bezrobotnych. Konkretnie: firma z Olsztynka której oferta jest "dyżurna" i wysyłani są do niej pracownicy na pewno nikogo przez ponad 2 lata nikogo nie zatrudniła na umowę. Najpierw była obietnica że na próbę, potem że za miesiąc bo jakieś dopłatę z UP da się wyciągnąć i tak co miesiąc obietnica. Pracodawca na tyle bezczelny że podwoził swoich pracowników pod urząd żeby podpisali gotowość a on w tym czasie załatwiał żeby mu przysłali następnych. Niedawno znów była propozycja a nawet ogłoszenie w GO. Mieszkańcy Olsztynka wiedzą bo większość już tych pracodawców "zaliczyła" więc teraz nabór idzie z okolicy. Takich firm jest więcej, nawet umowy śmieciowej nie podpisują a na obietnicach się kończy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. nnnnnnn #1780240 | 83.9.*.* 21 lip 2015 18:47

  Firma sortująca okna z demontażu z Olsztynka taką metodę stosuje!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. johndoe #1780170 | 88.156.*.* 21 lip 2015 17:21

   To potrzebna była kontrola NIK, żeby dojść do takich wniosków? Przecież każdy odwiedzający ten nierząd widział jak jest.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (21)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  Unia Europejska

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.