Kino Lenino, X Muza, Pasja – poznaj historię iławskiego zabytku

2015-07-19 18:23:46(ost. akt: 2015-07-19 16:50:05)
W latach 30. XX wieku organizowano w kinie uroczystości państwowe, miejskie, rauty i spotkania. Mogło w nich uczestniczyć /było ciasno!!!/ prawie tysiąc osób

W latach 30. XX wieku organizowano w kinie uroczystości państwowe, miejskie, rauty i spotkania. Mogło w nich uczestniczyć /było ciasno!!!/ prawie tysiąc osób

Zapewne wiele osób, które dziś przy okazji różnych wydarzeń odwiedzają iławski kinoteatr, nie zna historii tego zabytkowego budynku. Przybliży nam ją iławski przewodnik terenowy, Dariusz Paczkowski.
Wracamy dziś z naszym cyklem, w którym prezentujemy wpisane do rejestru i objęte prawną ochroną konserwatora zabytki Iławy. Pora na halę miejską, czyli aktualny kinoteatr.

Opis konserwatorski i historię zabytku przedstawia Dariusz Paczkowski, znawca lokalnej historii, iławski przewodnik terenowy.


IŁAWSKA PEREŁKA
Opowiada Dariusz Paczkowski

- Dziś słów kilka o najmłodszym zabytku naszego miasta. Mowa tu oczywiście o Kinie, które przez kilkanaście lat nosiło imię LENINO. Ciekawe, kto z młodszych czytelników będzie kojarzył KINO LENIN??? O co chodzi?

Tuż obok ratusza znajduje się przepiękny najmłodszy iławski zabytek, który z dniem 30.12.2002 został wpisany do rejestru zabytków, czyli budynek dzisiejszego kinoteatru „Pasja”, dawnej X Muzy czy jeszcze wcześniej....Kino Lenino.

Budynek powstał w latach 1916-1922 i został początkowo zaadaptowany na potrzeby hali miejskiej. W latach 30. XX w. został przerobiony na styl neoklasycystyczny i zmienił swoją rolę stając się kinem.

Bryła budynku usytuowana jest na planie prostokąta z dobudówką od strony jeziora i epileptycznym tarasem znajdującym się przy elewacji frontowej. Balkon tarasu wsparty jest na czterech parach kolumn doryckich, a taras ograniczony dwoma ryzalitami , które wewnątrz mieszczą klatki schodowe. Pomiędzy kolumnami znajdują się szerokie okna zakończone łukiem koszowym, a powyżej tarasu wielki nie zdobiony tympanon z wolim okiem pośrodku.

Część południowo-zachodnia to przybudówka przypominająca willę z lat 20. XX w., z dwustronnymi schodami wiodącymi do wejścia, a nad nimi balkon na poziomie I piętra. Powyżej tympanon /detal architektoniczny, trójkątny, ostrołukowy lub półkolisty/ spotykany również przy pozostałych elewacjach, zaś elewacja południowo-wschodnia od strony szkoły jest ślepa, a otwory drzwiowe zostały wykonane wtórnie.

Tylko jeden narożnik budynku /od strony ratusza/ ozdobiony został niskimi kolumnami doryckimi identycznymi, do znajdujących się przy głównym wejściu. Wydaje się, że porządek architektoniczny nie jest do końca zachowany, ale remont i modernizacja budynku kina uwypukliła jego piękno.

Od kilku tygodni mieszkańcy Iławy i goście mogą podziwiać kino również z lotu ptaka. W każdą środę i piątek o godzinie 12.00 udostępniane jest zwiedzanie wieży ratuszowej i wówczas w całej okazałości możemy podziwiać NASZĄ PEREŁKĘ, która obok gotyckiego kościoła i ratusza jest bez wątpienia symbolem naszego miasta.

Ciekawostka
W latach 30. XX wieku organizowano w kinie uroczystości państwowe, miejskie, rauty i spotkania. Mogło w nich uczestniczyć /było ciasno!!!/ prawie tysiąc osób. Dzisiaj iławski kinoteatr może pomieścić 224 osoby /ale wygodnie i klimatycznie:)/

red. zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl