Co to jest JOW i czy zabetonuje naszą scenę polityczną? Olsztynianie o polityce

2015-07-03 10:44:00 (ost. akt: 2015-07-03 08:53:39)
Zapytaliśmy olsztynian o opinię na temat JOW-ów

Zapytaliśmy olsztynian o opinię na temat JOW-ów

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

JOW, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze najpierw okazały się kluczowe w wyborach prezydenckich, a wkrótce, po referendum 6 września, być może zupełnie zmienią naszą scenę polityczną. 

Zapytaliśmy olsztynian, jak się zapatrują na ten pomysł.
Według sondażu CBOS z czerwca, przeciwnicy wprowadzenia w Polsce JOW-ów stanowią 20 proc., a zdecydowany sprzeciw deklaruje 8 proc. badanych. 
Za jednomandatowymi okręgami wyborczymi opowiada się zaś 52 proc. respondentów. Zapytaliśmy olsztynian, co sądzą o wprowadzeniu JOW-ów.

Irena i Janusz Bolewscy są małżeństwem od 45 lat i żadna polityka nie jest w stanie ich poróżnić. Oboje są zgodni w swoich preferencjach politycznych, jak też w kwestii jednomandatowych okręgów wyborczych. 
— Przeciw — mówią zgodnie. — Nic dobrego z tego nie będzie, a skoro to taki lek na złych polityków, to dlaczego w mediach jedni chwalą, a drudzy ganią pomysł JOW-ów? I to eksperci. Komu tu wierzyć? — pyta pani Irena. — Chyba tylko sobie. I tego się będę trzymać.

Niektórzy nie mają dylematu czy JOW-y są dobre, czy też ich wprowadzenie jest kiepskim pomysłem. 
Jedno jest pewne: wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych zmieni naszą scenę polityczną.

am

Jesteście za, a nawet przeciw? Zachęcamy do dyskusji w sekcji komentarzy pod artykułem. Więcej opinii mieszkańców Olsztyna na temat JOW-ów znajdziecie w piątkowym wydaniu "Gazety Olsztyńskiej". Wersja online dostępna jest na stronie >>> KupGazete.pl

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. JOW to tylko mechanizm #1767845 | 95.90.*.* 3 lip 2015 21:32

  Jeśli politycy są tacy jak z PO i PSL przez ostatnich osiem lat to każdy system zostanie nadużyty. Nie ma tu znaczenia, czy będę to JOWy, czy system aktualnie obowiązujący. Obawiam się, że te 52 % ludzi to w większości tacy bez własnego zdania, którzy nawet nie pofatygowali się aby wrzucić w google słowo JOW aby coś o tym przeczytać i zrozumieć. Aktualny system jest bardziej elastyczny od JOWów i dlatego lepszy. JOW spowodują stały podział na Polskę Wschodnią i Zachodnią, a to wcale nie jest dobre. Należy pamiętać, że takie Tuski, Kopacze, Niesiołowscy itd. wysadziliby każdy system polityczny w Niemczech, Anglii czy w USA, bo nie o system wyborów chodzi ale o wybór do Sejmu ludzi odpowiedzialnych, kochających Polskę, chcących pomóc nam, mieszkańcom żyć. Aktualnie rządzącym chodzi o samo rządzenie i apanaże z tym związanie i nic więcej. Skutki widać na każdym kroku. Jak wybierzecie głupków w obecnym systemie, czy w ramach JOWu, to co to za różnica - głupek pozostanie głupkiem i będzie głupio rządził. Jak on stworzy dobrą ustawę jak nic z tego nie rozumie. Dlatego powtarzam, nie system jest istotny, ale wybieranie konkretnych, mądrych, sprawdzonych ludzi.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Olsztyniak #1767703 | 164.126.*.* 3 lip 2015 16:39

   Olsztyn dobrym przykładem na patologię JOW.Grzymowicz wszedł do ratusza z poparciem PSL,póżniej założył własny fan-klub i od sprzątaczki do szefów spółek miejskich rządzą byli politycy różnych maści.Przy sobocie nie chcę psuć humorów olsztyniakom.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. j. #1767702 | 83.9.*.* 3 lip 2015 16:37

   W wyborach parlamentarnych JOWy nie są dobrym pomysłem ale np w wyborach do Rady Miasta Olsztyna Było by wspaniale! Np Każde osiedle miało by 1 mandat i głos w radzie. A teraz co? 4 osiedla zbierają wszystko, przede wszystkim inwestycje. A reszta? Zapuszczona wiocha!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  3. ZnAnY #1767661 | 79.189.*.* 3 lip 2015 15:32

   Kukiz ciemniakom pokrzyczał i oni w wszystko wierzą w co powie nic nawet dobrego nie chce zrobić bo nawet nie ma pojęcia, a ten plebs wierzy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  4. mon #1767558 | 195.136.*.* 3 lip 2015 13:20

   i tak nie dobrze i tak nie dobrze ---choc wole zdecydowac sie na cos nowego , bo wkurwia mnie jak te same mordy w polityce od 89 roku .-malo kto wie ale w sejmie zasiadaja ludzie ktozi miely ledwo po kilka tysiecy glosow( np rostowski. grodzka , niesiolowski ,a inni po klikadziesiat i nie weszli do sejmu

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (14)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

   Unia Europejska

   GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.