Fiskus ma też życzliwą twarz. Który urząd jest najbardziej przyjazny?

2015-06-30 07:01:00 (ost. akt: 2015-06-29 23:40:55)

Autor zdjęcia: Archiwum

Urząd Skarbowy w Elblągu jest najbardziej przyjazny przedsiębiorcom w województwie warmińsko-mazurskim. Za nim — w konkursie zorganizowanym przez Business Centre Club — uplasował się urząd w Ostródzie, a na trzecim miejscu US w Braniewie.
Już po raz trzynasty przedsiębiorcy z województwa warmińsko-mazurskiego wybrali najbardziej przyjazne urzędy skarbowe. W tym roku laureatami konkursu Business Centre Club „Urząd skarbowy przyjazny przedsiębiorcy” zostały urzędy: w Elblągu (I miejsce), Ostródzie (II miejsce), Braniewie (III miejsce) oraz Olsztynie (IV miejsce).

Przedsiębiorcy oceniają urzędy poprzez specjalne ankiety. Zainteresowanie konkursem jest duże. W tym roku Urząd Skarbowy w Elblągu zebrał aż 1700 pozytywnych opinii, a urząd w Ostródzie 1030. Celem konkursu jest bowiem promowanie wysokich standardów obsługi klienta oraz tworzenie między administracją skarbową a przedsiębiorcą relacji charakteryzujących się wzajemną życzliwością i profesjonalizmem.

— Chcielibyśmy, aby w sytuacjach, w których mamy różne wykładnie, mamy spór, ten spór był rozstrzygany na korzyść podatnika — podkreślił Janusz Cichoń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, który był obecny na rozstrzygnięciu konkursu BCC. — To jest zasada, która w gruncie rzeczy w jakiejś mierze obowiązuje, ale ponieważ są jednak pewne wątpliwości, dla bezpieczeństwa podatników, dobrze byłoby, aby ordynacja podatkowa wyraźnie zawierała te zasady rozliczania się z podatków, sposób tego rozliczenia.

Rok temu elbląski urząd zajął drugie miejsce, teraz zwyciężył w konkursie.
— Staramy się — uśmiechnął się Jarosław Orłowski, naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu. — Życzliwość, pomoc przedsiębiorcom, wszystkim naszym klientom sprawia, że nas doceniają.

— A urząd zawsze powinien być przyjazny — dodała Eliza Grzonkowska, naczelnik US w Ostródzie. — Chodzi o to, żeby istniała płaszczyzna porozumienia między przedsiębiorcom a urzędem, by likwidować przeszkody. Do tego potrzebna jest wzajemna życzliwość, a uśmiech przy tym zawsze pomaga.

Zgodnie z ustawą o administracji podatkowej 1 września w Polsce powstanie 50 centrów obsługi klientów (docelowo ma być ich 374). I od września dwa centra ruszą w naszym regionie. Będą mieścić się w Urzędzie Skarbowym w Elblągu i Urzędzie Skarbowym w Iławie. I co jest pewnym novum, centra będą obsługiwały podatników z całego kraju, nie będzie to uzależnione od miejsca jego zamieszkania.

— To bardzo istotne szczególnie dla tych, którzy ciągle są w podróży, bo taki mają charakter pracy. Teraz będą mogli zajechać do jednego z takich centrów w Polsce i załatwić sprawę — podkreślił naczelnik Orłowski.

Ale są inne nowości. Zgodnie z ustawą o administracji podatkowej od stycznia przyszłego roku w US pojawią tez asystenci podatkowi. Mają przez półtora roku w sprawach podatkowych pomagać młodym przedsiębiorcom, którzy właśnie zaczynają działalność gospodarczą.

Andrzej Mielnicki


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. cień #1766057 | 5.172.*.* 1 lip 2015 09:52

  Urząd Skarbowy w Szczytnie - panie przemiłe przeurocze, chetne do udzielania informacji. Dziękuję! :)

  odpowiedz na ten komentarz

 2. bezrobotny podatnik :-D #1765587 | 188.146.*.* 30 cze 2015 12:13

  Z życzliwością i uśmiechem na twarzy puścić podatnika w skarpetkach, bo ten nieświadomie lub z przyczyn od niego niezależnych popełnił błąd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. W us Ostróda #1765474 | 5.172.*.* 30 cze 2015 09:05

   Informują kogo chcą zabić?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. krótko i na temat #1765454 | 78.9.*.* 30 cze 2015 08:19

   złodzieje razem z Po

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. polak #1765443 | 88.156.*.* 30 cze 2015 07:48

   Wybierzmy jeszcze najbardziej delikatnego gwałciciela, najlepiej jeżdżącego pijanego kierowcę i najbardziej uczciwego polityka WTF

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz