Zabytki Warmii i Mazur - sprawdź naszą listę!
2015-06-28 09:00:00(ost. akt: 2015-06-27 21:59:44)
Po ponad dwóch tygodniach rozmów z historykami, regionalistami oraz przede wszystkim czytelnikami nasza subiektywna mapa zabytków Warmii i Mazur jest już gotowa. I pęka w szwach od pięknych miejsc, które koniecznie trzeba w wakacje odwiedzić.
Przygotowanie takiego wakacyjnego przewodnika nie było łatwe. Kiedy zaczęliśmy zbierać propozycje od czytelników i ekspertów, nasza lista bardzo szybko zapełniła się dziesiątkami ciekawych miejsc. Oprócz tych najsłynniejszych, jak chociażby zamek w Lidzbarku Warmińskim czy Twierdza Boyen w Giżycku, wiele dotyczyło zabytków nieco zapomnianych.
Pod naszą internetową sondą pojawiło się bardzo wiele takich propozycji >>>> Sprawdź naszą listę - szukamy najbardziej wartościowych zabytków Warmii i Mazur! Co do jednego wszyscy są jednak zgodni: skomplikowana historia Warmii i Mazur sprawia, że to świetne miejsce dla poszukiwaczy historycznych skarbów.
— Nasz region leży trochę na krańcu Europy, jak pisał nawet sam Mikołaj Kopernik, „w najdalszym zakątku Ziemi” — mówi dr Jerzy Sikorski, olsztyński historyk, z którym zaczynaliśmy akcję. — Nasze tereny przechodziły burzliwe dzieje. Przede wszystkim było tutaj mnóstwo niszczycielskich wojen, które pozostawiły ślady. To wszystko nawarstwiało się razem z przemieszaniem się ludności. Każdy przybysz wnosił tu swoje poglądy, tradycję, czego dowodem są m.in. bezcenne zbiory i budynki.
Kiedy poprosiliśmy dr. Sikorskiego o wskazanie, jego zdaniem, trzech najbardziej wartościowych, ale i trochę zapomnianych zabytków w regionie, od razu zaznaczył, że w biurze Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków gdzie pracuje, panuje zasada, że nie wolno hierarchizować zabytków. Nie ma tak, że jeden jest ważniejszy od drugiego. Wszystkie mają jednakową wartość.
— Natomiast prywatnie na pierwszy miejscu wymieniłbym dom Kopernika we Fromborku, chociaż musiałbym się chwalić, a tego nie lubię. To jednak mój sukces naukowy, bo nikt o tym nie wiedział. Tego domu nie ma w pełnej postaci, ale pozostałości jego fundamentów są w piwnicy istniejącego do dziś budynku, zbudowanego 40 lat po śmierci Kopernika — mówi.
Drugie miejsce to mosty w Stańczykach, czyli — ... giganty, które zawsze robiły na mnie wrażenie. Widać tam ogrom pracy, wielką wiedzę inżynieryjną — zachwala. Na podium mniej znanych zabytków dr. Sikorskiego znalazł się także zabytkowy kościół św. Wawrzyńca w Gutkowie datowany na przełom XIV i XV w.
Co Wam podoba się najbardziej? Czekamy na komentarze!
erbe
Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Jezioranin #2583320 | 193.254.*.* 18 wrz 2018 19:52
Ja to się zastanawiam co konserwator zabytków ma do powiedzenia na temat zniszczenia neogotyckiego szczytu zabytkowego budynku poczty w Jezioranach. Podczas remontu dachu owej poczty usunięto całkowicie neogotycki detal. Zawsze wszyscy martwią się o zabytki w dużych miastach, a w małych jest totalna wolna amerykanka jeśli chodzi o remonty zabytków i nikt się tym nie przejmuje. Jeszcze brakuje teraz żeby tę uroczą architektonicznie pocztę zapakowano w styropian.
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
moi #1765371 | 31.11.*.* 30 cze 2015 00:00
Lista prezentowana chaotycznie. Proponuję przyporządkowanie alfabetyczne: miejscowość - zabytek. łatwo wówczas odnaleźć szukaną pozycję a i ułatwienie dla zwiedzających bo w jednej miejscowości znajdą szybko atrakcyjne miejsca.
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz
br #1764868 | 83.21.*.* 29 cze 2015 11:13
zamek w Nidzicy
odpowiedz na ten komentarz
D.C. #1764654 | 164.126.*.* 28 cze 2015 22:08
Gdzie ta lista?? tylko 2 pozycje??
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz
Ania z niepodległej Polski #1764504 | 37.58.*.* 28 cze 2015 17:02
Ej Mazury, jak wy cudne..... ponadczasowe.
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz