Ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem dostaniesz sms-em

2015-06-26 08:57:58(ost. akt: 2015-06-26 09:52:29)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: sxc.hu

Regionalny System Ostrzegania rozszerza swoje funkcje o wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych. Sms-y to darmowe narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy województwa zostaną w porę ostrzeżeni przed zagrażającym niebezpieczeństwem. Informacja dotrze do wszystkich posiadaczy telefonów komórkowych w danym województwie, o ile nie zablokują tej funkcji.
Od 1 lipca ostrzeżenia Regionalnego Systemu Ostrzegania dostaniemy także sms-em. To ostatni etap rozszerzania funkcjonalności tego systemu. Dzięki umowie zawartej z czterema operatorami telefonii komórkowej (firmami Orange, Plus, T-Mobile i Play) w sytuacji zagrażającej naszemu życiu lub zdrowiu otrzymamy wiadomość sms na telefon komórkowy. — Opcja sms-owa została jednak zarezerwowana wyłącznie na naprawdę istotne ostrzeżenia. Sms-y otrzymywać będą wszyscy posiadacze telefonów komórkowych w danym województwie o ile nie zablokują tej funkcji — powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.

Według szefa MAC, to unikalny system nie tylko w Europie, ale i na całym świecie, którego zazdroszczą nam najbardziej rozwinięte kraje.

Od 1 lipca Regionalny System Ostrzegania obejmie również wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej: TVP 1, TVP 2, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka.

Tym samym każdy, kto ma dostęp do internetu, kanałów telewizji publicznej w naziemnej telewizji cyfrowej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy, może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach lub klęskach żywiołowych.

***
Regionalny System Ostrzegania działa od 1 stycznia 2015 roku. W tym czasie z systemu wygenerowano ponad 1700 powiadomień i ponad 400 ostrzeżeń. Do końca maja br. aplikacja mobilna RSO miała ponad 123 tys. pobrań. Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. silny wiatr, burze, oblodzenie), hydrologicznych (np. stany wód), informacji drogowych (np. korki, remonty, objazdy) oraz innych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora. Wszystkie komunikaty dostępne są także na stronach telegazety w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia od str. 190, natomiast w TVP Regionalnej od str. 430. Ostrzeżenia są dostępne także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (odpowiednio: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Materiały prasowe

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bogdan z Klebarka #1763383 | 77.252.*.* 26 cze 2015 14:56

  u nasz w gminie takiego systema dawno wdrożylim. Jak Krzysiek od Sochackich wyjeżdża w pole to wiadomo że na czeźwo to on nie będzie orać i jak tylko Mareczek co mieszka koło posterunku w Purdzie zobaczy że psy próbujo odpalić swojego poloneza to zara rozsyła esemesy o niebespieczeńswie. No i wtedy Krzychu przez pola dodom wraca anie asfaltem i nie grozi mu już recydywa za jazdę "o kropelce" bo kiedyś Mareczkowi skączyły się śrotki na karcie Heja i system oszczegania niezadziałał. To tera my robimy kwestę co miesiąc i Mareczkowi ładujemy kartę Heja na ful. My so za wciongnieciem oszczerzeń Mareczka do całego systemu bo to się z prawdza.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ja #1763335 | 94.254.*.* 26 cze 2015 13:29

   W wersji androidowej jest jakiś błąd ponieważ gdy przychodzi powiadomienie push, po kliknięciu w nie wyświetla "Brak ostrzeżeń do wyświetlenia". Ale ogólnie bardzo dobrze się sprawdza, z tym, że jak dwa razy zauważyłem, ostrzeżenie o wypadku przychodziło po ponad 30-40 minutach. Znowu sms-y to bardzo dobre rozwiązanie jeżeli ostrzeżenia będą przychodzić naprawdę szybko. Ogólnie, idzie to w bardzo dobrym kierunku.

   odpowiedz na ten komentarz