Nikt nie ma takiego nosa jak one

2015-06-24 08:00:39(ost. akt: 2015-06-24 08:04:31)

Autor zdjęcia: Archiwum KPP w Braniewie

Niezawodny nos policyjny, dwoje brązowych i czujnych oczu, inteligencja i spryt w połączeniu z umiejętnościami czynią je nieocenionymi ekspertami w swojej dziedzinie. Służą pomocą w odnajdywaniu ludzi, tropią przestępców, wskazują miejsca przechowywania środków odurzających. W sytuacji zagrożenia zawsze bronią swojego przewodnika. To towarzysz służby, na którego zawsze można liczyć. W zamian za troskliwą i codzienna opiekę odwzajemnia się bezinteresownym oddaniem. Policyjne psy służbowe, bo o nich mowa, aby utrzymać zdobyte podczas szkolenia umiejętności, trenują cyklicznie wraz ze swoimi przewodnikami.
W Wydziale Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Braniewie służą 3 psy – 2 patrolowo-tropiące i 1 do wyszukiwania zapachów narkotyków. Aby utrzymać zdobyte umiejętności psy odbywają wraz ze swoimi przewodniakami cykliczne szkolenia – zaprezentowane poniżej zdjęcia to m.in. jedno ze szkoleń przeprowadzanych wspólnie z przewodnikami Straży Granicznej w Lelkowie oraz retrospekcja ze szkolenia w Sułkowicach oraz pokazu "Mundurówki" w Braniewie. Czasami możecie spotkać też przewodników z psami w miejschach nietypowych - w szkołach na pogadankach z dziećmi lub na prewencyjnych pokazach. Przedstawiamy Wam asp. Patryka Zawieracza, st.sierż. Bartłomieja Lewandowskiego, st. sierż. Tomasza Gontarczyka wraz z podopiecznymi -Zeusem, Kiko i Czarą. Poniżej przybliżamy Państwu specyfikę służby przewodnika psa służbowego.

Służbę z psami pełnią policjanci – przewodnicy, którzy zdobywają wiedzę teoretyczną z zakresu taktyki i techniki użycia psów, kynologii policyjnej i teorii tresury oraz odbywają, pod okiem doświadczonych instruktorów, zajęcia z praktycznej tresury psów.

Wszystkie psy i ich przewodnicy mają za sobą specjalistyczne szkolenie, które odbywają w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. To właśnie tam podczas zająć praktycznych przewodnicy psów kategorii patrolowo – tropiącej ćwiczą wraz ze swymi czworonożnymi podopiecznymi elementy posłuszeństwa ogólnego, pokonywania przeszkód, obrony przewodnika, pościgów za pozorantem, przeszukania terenu i pomieszczeń  oraz tropienia śladów ludzkich.

Przewodnicy psów specjalnych do wyszukiwania narkotyków, materiałów wybuchowych oprócz teorii i ćwiczeń posłuszeństwa ogólnego prowadzonymi z psami, przechodzą specjalistyczne szkolenia, podczas których zwierzęta przyuczane są do wyszukiwania lub identyfikacji  zapachów. Pies zapamiętuje ok. 600 tysięcy zapachów wraz z ich przeznaczeniem. Psy specjalne szkolone są wyłącznie metodą smakołykowo – wyróżnieniową. Pies za pozytywne wyszukanie chwalony jest głosem, głaskany, otrzymuje smakołyk lub ulubiony przedmiot (aport), którym bawi się z przewodnikiem. Po ukończeniu szkolenia podstawowego psy wracają z przewodnikiem do macierzystej jednostki.

Raz w roku psy biorą udział w atestacji, podczas  której  przechodzą egzaminy, po  których otrzymują atesty uprawniające przewodników do użycia  psa w służbie.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. michał #1767370 | 78.8.*.* 3 lip 2015 08:37

    Zdolności psiego nosa są fascynujące, dla nas ludzi to niepojęte mieć tak dobry węch. Pozdrawiam Michał http://www. szkola-doberman.pl/szkolenie-psow-wrocla w/

    odpowiedz na ten komentarz