Nomakeup podzieli się krwią!

2015-06-19 12:30:29 (ost. akt: 2015-06-25 11:19:09)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Mamy już kolejnych ambasadorów Gazetowego Klubu Dawców Krwi. Tym razem są to: zespół Nomakeup oraz Maria i Marcin Rumińscy z grupy Shannon. Muzycy już zapowiadają gotowość do walki o ten cenny lek. I zachęcają do podzielenia się własną krwią.
— Lato to czas myślenia o zabawie i wypoczynku, jednak to też okres, kiedy potrzebujemy jak najwięcej zapasów krwi. Obecnie brakuje nam szczególnie krwi grupy 0 minus i 0 plus. Nie jest to stan krytyczny, jednak nie jest także komfortowy — mówi Jolanta Walenciak z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. — I choć obchody Światowego Dnia Krwiodawcy, które w tym roku świętowaliśmy wraz z zespołem Enej (we wtorek — red.), znacznie poprawiły stan naszych zapasów, to najbardziej istotne jest to, aby dawcy oddawali krew regularnie. Wystarczy, że ktoś choć raz do roku będzie pamiętał o tym, żeby dać się ukłuć.

Do podjęcia wyzwania i walki o zapasy krwi, czyli szansę dla innych na zdrowie i życie, przekonują także muzycy z zespołu Nomakeup, zwycięzcy Przeglądu Muzycznego „Gazety Olsztyńskiej” 2014.

— Nie będę odkrywcza, ale to trzeba powiedzieć: nigdy nie wiadomo, kiedy to właśnie nam albo komuś z naszych bliskich będzie potrzebna pomoc. I to właśnie od nieznajomego człowieka będzie zależeć, czy wrócimy do pełni sił czy też nie — mówi Anita Perużyńska, wokalistka zespołu. — Dodatkowo, oddając krew, możemy uratować nie tylko czyjeś życie, ale też i swoje. Przed pobraniem wykonuje się szereg badań, zaczynając od ogólnego badania lekarskiego po badania wirusologiczne. Więc jak widać, warto!

Nomakeup już wkrótce pojawi się w RCKiK, gdzie podobnie jak Enej spróbuje podzielić się swoją krwią oraz będzie zachęcać do zostania honorowym dawcą.

— Ja już kiedyś oddawałam krew i mogę śmiało powiedzieć, że nie ma się czego bać — zaznacza Anita. — Po raz pierwszy oddałam krew w liceum. I wbrew pozorom zgłosiłam się do tego z innych pobudek niż dzień wolny od szkoły — śmieje się.

Do wspólnego oddawania krwi zapraszają także muzycy z zespołu Shannon, Marcin i Maria Rumińscy. Już niebawem zawitają do RCKiK, gdzie nie tylko dadzą się ukłuć, ale także rozdadzą płyty pierwszym honorowym krwiodawcom tego dnia.

Akcja Nomakeup oraz Marii i Marcina dopiero przed nami, ale już dziś można zostać bohaterem. Wystarczy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, ul. Malborska 2, tel. 89 526 01 56.

ez