Krew spłynie z Łydki Grubasa, czyli jak zostać ambasadorem akcji Gazetowy Klub Dawców Krwi

2015-06-18 09:03:40 (ost. akt: 2015-06-18 10:10:19)
Łydka Grubasa

Łydka Grubasa

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Coraz więcej ambasadorów przyłącza się do Gazetowego Klubu Dawców Krwi! Tym razem swoją gotowość do walki o zapasy tego leku zgłosiła grupa Łydka Grubasa. Wkrótce, podobnie jak zespół Ejtobangla, muzycy Łydki honorowo oddadzą krew.
Zaledwie dwa dni temu muzycy z zespołu Enej, ambasadorzy piątej edycji Gazetowego Klubu Dawców Krwi, obchodzili Światowy Dzień Krwiodawcy razem z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. I już widać wielki sukces tej akcji. W ciągu jednego dnia, podczas którego Enej odwiedził centrum, w RCKiK zarejestrowało się 160 dawców.

— To rewelacyjny wynik. Oczywiście nie wszyscy się zakwalifikowali jako dawcy, jednak akcja odniosła zamierzony skutek: ludzie zrozumieli, jak ważne jest to, aby podzielić się swoją krwią — mówi Jolanta Walenciak z RCKiK. — Mocno podbudowaliśmy swoje zapasy krwi, a na początek lata to świetna wiadomość. Jednak jest to wynik akcji, która nie dzieje się na co dzień, a przecież krew jest potrzebna każdego dnia. Wystarczy pamiętać o regularności jako dawca i przynajmniej raz w roku podzielić się tą cząstką siebie, zwłaszcza w okresie wakacyjnym — zachęca.

Do zostania honorowym dawcą krwi przekonują także członkowie zespołu Łydka Grubasa, najnowsi ambasadorzy Gazetowego Klubu Dawców Krwi. — Idea oddawania krwi jest szczytna. Nie ma bardziej szlachetnego i bezinteresownego działania od podzielenia się swoją krwią — mówi Bartosz Krusznicki, wokalista Łydki Grubasa. — Nas nic to nie kosztuje, a komuś może uratować życie. Oczywiście nie każdy ufa igłom albo się ich boi, ale warto to w sobie przełamać, bo kiedyś sami możemy potrzebować takiej pomocy — przekonuje. Muzycy już niedługo pojawią się w RCKiK, gdzie sami dadzą się ukłuć i będą zachęcać innych do wzięcia udziału w akcji.

— Ludzie, którzy zdecydują się tego dnia oddać krew, mogą liczyć oczywiście na autografy i wspólne zdjęcia. Będą jeszcze dodatkowe gratyfikacje, w tym m. in. wejściówki na nasz najbliższy, październikowy koncert w Olszynie — dodaje Krusznicki.

Ambasadorami Gazetowego Klubu Dawców są także członkowie zespołu Ejtobangla, którzy podobnie jak Łydka Grubasa niebawem wybiorą się do RCKiK, aby podzielić się swoją krwią.

— Okres wakacyjny to nie tylko czas wypoczynku, to także liczna zwiększonych wypadków na drogach, a krew jest podstawowym lekarstwem ratującym życie. A tej zawsze jest mało i co chwila docierają do nas apele o jej oddawanie, czy to przez portale społecznościowe, czy przez znajomych — mówi Agnieszka Skrycka z zespołu Ejtobangla.

— Ja sama oddawałam krew i zachęcam do tego wszystkich. To dla nas chwila, która może dać dalsze życie innym — przekonuje. — Chodźce oddać krew z nami, bo nasz basista Kuba się boi, ktoś będzie mógł potrzymać go za rękę — śmieje się.
— Bądźcie z nami. To szansa na pomoc innym! Dla pierwszych osób, które tego dnia przyjdą do RCKiK mamy epki, a dla pierwszej osoby specjalny zestaw: epka, koszulka i zdjęcie — zdradza Krzysztof Sydor, perkusista.

I choć akcja zespołów Ejtobangla i Łydka Grubasa dopiero przed nami, to już dziś można dać się ukłuć. Wystarczy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, ul. Malborska 2, tel. 89 526 01 56.

Ewelina Zdancewicz


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD