Rodziny z Donbasu wkrótce opuszczą ośrodek Caritasu pod Olsztynem

2015-05-27 17:29:41(ost. akt: 2015-05-27 14:37:09)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

W pierwszych dniach czerwca kolejne rodziny ewakuowane z Donbasu opuszczą ośrodki w Łańsku oraz Rybakach i zamieszkają samodzielnie na terenie Polski. Rodziny z dziećmi w wieku szkolnym wyjadą z ośrodków po zakończeniu roku szkolnego. Oferty pracy i mieszkania, w prowadzonym przez MSW banku ofert, zaoferowały m.in. Wrocław, Zielona Góra, Wałbrzych, a także Bydgoszcz.
Rodziny ewakuowane z Ukrainy, które skorzystały z propozycji zamieszkania i pracy na podstawie prowadzonego w MSW banku ofert, opuszczą ośrodek Caritasu w Rybakach oraz rządowy ośrodek w Łańsku w połowie czerwca.

Natomiast rodziny z dziećmi wyjadą już po zakończeniu roku szkolnego. Przypominamy, że do podstawówki i gimnazjum w Stawigudzie uczęszcza ponad 20 dzieci. Kilkoro dzieci w wieku 5-6 lat chodzi do przedszkola. Natomiast młodzież w wieku licealnym uczy się poza Stawigudą. Trzy osoby uczęszczają do liceum w Olsztynie, a dwie pozostałe do Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.

Propozycję zamieszkania przedstawiło wiele samorządów m.in. z Wrocławia, Zielonej Góry, Świdnicy, Koszalina, Wałbrzycha, Wielunia, Sopotu czy Bydgoszczy. Miasta te, podobnie jak pozostałe samorządy z całego kraju, zaoferowały mieszkania i pomoc w znalezieniu pracy.

Przykładowo władze miasta Wałbrzycha przedstawiły propozycję mieszkania wraz z pracą dla lekarza w miejscowym szpitalu. Natomiast na terenie Bydgoszczy zamieszkają dwie rodziny z dziećmi. Miasto udostępni im mieszkania komunalne. W miniony piątek minister Teresa Piotrowska oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski spotkali się z rodzinami, które tu zamieszkają od 1 lipca.

Do tej pory ośrodki w Łańsku i Rybakach opuściły 4 rodziny. Osoby te zamieszkały w Zielonej Górze, Warszawie, Stawiskach koło Kościerzyny oraz pod Wrocławiem i tam też podjęły zatrudnienie. Osoby te pracują w swoim zawodzie, m.in. laboranta w wodociągach miejskich, bibliotekarki, pracownika budowlanego i w gastronomii.

Osoby ewakuowane z Ukrainy przez polski rząd, które pobierają emerytury oraz te, które chciałyby na własną rękę znaleźć zatrudnienie lub rozpocząć działalność gospodarczą, skorzystają wyłącznie z oferty mieszkaniowej. Władze Warszawy zaproponowały takim osobom 12 mieszkań, a miasto Toruń możliwość zamieszkania dla zainteresowanej pobytem w tej miejscowości rodziny.

Natomiast wszystkie pozostałe rodziny, ewakuowane z Ukrainy, dzięki uruchomionemu w MSW bankowi ofert, uzyskały pomoc bądź skorzystają z przedstawianych propozycji mieszkania i pracy. Wszystkie osoby są szczegółowo informowane o każdej ofercie, a jej przyjęcie poprzedzone jest zgodą zainteresowanych. Cały czas prowadzone są rozmowy, które mają na celu doprecyzowanie ostatnich kwestii mieszkaniowych oraz związanych z podjęciem pracy.

W ośrodkach Caritas w Rybakach i rządowym w Łańsku zamieszkało w sumie 195 osób. Wśród nich jest około 50 dzieci. Jeszcze w styczniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło bank ofert pomocy dla wszystkich tych osób.

Zaapelowano wówczas do samorządowców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i osób prywatnych o przekazywanie ofert wsparcia dla ewakuowanych przez polski rząd z objęte go wojną Donbasu - tj. propozycji zatrudnienia i zamieszkania, ofert kursów językowych lub zawodowych.




Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nik #1742859 | 87.205.*.* 28 maj 2015 09:30

  Zapraszam do Stawigudy, gdzie codziennie można spotkać piękne auta, którymi jeżdżą ci biedni ukraińcy. Audi Q7, Toyota LandCruiser a nawet Bentley Continental itd. do wyboru do koloru. Przeprowadzka takimi autami na pewno przebiegnie komfortowo ;)

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. net #1742824 | 88.156.*.* 28 maj 2015 07:56

  dla nas nie ma pracy a tylko przyjmują.............................. ..poska taka chojna a my z tad uciekamu.....za chlebem dalej bo tu nie ma przeszłości

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Pis #1742707 | 109.231.*.* 27 maj 2015 22:37

  Na Madagaskar

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Nigers #1742655 | 164.126.*.* 27 maj 2015 21:15

  Robia miejsce dla czarnuchow co na Kopacz zaimportowala.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. xxx #1742636 | 88.156.*.* 27 maj 2015 20:56

  I to jest dobra wiadomość na zakończenia dnia :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)