Dziecko w foteliku czy bez? Zmiany w przepisach już od 15 maja

2015-05-12 17:39:43 (ost. akt: 2015-05-12 17:54:34)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

15 maja 2015 roku wchodzi w życie kolejna nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym. Tym razem zmiany dotyczą przewożenia osób.
Foteliki- jak było, a jak będzie?
Aktualnie przepisy mówią, że dziecko w wieku do 12 lat nie przekraczające 150 cm wzrostu w pojeździe posiadającym pasy bezpieczeństwa powinno być przewożone w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

Od 15 maja 2015 roku znika kryterium wieku. Zgodnie z nowymi przepisami dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci zgodnym z masą i wzrostem dziecka oraz właściwymi warunkami technicznymi określonymi.

Ustawodawca wymienia kategorie aut, w których obowiązują przepisy dotyczące przewożenia dzieci. Są to:

- samochody osobowe- mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy (kat. M1)

- samochody ciężarowe (dostawcze) lub ciężarowo – osobowe- zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t., lub samochody specjalne nie przekraczające wskazanej masy (kat. N1)

- samochody ciężarowe- zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t (kat. N2- masa całkowita pow. 3,5 t. do 12 t., a kat. N3 – przekracza 12 t.)

Foteliki bezpieczeństwa dla dzieci oraz inne urządzenia muszą być instalowane w pojeździe zgodnie z zleceniami producenta. Warto zaznaczyć, że wykroczenie stanowi także przewożenie dziecka w foteliku nieprawidłowo zainstalowanym.

Kiedy pas bezpieczeństwa wystarczy?
Przepisy zezwalają na przewożenie w autach osobowych, ciężarowo- osobowych, ciężarowych wyposażonych w pasy bezpieczeństwa dzieci mających co najmniej 135 cm wzrostu zapiętych tylko pasami bezpieczeństwa w przypadku, gdy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego.

Ponadto przepisy zezwalają na przewożenie w autach osobowych oraz dostawczych, czy ciężarowo- osobowych na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat zapiętego w pasy bezpieczeństwa w przypadku, gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego.

Odstępstwa od reguły

Dzieci, które przewożone są taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem policji, straży granicznej lub straży miejskiej/gminnej bądź też posiadające zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci nie muszą korzystać z tych urządzeń.

Zakazy

Kierującemu pojazdem zabrania się przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera. Zabrania się także przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojazdach kategorii M1,N1,N2 i N3 niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik bezpieczeństwa lub w pasy bezpieczeństwa lub inne urządzenia przytrzymujące dla dzieci. Zabronione jest także przewożenie na przednim siedzeniu auta dziecka poza fotelikiem lub innym urządzeniem przytrzymującym dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu.

Kto i kiedy jest zwolniony z obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa?

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

1) osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;
2) kobiety o widocznej ciąży;
3) kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;
4) instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;
5) policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;
6) funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;
6a) żołnierza Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych;
7) zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;
8) konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;
9) osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim;
10) dziecka w wieku poniżej 3 lat przewożonego pojazdem kategorii M2 i M3
(autobus)
11) dziecka przewożonego na zasadach przewidzianych w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1138, z późn. zm.6)).

Dziecko w foteliku – dla bezpieczeństwa, nie dla uniknięcia mandatu

Przewożenie w sposób zgodny z przepisami najmłodszych pasażerów to nie tylko obowiązek prawny. Po pierwsze zapewniamy im w ten sposób bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem, po drugie - i nie mniej ważne- uczymy dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dbajmy o swoje dzieci także każdego dnia w ruchu drogowym. Nawet najmłodsze dzieci mają miejsce w policyjnych statystykach. Często wpisują się w nie przez niefrasobliwość i brak wyobraźni dorosłych opiekunów.

mat. policji

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ololo #2151539 | 176.221.*.* 5 sty 2017 11:38

  Moja mama ma 149cm wzrostu i 60 lat, ma jeździć w foteliku :D

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. m #1734812 | 79.190.*.* 15 maj 2015 04:04

   Jaka przesłanka spowodowała, ze ustawodawca zwolnił inspektora kontroli skarbowej z obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa? Czyżby brak troski o jego życie?

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. sylaaa #1734795 | 83.9.*.* 14 maj 2015 23:38

   Mój 2-letni syn nauczył się odpinać pasy tzw. szelki w foteliku więc muszę go przypinać już pasem bezpieczeństwa samochodowym oczywiście dziecko nadal korzysta z fotelika. Moim zdaniem fotelik jest potrzebny dla niemowlaka i dziecka do 2 lat później dziecko powinno siedzieć w samochodzie tak jak pozostali pasażerowie, foteliki są źle skonstruowane, pasy sztywne i krępujące, dziecko nie może się swobodnie poruszyć i przy dłużej podróży stanowią problem bo dorosły człowiek zapięty w pasy zamontowane w samochodzie może się poruszyć, odręcić do tyłu, na bok a biedne dzieci siedzą jak sztywniaki....!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Kazik #1734136 | 77.114.*.* 14 maj 2015 05:56

    Czy w Syrenie były montowane foteliki dla dzieci 30 lat temu ? Nawet pasów z tyłu nie było i żyję . Ale przez debili robi się cuda by było "bezpieczniej " ...

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. bas #1733792 | 31.61.*.* 13 maj 2015 16:36

     a czy można przewozic dzieko tyłem do kierunku jazdy z przodu gdy wyłącze poduszke powietrzną??? z tylu mam dwa foteliki i sie trzeci nie zmiesci

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

     Pokaż wszystkie komentarze (7)