Trudno pokazać się światu bez internetu

2015-05-07 00:00:01(ost. akt: 2015-05-12 13:04:12)   Artykuł sponsorowany
W regionie trwa budowa sieci szerokopasmowej realizowana przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.
Zanim inwestycja weszła w kluczową fazę rozwoju, do Urzędu Marszałkowskiego trafiła w 2014 roku petycja w sprawie braku internetu szerokopasmowego podpisana przez mieszkańców wsi Bartlewo, Gąsior, Iznota, Kadzidłowo i Nowy Most na Mazurach. W petycji w imieniu mieszkańców wiosek Krzysztof Worobiec ze Stowarzyszenia Sadyba zwrócił uwagę, że większość z podpisanych prowadzi działalność turystyczną, tymczasem ich goście narzekają na utrudnienia w korzystaniu z e-rezerwacji noclegów, a po przyjeździe na miejsce — na brak możliwości dostępu do bezprzewodowego internetu.

— To jest ciągle aktualne — podkreśla Krzysztof Worobiec. — Wszyscy mówią o wykluczeniu komunikacyjnym naszego regionu, a jego odmianą jest jeszcze bardziej dokuczliwe wykluczenie cyfrowe. Jednym z wykluczonych cyfrowo miejsc są nasze wioski w Puszczy Piskiej. Dziś odpowiedziałem turystom na dwa pytania w sprawie rezerwacji pokoi, mam internet, ale sygnał jest słaby, o wiele słabszy niż bym chciał.

Worobiec tłumaczy, że mieszka, podobnie jak inne osoby podpisane w petycji, z własnego wyboru w pięknym miejscu. — Ale te perełki krajobrazowe chcemy pokazać innym, ten nasz cud natury chcielibyśmy otworzyć przed światem zewnętrznym. Bez internetu jest trudno pokazać się światu.

Brak dostępu do sieci szerokopasmowej jest sporym utrudnieniem dla mieszkańców, podkreśla Krzysztof Worobiec. — Osoby, które podpisały petycję, mają gospodarstwa agroturystyczne, sklepiki z regionalną żywnością, hotele, a brak dostępu do sieci odcina nas od klientów. Wykluczenie cyfrowe ogranicza nas jako przedsiębiorców, ale też nasz własny rozwój, bo nie możemy korzystać z większych plików, takich jak książki, filmy, bo mieszkamy w internetowej „dziurze”.

Petycja była aktem rozpaczy i chęcią zwrócenia uwagi na odcięcie cyfrowe naszego regionu. — Napisaliśmy petycję do wszystkich świętych. I co dalej? Nie wiemy.

Jak informują pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, w tym roku zakończy się jedna z największych inwestycji samorządu warmińsko-mazurskiego z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej — budowa sieci szerokopasmowej w regionie. Jest szansa, że w miejscach, gdzie do tej pory nie było sygnału internetowego lub był bardzo słaby, sytuacja się poprawi. Wiele jednak zależy od samych mieszkańców. Mają możliwość oznaczania swoich „białych plam”, w których mieszkają, na stronie internetowej chceinternet. Będzie to sygnał dla operatorów, że w tym miejscu potrzebna jest nitka od głównej magistrali do ich domów, czy do instytucji.

W wielu gminach samorządy lokalne, przystępując do realizowanego obecnie przez samorząd województwa Planu Cyfrowego 2025, idą na rękę i likwidują bariery inwestycyjne: zwalniają z opłat podatku od nieruchomości grunty i budowle wykorzystywane pod infrastrukturę internetowych sieci lokalnych, tzw. „ostatniej mili” oraz zmniejszają opłaty za zajęcie pasa drogowego i opłat za umieszczenie urządzeń infrastruktury „ostatniej mili” w pasach dróg im podległych. Przełoży się to na możliwość dostępu do internetu i obniżkę kosztów korzystania z szybkiej sieci.

Obrazek w tresci