Uwaga na kleszcze! Zanotowano już 160 zachorowań na boreliozę na Warmii i Mazurach

2015-05-04 19:24:00(ost. akt: 2015-05-04 21:19:43)
Kleszcze pojawiły się na Warmii i Mazurach.

Kleszcze pojawiły się na Warmii i Mazurach.

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Kleszcze są wyjątkowo aktywne na Warmii i Mazurach. W tym roku sanepid zanotował już 160 zachorowań na boreliozę w naszym regionie. Jak chronić się przed kleszczami?
— Problemem województwa warmińsko-mazurskiego, z uwagi na endemiczne występowanie zakażonych kleszczy, jest wysoki współczynnik zapadalności na boreliozę (prawie dwukrotnie wyższy niż w kraju) i kleszczowe zapalenie mózgu (prawie sześciokrotnie wyższy niż w kraju). Najwięcej zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu rejestruje się we wschodnich powiatach województwa. Zachorowania na boreliozę rejestrowane są na terenie wszystkich powiatów – informuje kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie Małgorzata Dobrzańska.

W Polsce najczęściej występuje właśnie na Warmii i Mazurach. W ubiegłym roku odnotowano aż 904 przypadki boreliozy w województwie warmińsko-mazurskim. W kraju było ich prawie 14 tysięcy. W tym roku sanepid zanotował już 160 zachorowań w naszym regionie. Jak chronić się przed kleszczami? Najlepiej jest po prostu unikać miejsc, w których mogą występować. Należy unikać spacerowanie po wysokiej trawie rano i późnym wieczorem, bo wtedy pajęczaki są najbardziej aktywne.

Choroby odkleszczowe dotyczą też zwierząt domowych. Jak rozpoznać pierwsze symptomy choroby? O tym we wtorkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej. Gazeta dostępna również w formie PDF na kupgazete.plKomentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. AK #1867409 | 94.254.*.* 27 lis 2015 10:15

  Chrońmy się skutecznie przed ukąszeniami komara czy kleszcza. Pamiętajmy by dzieci wchodząc do lasu były odpowiednio zabezpieczone przed "atakiem" insektów. Ja wybrałam dla swojej rodziny środek Foresta zalecany myśliwym, wędkarzom czy leśniczym dostałam go w e-sklepie http://www.sztucer.pl/i5601_s rodek_na_komary_i_kleszcze_foresta_spray _100ml_30_deet.html ponieważ obecnie walczymy z boreliozą u męża, którą niestety zdiagnizowano dopiero po roku!!!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Taki co czesto czyta Gazete Olsztynska ! #1730307 | 84.153.*.* 7 maj 2015 10:32

  W polsce to zdzieraja z Pacjetow za szczepienie sie przeciwko kleszczom , w Niemczech takie szczepienie to jest bezplatne !

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. lisek #1729002 | 81.190.*.* 5 maj 2015 15:15

  unikać miejsc gdzie mogą przebywać kleszcze.. no qwa co to za porady ?! to jest żart,gazeto jak juz piszecie o boreliozie to wypadałoby rozwinąć temat,domyslam sie że nawet w sanepidzie trudno o konkretne informacje ,trzeba niestety samemu szukać dobrego lekarza i informacji jak zapobiegać, autor tego tematu nie zrobił nic w celu dobrej informacji poza tekstem że w województwie naszym jest najwięcej zakażonych kleszczy, o służbie zdrowia nie warto wspominać nawet,badania niestety na koszt własny tak jak w państwie afrykańskim to jest niepojęte zwłaszcza w najbardziej zagrożonym województwie. po pierwsze gdy wrócimy do domu z lasu,należy dokładnie przeszukać ciało czy coś po nas nie łazi,często kleszcz będzie widoczny dopiero po kilku dniach gdy urośnie,jeżeli gdzies nas swędzi trzeba sprawdzić a nie tylko drapać! drapany i poruszany kleszcz wymiotuje i zwraca częsciowo to co wyssał i wtedy jest najwieksze ryzyko że wpuści zarazki ze swoją śliną, kleszcza należy wyrwać obracając lekko w lewą strone i obowiązkowo po tym przetrzeć spirytusem lub amolem,jesli nie zdezynfekujemy rany po wyrwaniu kleszcza zarazki wnikną głębiej i dostaną sie do krwi ,wtedy zakażenie gotowe. gdy mamy uzasadnione podejrzenia że chorujemy lub gdy pojawią sie jakieś objawy należy brać doxycykline conajmniej raz dziennie po 200g na raz,nie mniej bo antybiotyk nie bedzie skuteczny!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. J50 #1728963 | 178.43.*.* 5 maj 2015 14:20

   a jakie to jest zapalenie serca mięśniowego?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Beny #1728951 | 88.156.*.* 5 maj 2015 13:58

   Szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mozgowych kosztuje niewiele. A moze uratowac zycie.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (16)