Gmnazjaliści z Lelkowa „wypożyczyli” naukowców

2015-04-22 15:19:15(ost. akt: 2015-04-22 15:26:19)

Autor zdjęcia: Irena Sołoducha

W Zespole Szkół w Lelkowie gościliśmy wykładowców uniwersyteckich panią dr Agatę Żmijewską oraz panią dr hab. Janinę Dziekońską-Rynko, prof. UWM.
Uczniowie naszego gimnazjum brali udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w ramach akcji „Wypożycz sobie naukowca”. Organizacją spotkania z wykładowcami zajęły się Anetta Majewska i Anna Andrejuk-Klufas.

Organizatorem akcji jest Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie. Celem akcji jest upowszechnianie i popularyzacja nauki oraz instytucji zajmujących się problematyką przyrodniczą poprzez przekazywanie wiedzy w formie przystępnych pokazów, warsztatów, prelekcji, wykładów, zwiedzanie laboratoriów, wystawy, dyskusje oraz materiały zamieszczone w prasie lokalnej, radiu, telewizji i Internecie (m.in. blogi i portale społecznościowe). Założeniem akcji jest wzbudzanie ciekawości oraz chęci poznawania i rozumienia świata przyrodniczego, szczególnie u dzieci i młodzieży szkolnej, w celu kształtowania poglądów pozwalających na zrozumienie prawidłowości funkcjonowania przyrody oraz na nieszkodliwe obcowanie ze światem żywym (biologicznym).

Celem jest również przedstawienie podstawowych, ale ważnych zagadnień, poszerzających wiedzę społeczeństwa na temat funkcjonowania świata przyrodniczego (m.in. problemy biogospodarki, biotechnologii, zdrowia ludzkiego czy ochrony przyrody) jak i zagadnień budzących wiele kontrowersji.
Gimnazjaliści brali udział w następujących wykładach: „Kryminalne zagadki CSI – czy biolog molekularny może wskazać przestępcę?”, „Czy pasożyty zawsze szkodzą?”, „Nowe niebezpieczne choroby pasożytnicze.” Podejmowane tematy obejmowały nie tylko zagadnienia przewidziane przez podstawę programową, ale również poszerzały i wzbogacały wiedzę uczniów.

Młodzież miała niebywałą okazję uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez wykładowców uniwersyteckich, którzy w ramach prowadzonej akcji nieodpłatnie odwiedzają szkoły odpowiadając na zaproszenie i dzielą się wiedzą z uczniami.

Interesujące prelekcje, prezentacje multimedialne i ciekawe ćwiczenia, w których uczestniczyli gimnazjaliści podczas spotkania z pracownikami naukowymi były doskonałą okazją do powtórzenia i wzbogacenia wiadomości z biologii. Akcja „Wypożycz sobie naukowca” daje możliwość uzupełnienia i pogłębienia wiedzy oraz jest wspaniałą inicjatywą promującą ideę studiowania.

Anetta Majewska
Anna Andrejuk-Klufas

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: IS