Rodziny z Donbasu będą wkrótce opuszczać ośrodki

2015-04-22 07:00:00(ost. akt: 2015-04-22 08:24:14)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

W ciągu najbliższych tygodni pierwsze rodziny polskiego pochodzenia ewakuowane ze wschodniej Ukrainy będą sukcesywnie opuszczały ośrodki i rozpoczynały samodzielne życie w Polsce. Propozycje z banku ofert MSW pochodzą m.in. z Warszawy, Wrocławia, Sopotu oraz Wałbrzycha.
Aktualnie w dwóch ośrodkach w Łańsku i Rybakach przebywają osoby ewakuowane w połowie stycznia z Donbasu.

Osoby ewakuowane ze wschodniej Ukrainy otrzymują zezwolenia na pobyt stały na podstawie posiadanej Karty Polaka lub udokumentowanego polskiego pochodzenia.

W ubiegłym tygodniu kolejne 42 osoby odebrały decyzje wojewody warmińsko-mazurskiego o przyznaniu karty stałego pobytu w Polsce. W sumie kartę stałego pobytu mają już 182 osoby. Wobec kolejnych 11 osób, które dojechały do ośrodków w ramach „łączenia rodzin”, trwają procedury.

Zezwolenie na pobyt stały zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych. Oznacza również, że osoby, które przyjechały z Donbasu, będą mogły legalnie mieszkać i pracować w Polsce. Uzyskanie zezwolenia na pobyt stały jest też dla tych osób bardzo istotnym krokiem na drodze do uzyskania polskiego obywatelstwa.

Dwa tygodnie temu w ośrodku w Rybakach 131 osób ze wschodniej Ukrainy zdawało egzaminy językowe. Wcześniej przez niemal trzy miesiące (od końca stycznia do początku kwietnia) osoby ewakuowane z Donbasu intensywnie uczyły się języka polskiego.

Część przybyłych w momencie przylotu do kraju posługiwała się językiem polskim, ale poziom jego znajomości był zróżnicowany. Dlatego zajęcia odbywały w kilkuosobowych grupach z podziałem na podstawie stopnia znajomości języka polskiego. Na kurs językowy składało się 180 godzin lekcyjnych, a zajęcia prowadzone były przez specjalistów ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Test z języka polskiego podzielony był na dwie części – pisemną i ustną. Godzinny egzamin pisemny sprawdzał m.in. znajomość gramatyki i czytania ze zrozumieniem. Następnie podczas egzaminu ustnego nauczyciele sprawdzali praktyczną znajomość języka polskiego. Wszystkie osoby zdały egzamin z języka polskiego.

Aktualnie w banku ofert prowadzonym przez MSW zarejestrowanych jest około 110 ofert dla ewakuowanych z Donbasu. Około 20 propozycji mających charakter kompleksowy (łączących pracę wraz z mieszkaniem) pochodzi od samorządów, w tym m.in.: Orzysz, Biała Podlaska, Świdnica, Wieluń, Sopot, Bydgoszcz. Przykładowo miasta Wrocław i Wałbrzych zadeklarowały, że przyjmą po trzy rodziny.

Do banku ofert wpływają również propozycje głównie od prywatnych przedsiębiorców, którzy poszukują pracowników z branży budowlanej, kierowców oraz pracowników do pracy w gospodarstwie i ogrodzie, ale również lekarzy, inżynierów informatyków.

Na tym etapie przekazano oferty około 70 osobom. Część z rodzin podjęła wstępne rozmowy z oferentami. Kilka rodzin odbyło wizyty w miejscach przyszłego osiedlenia. Moment opuszczenia ośrodków przez ewakuowane rodziny uzależniony jest od zalegalizowania przez nich pobytu, tj. otrzymania Karty Pobytu (trwają postępowania azylowe). Drugim czynnikiem decydującym o terminie opuszczenia ośrodków jest fakt, iż rodziny posiadające dzieci w wieku szkolnym, powinny pozostać w ośrodkach do czasu zakończenia zajęć szkolnych.

Przypominamy, że dzieci ze wschodniej Ukrainy od lutego chodzą do polskich szkół. Do podstawówki i gimnazjum w Stawigudzie uczęszcza ponad 20 dzieci. Kilkoro dzieci w wieku 5-6 lat chodzi do przedszkola. Dzieci mają zapewniony transport do szkoły. Młodzież w wieku licealnym uczy się poza Stawigudą.


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hm #1719530 | 83.9.*.* 22 kwi 2015 18:12

  Hm ...ciekawe czemu młodzi wykształceni Polacy otrzymują od RP jedynie ofertę wyemigrowania do UK czy Reichu...Gdzie mieszkania dla młodych z dziećmi ? Kraj zwany Polska dla obcych matka dla swoich wyrodną macochą .

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 2. Operator #1719463 | 22 kwi 2015 16:25

  Niech szybko wracają tam skąd przyjechali- u nas już i tak jest za dużo Ukraińców.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Freden #1719222 | 178.36.*.* 22 kwi 2015 12:25

  A to dlatego Pan Dyrektor ma nowy samochód

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. hm.. #1719012 | 95.160.*.* 22 kwi 2015 08:20

  hhh

  odpowiedz na ten komentarz

 5. no coż #1719011 | 95.160.*.* 22 kwi 2015 08:20

  dla młodych polaków nie ma miejsc pracy ale dla obcokrajowców jest i to bez znajomości i rodziny na stanowiskach i z pewnością nie za 1280 zł. 1280 zł to pensja dla młodych Polaków po studiach magisterskich żeby wykształciuchy sobie nie myślały że nie trzeba pracować na dyrektorów kierowników na emeryturach po szkołach przyzakładowych. Zapomniałbym i na saszkę polaka z donbasu

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (7)