Siła internetu w turystyce

2015-04-16 12:00:00(ost. akt: 2015-04-17 12:26:34)   Artykuł sponsorowany
Rozmowa z Adamem Bartnikowskim, redaktorem i menedżerem serwisów turystycznych „Gazety Olsztyńskiej”.
— Trwa budowa sieci szerokopasmowej w regionie. Użytkownicy będą mieli lepszy i szybszy dostęp do internetu. Czy można powiedzieć, że siła turystyki tkwi w internecie?
— Tak! Internet może być pomocny jako źródło informacji przed każdą podrożą. Dziś niemal każdy, planując wyjazd, zaczyna do internetu. Dzięki budowie sieci szerokopasmowej będzie możliwe korzystanie z serwisów niemal w każdym miejscu, nawet w tych, gdzie do niedawna nie docierał internet. A więc serwisy będą miały więcej użytkowników.

— Serwis mojemazury.pl…
— …był pierwszym dużym projektem turystycznym na stronie internetowej gazetaolsztynska.pl. Do końca 2013 roku był jedynym, obecnie uzupełniany jest przez „bratnie” serwisy: naszawarmia.pl, mojezulawy.pl, ziemiachelminska.pl. We wszystkich prezentujemy najważniejsze obiekty, szlaki, cuda przyrody, rezerwaty przyrody, jednym słowem, wszystko to, co może zainteresować potencjalnego turystę. Znajdziemy tam kilka tysięcy opisów tych obiektów, a także powiązane z nimi artykuły. Wszystko to tworzy rodzaj bogato ilustrowanej encyklopedii turystycznej Warmii i Mazur. Przy okazji warto też wspomnieć o najnowszym projekcie, realizowanym od początku 2014 roku wspólnie z UWM oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Olsztynie pn. Encyklopedia Przyrody Warmii i Mazur na naszym serwisie natura.wm.pl. Wszystkie te projekty są ze sobą powiązane, tworząc ogromną bazę informacji o naszym regionie. Oczywiście baza ta jest stale uzupełniana i powiększana; trudno już dzisiaj znaleźć kościół, dworek, jezioro, a nawet większe drzewo na Warmii i Mazurach, których nie można znaleźć w naszej bazie. Chyba jako pierwsi w Polsce zgromadziliśmy kompletną bazę wszystkich warmińsko-mazurskich jezior. Mamy ich dokładnie 1460.

— Dla kogo przeznaczony jest serwis, kto z niego korzysta?
— Serwis przeznaczony jest przede wszystkim dla turystów, planujących wycieczkę czy dłuższy pobyt na Warmii i Mazurach, ale też dla mieszkańców regionu, którzy chcą lepiej poznać jego historię i ciekawe miejsca. Bardzo mocną stroną serwisów są zdjęcia. Ciekawostką są przepisy na potrawy kuchni mazurskiej, które znalazłem w starych książkach kucharskich lub otrzymaliśmy od mieszkańców. Jedną z autorek jest popularna pisarka Katarzyna Enerlich.

Obrazek w tresci