Pierwszy krok to światłowody

2014-11-13 00:01:00(ost. akt: 2015-03-27 16:00:13)
— Nie tylko budujemy na Warmii i Mazurach sieć szerokopasmowego internetu, ale też szkolimy osoby w wieku 45 plus, by umiały korzystać z komputera i internetu — mówi wicemarszałek Jarosław Słoma.
— Najnowsze statystyki pokazują, że w Polsce co trzecia osoba nie korzysta z internetu. Wypadamy o wiele gorzej niż inne kraje UE, w której średnio co piąta osoba jest wykluczona. Dotyczy to zwłaszcza osób w wieku 50 plus. Realizowany w województwie projekt Sieć Szerokopasmowej Polski Wschodniej ma to zmienić. W jaki sposób?

— W ramach projektu SSPW powstanie 2241 km światłowodów oraz ponad 226 węzłów szkieletowo- dystrybucyjnych. To będzie pierwszy krok do zapewnienia wszystkim mieszkańcom jak najszybszego internetu. Do uzyskania pełnych efektów projektu konieczne będzie jeszcze zbudowanie sieci „ostatniej mili”. Sieć ta da możliwość podłączenia do superszybkiego internetu. Częścią projektu jest też komponent szkoleniowy. Szkolimy osoby w wieku 45 plus, by umiały korzystać z komputera i internetu, by nie były wykluczone cyfrowo.

— Już działa strona chceinternet.pl administrowana przez Urząd Marszałkowski. Co taka strona daje mieszkańcom?

— W momencie, gdy mieszkaniec regionu zaloguje się i oznaczy na stronie chceinternet.pl, przedsiębiorcy telekomunikacyjni otrzymają informację, że jest zainteresowany podłączeniem się do sieci internetowej. Zgromadzone dane pomogą podjąć zarejestrowanym przedsiębiorcom telekomunikacyjnym decyzję o inwestycji budo- wy sieci telekomunikacyjnej „ostatniej mili” w najbliższej dla tego mieszkań- ca okolicy. Strona służy tym, którzy nie mają dostępu do sieci lub gdy internet w tej okolicy działa zbyt wolno.

— Prawie 500 miejscowości w naszym regionie nie ma internetu. Kiedy to skupisko białym plam zniknie?

— Zakończenie inwestycji SSPW planowane jest pod koniec 2015 r. Jednak wszystko zależy od „ostatniej mili”, a ta od skoordynowanych działań przedsiębiorców telekomunikacyjnych oraz mieszkańców, ich zapotrzebowania na podłączenie się do sieci internetowej. Dlatego tak ważna jest rola strony chceinternet.pl. Dzięki niej przedsiębiorcy dostają wiarygodną informację o „białych plamach”.

br