Z aplikacją turystyczną w trasę

2014-12-18 00:00:21(ost. akt: 2015-03-18 16:13:38)
— Jedziemy w nieznane, zatrzymujemy się. Jesteśmy zachwyceni okolicą, ale nic nie wiemy o miejscu, w którym się znaleźliśmy. Wystarczy pobrać odpowiednią aplikację mobilną na smartfona i już wiadomo, co warto zwiedzić w okolicy, gdzie zjeść i przenocować — mówi Marek Michalski, kierownik działu technologii informatycznych w spółce Edytor.
— Był pan kiedyś w miejscu, o którym nic pan nie wiedział?
— Tak, wiele razy i z reguły było to miejsce, w którym nie było dobrego dostępu do internetu. Np. dwa lata temu nad Śniardwami. Piękna okolica, ale zupełnie nie wiedziałem, gdzie się ruszyć, co zobaczyć.

— I?
— Zamarzyłem sobie, żeby korzystając z danych, jakie gromadzimy od lat na naszym portalu turystycznym Mojemazury.pl, stworzyć aplikację mobilną dla turystów do ściągnięcia na telefon.

— Udało się?
— Tak, aplikacja powstała. Można ją ściągnąć i zainstalować za darmo na smartfonie. Wystarczy wejść do mobilnego marketu, wyszukać ją, wpisując hasło „Mazury“, i kliknąć instaluj. Już po chwili możemy się cieszyć z przewodnika dostępnego w naszym telefonie. Tam znajdziemy informacje, co warto zwiedzić, jakie są ciekawe zabytki, gdzie można zjeść, przenocować.

— Samorząd Warmii i Mazur buduje w regionie sieć szerokopasmową, dzięki której zwiększy się dostęp do internetu.
— To dobra wiadomość. Dzięki temu, że sieć dotrze nawet do takich miejsc, gdzie dziś nie ma internetu lub działa wolno, turyści i mieszkańcy będą mogli korzystać m.in. z aplikacji turystycznych.

— Czy aplikacje mobilne mogą zastąpić papierowe przewodniki?
— Tak, a nawet poszerzą zakres ich przydatności. Ich przewaga nad wydaniem papierowym to aktualność danych, możliwość umieszczania treści multimedialnych i korzystania z nawigacji. Takie szersze korzystanie z treści multimedialnych jest możliwe tylko dzięki dostępowi do sieci szerokopasmowej.

— Jakie są jeszcze zalety tego narzędzia?
— Aplikacja z reguły wie, gdzie się znajdujemy, pokazuje nam dane tego miejsca i najbliższej okolicy.

— A jeśli jesteśmy w miejscu, gdzie nie ma internetu?
— Po to między innymi wymyślono aplikacje mobilne, żeby można było korzystać z informacji, nie mając do- stępu do sieci. Podczas instalacji bazy danych zapisywane są one w naszym telefonie i z reguły dostępne są w trybie offline


Obrazek w tresci