Internet bliżej seniorów

2015-03-12 00:49:56(ost. akt: 2015-03-12 08:59:10)   Artykuł sponsorowany
Rozmowa z Elżbietą Maruszczak z Olsztyna, latarniczką Polski Cyfrowej, która prowadzi szkolenia komputerowe i internetowe dla osób 50 plus.
— Razem z innymi latarnikami z Warmii i Mazur prowadzi pani szkolenia dla osób 50 plus. Jak reagują na otwarcie się na świat osoby starsze?

— Z zaciekawieniem i entuzjazmem. Dla seniorów jest to sensowne spędzanie czasu, które może przynieść im różnego rodzaju korzyści. Widać ich zaangażowanie choćby po tym, że chętnie przychodzą na kolejne zajęcia. Pokazujemy im, jakie informacje można znaleźć w sieci, jak kontaktować się z innymi ludźmi, jak założyć konto pocztowe, wysyłać dokumenty, korzystać z banku, rezerwować bilety, jak znajdować miejsca w sanatoriach. Poznanie możliwości internetu pomaga wielu osobom lepiej zorganizować plan dnia. Często ludzie, którzy przechodzą na emeryturę, skarżą się, że ich życie zwalnia, a po szkoleniach widzą, że internet pozwala znów przyspieszyć lub zaoszczędzić czas.

— Z czym mają kłopoty seniorzy, którzy pierwszy raz siadają przy komputerze?

— Nie jest trudne nauczenie się obsługi komputera, czy poznanie możliwości internetu. Najtrudniejsze jest przełamanie się, uczynienie pierwszego kroku. Wystarczy, że nasi podopieczni znajdują punkt zaczepienia, coś, co ich interesuje. W czasie zajęć zakładamy konta poczty elektronicznej, ćwiczymy przesyłanie e-maili między sobą, a zdarza się, że ktoś po raz pierwszy wyśle wiadomość do swoich dzieci, które na przykład mieszkają za granicą. I widać wielką radość, gdy nadejdzie odpowiedź. Niektóre osoby słyszały o Skypie i proszą, by nauczyć je korzystania z tego narzędzia.

— Na Warmii i Mazurach samorząd województwa realizuje projekt budowy sieci szerokopasmowego internetu. Czy dostęp do internetu w miejscach, gdzie go do tej pory nie było, zmieni życie mieszkańców?

— To może być duża zmiana dla tych, którzy zechcą z tego skorzystać. Będą mogli szybciej dotrzeć do ofert instytucji i firm, które zamieszczają swoje propozycje w internecie. Znalezienie dobrej rozrywki, spotkań filmowych, teatralnych, propozycji osiedlowego klubu będzie dużo łatwiejsze. W internecie można odszukać także wiele informacji na temat zdrowia. Można kontaktować się ze znajomymi w sposób szybki i tani — a to wiele znaczy. Internet otwiera możliwości. Trzeba tylko chcieć. Ci mieszkańcy nie będą wykluczeni cyfrowo!

Obrazek w tresci

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ewa #1689993 | 178.36.*.* 15 mar 2015 09:06

    takie szkolenia są w każdym MOPS, GOPS i prowadzą je nie tylko latarnicy ale wykwalifikowano trenerzy, nauczyciele ; to fakt , ze wystarczy chcieć i można nauczyć się obsługi komputera w stopniu podstawowym i nie jest to trudne; część latarników nie robi szkoleń, nie każdemu chce sie pracować społecznie; szkoda, że bezrobotny nie może być latarnikiem;

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. czytelnik z prowincji #1688966 | 178.36.*.* 13 mar 2015 18:49

    Interesuje mnie co znaczy wedlug operatorów tani internet.To co oferuje telekomunikacja /orange to złodziejstwo 29,99 za utrzymanie łacza plus opłata za internet 49,99to przy naszych dochodach drogo.A poza tym jasli to jedna firma to dlaczgo telefony stacjonarne są odzielnie traktowane ,a komórkowe to inna bajka?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz