Zamek czy dwór?
2015-02-27 09:45:21(ost. akt: 2015-02-27 09:49:42)
Na jednoznaczną odpowiedź na to pytanie musimy jeszcze trochę poczekać.
20 lutego podczas Spotkania z Historią dr Piotr Lasek z Instytutu Sztuki PAN oraz dr Seweryn Szczepański z Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie przedstawili wyniki interdyscyplinarnych badań związanych z zapomnianym zamkiem Gross Werder.
Podstawą badań była analiza dwóch planów przedstawiających Iławę i okolice w 1620 r., na których zaznaczono na wyspie Wielka Żuława założenie dworskie, względnie zamkowe.
Prelegenci skoncentrowali się przede wszystkim na funkcji budynku, jego formie (czy był to dwór, czy zamek) oraz umiejscowieniu go na terenie miasta. Analiza kastelologiczna rysunku wykazała, że mamy tu do czynienia z późnogotycką budowlą. W toku badań dokonano analizy szeregu źródeł kartograficznych z XVIII w. Ponadto przebadano kilkadziesiąt dokumentów archiwalnych z Akt podworskich rodu von Finckenstein i zbiorów Tajnego Archiwum Państwowego w Berlinie-Dahlem począwszy od XIV do XVIII w., w których pojawiają się informacje na temat owego założenia.
Autorzy podczas wystąpienia zaprezentowali rezultaty swoich poszukiwań opisując funkcjonowanie dworu, względnie zamku na wyspie oraz problematykę znanego ze źródeł XIV i XV-wiecznych dworu iławskiego prokuratora. Jak można wnioskować dwór krzyżacki znajdujący się wewnątrz murów miejskich oraz zamek na wyspie to były dwie różne budowle, funkcjonujące w innym okresie.
Frekwencja na wykładzie była rekordowa, co dowodzi, że historia naszego regionu zyskuje coraz większą rzeszę sympatyków. W spotkaniu uczestniczył burmistrz miasta Iławy Adam Żyliński.
MBP Iława
MBP Iława
Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MBP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez