Warmińska Wstęga w Reszlu
2015-02-26 21:14:03(ost. akt: 2015-02-26 21:53:47)
Studio filmowe i animacji „Ruchome Obrazki” z Olsztyna pokazało uczniom SP 3 w Reszlu animowane filmy zainpirowane baśniami warmińskimi Marii Zientary-Malewskiej.
Projekt został wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Technika wykonania animacji również była unikatowa. Najpierw powstały papierowe elementy (postaci, elementy przyrody, leśne zwierzęta, itp.) opracowywane i wycięte ręcznie przez plastyka. Potem ich skany trafiły do programu montażowego, gdzie została wykonana animacja. Następnie efekt tej pracy mogli obejrzeć uczniowie klas I-III naszej szkoły. Reżyserem bajki jest Adam Smoczyński.
Słowo wstępne o życiu i twórczości Marii Zientary-Malewskiej przygotowała i wygłosiła uczniom Pani Małgorzata Krajewska-nauczyciel biblioteki ze szkoły.
Uczniowie w skupieniu obejrzeli losy bohaterów trzech legend połączonych motywem Warmińskiej Wstęgi – rzeki Łyny, które nagrodzili gromkimi brawami. Każda z legend opowiadała piękną historią nie zawsze ze szczęśliwym zakończeniem np. rodzinnej miłości, ludzkiej przyjaźni i oddania drugiemu człowiekowi.
Maria Zientara-Malewska, warmińska pisarka czerpała motywy swoich legend ze źródła, czyli z opowiadań ludowych. W ten sposób powstał zbiór opowiadań „Baśnie znad Łyny”, na postawie których Adam Smoczyński napisał scenariusz bajki i stworzył koncepcję plastyczną animacji. W bajce można było zobaczyć postać czarownicy, która popsuła rodzinne szczęście, postaci Ałny i Dobrzyna, dobrych władców, na których cześć powstała niewielka wieś na Mazurach i swój bieg rozpoczęła rzeka Łyna, postać świętego Jakuba, założyciela Olsztyna, pary zakochanych kapłanki pogańskiej Wredy i młodzieńca Borka, którzy wzięli chrzest w wodach Łyny oraz innych. Dzięki bogatym opisom przyrody Marii Zientary-Malewskiej zostały stworzone wizerunki zwierząt leśnych, gajów, pół i wiosek. A wszystko to w papierowej przestrzeni.
Dziękujemy Panu Alanowi Pyrczakowi i reżyserowi filmu Panu Adamowi Smoczyńskiemu za przyjazd do Reszla i piękne wpisanie się z filmikami w program realizowany w szkole „Nasze małe Ojczyzny”.
Krystyna Bujnowska
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez