Bezpieczni na drodze dzięki przepisom

2015-02-19 10:22:26(ost. akt: 2015-02-19 10:25:34)   Artykuł sponsorowany
— Nasza bierność może mieć dramatyczne skutki dla innych — przestrzega Stanisław Szatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie. Dlaczego znajomość kodeksu drogowego to nasz obowiązek? Wyjaśnia Stanisław Szatkowski w kolejnej odsłonie akcji Złote Zasady Michelin.
— Dlaczego w ogóle potrzebujemy kodeksu drogowego?

— Przede wszystkim kodeks drogowy to umowna nazwa zbioru przepisów odnoszących się do ruchu drogowego. Nie jest to jeden dokument, a kompilacja aktów prawnych określających zasady poruszania się po drogach. Obok ustawy Prawo o ruchu drogowym obejmuje między innymi rozporządzenie o znakach i sygnałach drogowych. Rolą tego zbioru jest uporządkowanie ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu, tak żebyśmy wszyscy byli na nich bezpieczni.

— W jakich sytuacjach kodeks naprawdę nas chroni?


— Regulacje mają gwarantować bezpieczne korzystanie z drogi. Ich przestrzeganie ma stanowić gwarancję szeroko rozumianego bezpieczeństwa ruchu drogowego, chroni więc nas codziennie, kiedy tylko wyjdziemy z domu.



— Czy powinni go znać tylko kierowcy? Kiedy należy zacząć poznawać kodeks drogowy?

— Odpowiedzi dostarcza sama ustawa prawo o ruchu drogowym. Obok kwestii związanych z ruchem pojazdów, jest w niej bowiem wiele zapisów dotyczących ruchu pieszych, warunków używania pojazdów w ruchu drogowym, warunków technicznych pojazdów, warunków dopuszczenia pojazdów do ruchu, badań technicznych pojazdów oraz kontroli ruchu drogowego. Zasady wyrażone w kodeksie drogowym powinny być poznawane już w wieku przedszkolnym. WORD Olsztyn w ramach działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego współfinansuje program przedszkolny pod nazwą Autochodzik. Program jest realizowany we współpracy z Michelin. Jego celem jest przygotowanie dzieci do samodzielnego i bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym. W latach 2009-2014 zostało nim objętych prawie 10 tys. przedszkolaków z 45 przedszkoli. To, w moim przekonaniu, jedna z najskuteczniejszych form edukacji komunikacyjnej.
 


— Jak uczyć się kodeksu drogowego, żeby go zapamiętać?

— Nie można poprzestać na wiedzy wyniesionej z ośrodka szkolenia kierowców podczas zajęć na kursie prawa jazdy. Powinniśmy pamiętać, że uczestniczenie w ruchu drogowym wymaga ciągłego odświeżania i pogłębiania naszej wiedzy w tym zakresie. Każdy uczestnik ruchu powinien od czasu do czasu sięgać po ustawę Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzenie o znakach i sygnałach drogowych. Alternatywą może być aktualne wydanie podręcznika dla kandydatów na kierowców, prezentującego w przystępny sposób wszystkie te zagadnienia.



— Jeśli chodzi o przyszłych kierowców, często można zauważyć, że kursanci uczą się kodeksu nie po to, żeby go znać, ale żeby zdać egzamin. Jak wytłumaczyć takiej osobie, że tu chodzi o jej bezpieczeństwo?

— Problem ten w części rozwiązała nowelizacja zasad egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Jego formuła, czyli pytania generowane w czasie rzeczywistym przy wykorzystaniu techniki komputerowej oraz ich znaczna ich liczba, wymuszają konieczność wnikliwej analizy zasad ruchu drogowego, a przede wszystkim ich zrozumienia. Nie sposób uzyskać wynik pozytywny bez wcześniejszego dokładnego zapoznania się z zasadami odnoszącymi się do ruchu pieszych i pojazdów.



— Czy wypada, żeby pasażer zwrócił uwagę kierowcy, kiedy ten łamie przepisy?

— Tę kwestię rozważyłbym nie w kategoriach przywileju, ale powinności. Nasza reakcja powinna być stanowcza wszędzie tam, gdzie dostrzegamy łamanie zasad ruchu drogowego. Musimy mieć świadomość tego, że nasza bierność może mieć dramatyczne skutki dla innych oraz oczywiście dla nas. Żadna konstruktywna krytyka w tym zakresie nie powinna spotkać się z brakiem zrozumienia.




Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ... #1669837 | 176.221.*.* 19 lut 2015 13:24

    Już jeden dyrektor WORD-U pokazał gdzie ma przepisy ruchu drogowego i w ogóle te całe bezpieczeństwo ...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. www #1669703 | 83.9.*.* 19 lut 2015 10:50

    Kodeks drogowy powinien być jak najprostszy i zrozumiały nawet dla osób z niskim poziomem inteligencji. Im więcej wytycznych tym bardziej niebezpiecznie na drogach. Ciągłe zmiany i poprawianie prawa drogowego nie służy bezpieczeństwu tylko wygodzie wymiaru sprawiedliwości. Nie wspominając już o napełnianiu kieszenie WORD i instruktorów.

    odpowiedz na ten komentarz