Globalna sieć w gminach

  Artykuł sponsorowany
Budowa sieci szerokopasmowej w regionie warmińsko-mazurskim nabiera tempa. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Jak zmieni się życie w gminach? Co sieć da mieszkańcom? — pytamy samorządowców.
Wojciech Prokocki, starosta powiatu bartoszyckiego: — Wejście do sieci daje nowe możliwości technologiczne, biznesowe, ułatwia życie mieszkańcom. Znikną wreszcie białe plamy, a więc poprawią się warunki tworzenia biznesu. Rolą samorządu jest tworzenie warunków do rozwoju sieci, nieprzeszkadzanie i trzymanie kciuków, by to wyszło. Zaapelowaliśmy do gmin, by obniżyły podatek od nieruchomości i opłaty za zajęcie pasa drogowego, a to w efekcie przełoży się na obniżkę cen za korzystanie z sieci.


Krzysztof Pietrzykowski, burmistrz Susza: — Wraz z dostępem do szybkiego internetu skończy się wykluczenie cyfrowe mieszkańców. Jesteśmy gminą rozciągniętą na bardzo rozległym terenie i w wielu miejscowościach nie ma dostępu do sieci. A dziś na ten dostęp czekają nie tylko młodzi ludzie, ale i osoby 50 plus, które przechodzą szkolenia i uczą się dopiero obsługi komputerów oraz działania w sieci. Bardzo ważne jest, by internet był nie tyko szybki, ale i tani. I tu rolą samorządów jest odstąpienie od naliczania podatków od nieruchomości i zmniejszenia opłat za zajęcia pasa drogowego. Takie uchwały już podjęliśmy.Krzysztof Harmaciński, wójt gminy Iława: — Jesteśmy w Unii Europejskiej, a więc dostęp do sieci szerokopasmowej jest niezbędny, a obecnie im dalej od Iławy, tym więcej białych plam. Dziś wszystko opiera się na szybkiej informacji, a więc wreszcie zyskamy podobne możliwości, jak w innych regionach UE. Mieszkamy na terenie turystycznym, a turyści i goście, którzy tu przyjeżdżają, chcą mieć stały dostęp do sieci, mieć kontakt ze swoimi firmami, znajomymi, korzystać z portali społecznościowych. Szybki internet spowoduje większą dynamikę rozwoju gospodarczego regionu, pojawią się nowe firmy. Internet pobudzi biznes, da większe możliwości rozwoju.