Mazurska kuchnia: sałatka z kaszą gryczaną

2015-02-09 08:53:55 (ost. akt: 2015-02-09 11:30:54)

Autor zdjęcia: Wikipedia

Ten przepis przysłała nam Zofia Wojciechowska z Mrągowa, niestrudzona propagatorka zdrowego trybu życia i zdrowej kuchni, zajmująca się profesjonalnie hortiterapią, czyli leczeniem poprzez przebywanie i pracę w ogrodzie.
Pani Zosia przygotowała tę sałatkę specjalnie dla nas i ... dla swoich ptasich gości, którzy często przesiadują na parapecie jej mieszkania w Mrągowie. Tym razem przyleciały sikory, wróble i szpak. Ptaki oczywiście otrzymały garść kaszy jeszcze nieprzetworzonej.

:
1 szklanka kaszy gryczanej (+2 łyżki do ptasiej stołówki)
1 puszka zielonego groszku
1 puszka białej fasolki lub szklanka fasoli białej
1 puszka kukurydzy
4 jaja
2-3 ogórki kiszone

Składniki:

Kaszę gotujemy na sypko, po przestudzeniu łączymy z groszkiem zielonym i kukurydzą. Jaja gotujemy na twardo, studzimy i kroimy w drobną kostkę. Także w kostkę kroimy ogórki. Fasolę moczymy i po ugotowaniu dokładamy do sałatki (można też dodać fasolkę z puszki). Spoiwem naszej sałatki jest domowy mazurski majonez, powstały z utartego żółtka, musztardy gorczycowej i gorczycy mielonej oraz oleju słonecznikowego. Można też oczywiście dodać majonez gotowy.
- Kasza gryczana powstaje z gryki, której na Mazurach jest ogromnie dużo - dodaje na koniec pani Zosia. - Lubię chodzić w takie miejsca latem i zagłębiać się z aparatem fotograficznym wśród żółci słońca i kwitnących pól gryki. Nasza sałatkowa gryka, podobnie jak nasiona fasoli, zawiera dużo białka i przede wszystkim jest bogata w unikatowe aminokwasy – lizynę i tryptofan, których nasz organizm sam nie wytwarza.
Smacznego życzę razem z ptakami, które pożywiają się ziarnami gryki na moim parapecie.
Zofia Wojciechowska