Sieć na półmetku

2015-01-22 12:00:00(ost. akt: 2015-03-13 09:57:13)
Rozmowa z Gustawem Markiem Brzezinem, marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego.
— Społeczeństwo informacyjne, sieć szerokopasmowa, co się kryje pod tymi pojęciami? Dlaczego Unia Europejska, a także kraje członkowskie, w tym Polska, przywiązują do tego taką wagę?
— Istnieje wiele definicji społeczeństwa informacyjnego. Najogólniej ujmując, jest to społeczność, dla której informacja staje się towarem i traktowana jest jako swego rodzaju dobro, cenniejsze nawet od dóbr materialnych. Znajduje ona szerokie zastosowanie w codziennym życiu społecznym, kulturalnym, ekonomicznym. Takie społeczeństwo wypracowuje rozwinięte możliwości komunikacji i przetwarzania informacji, a głównym narzędziem wymiany informacji jest właśnie sieć szerokopasmowa.

— Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej też jest takim narzędziem?
— Tak, projekt naszego województwa jest częścią jednego z projektów Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Jego celem jest przyspieszenie tempa rozwoju społeczno-gospodarczego regionu w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju, a także zwiększenie dostępu do Internetu dla instytucji publicznych, przedsiębiorstw i mieszkańców obszarów peryferyjnych, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.

— Na jakim jesteśmy etapie, jeśli chodzi o ten wielki projekt budowy sieci szerokopasmowej?
— Realizacja rozpoczęła się w kwietniu 2013 roku i z założenia miała potrwać 29 miesięcy. Obecnie sieć budowana jest niemal w całym województwie. Mamy już blisko 1,5 tys. km sieci, czyli można przyjąć, że jesteśmy na półmetku (na koniec 2014 roku realizacja na poziomie 53,6 proc.). Końcowy efekt, jaki chcemy osiągnąć, to wybudowanie ponad 2,2 tys. kilometrów światłowodów. Do uzyskania pełnych efektów projektu konieczne będzie jeszcze zbudowanie sieci tzw. ostatniej mili, czyli odcinka od infrastruktury szkieletowej, hurtowej do mieszkańca. Wówczas będziemy mogli mówić o pełnym sukcesie.

— Co ta inwestycja zmieni w codziennym życiu mieszkańców, na rynku, w gospodarce?
— Nowoczesne sieci i łącza otworzą nam dostęp do wszelkiego rodzaju usług, od administracyjnych, poprzez informacyjne, edukacyjne, po usługi w zakresie służby zdrowia, czy też do pracy przez internet. Na bazie powstającej infrastruktury różne instytucje będą mogły wdrożyć ogólnodostępne usługi elektroniczne, np. e-administracji, e-edukacji czy e-medycyny. Mieszkańcy Warmii i Mazur zyskają możliwość szybszego i wygodniejszego załatwiania bieżących spraw bez wychodzenia z domu, firmy — sprawniejszego i szerszego prowadzenia biznesu, a co za tym idzie tworzenia nowych miejsc pracy. Pamiętajmy, że taka sieć działa w dwie strony, my zyskujemy szybkie łącza ze światem, a świat swobodnie kontaktuje się z nami.

brKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. tak tak #1644532 | 88.156.*.* 24 sty 2015 10:34

    a świstak siedzi i zawija w sreberka.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. taki sobie #1644386 | 109.241.*.* 24 sty 2015 01:18

    juz pismaki zaczynaja w d,,, wlazic nowej wladzy? nowy rok to nowa kasa do rozgrabienia,nie dajmy sie oglupic

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz