Uciekli przed wojną. Teraz ludzie piszą i dzwonią, bo chcą im pomóc

2015-01-19 19:30:46(ost. akt: 2015-01-19 21:32:29)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

„Poszukujemy pracowników, może wśród uchodźców byśmy znaleźli odpowiednich kandydatów” — napisał do nas przedsiębiorca z Olsztynka, prosząc o kontakt do uchodźców z Donbasu, którzy od kilku dni przebywają w ośrodku Caritas w Rybakach. Inni też szukają kontaktu, bo chcą pomóc uchodźcom z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie przed wojną w Polsce.
— Zgłosił się do nas choćby przedsiębiorca z Giżycka, który zaoferował mieszkanie dla jednej z rodzin — mówi Edyta Wrotek, rzecznik prasowy wojewody. — Jednak wszelkie ofert pracy, mieszkań należy kierować do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Tam działa tzw. bank ofert.

Aby ułatwić współpracę na rzecz uchodźców, przy MSW powstawał specjalny międzyresortowy zespół złożony m.in. z przedstawicieli ministerstw: edukacji, szkolnictwa wyższego oraz pracy. I tam też można zgłaszać wszelkie ofert pomocy.
Jeśli chodzi o doraźną pomoc, należy kontaktować się z Caritasem Archidiecezji Warmińskiej, który opiekuje się 178 uchodźcami mieszkającymi w ośrodku w Rybakach. — Obecnie najbardziej potrzeba środków czystości i higieny osobistej — mówi rzeczniczka wojewody.

Jak podkreślała w Rybakach minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, rząd nie ma ofert pracy ani mieszkań. — Tu liczymy na pomoc samorządów z całej Polski, a także osób prywatnych i przedsiębiorców — apelowała minister Piotrowska.

Uchodźcy w ośrodku w Rybakach mają przebywać pół roku, choć jest możliwość przedłużenia tego okresu. Zostaną objęci specjalnym programem pomocy, chodzi głównie o naukę języka polskiego. Przez ten czas mają też zostać dopełnione wszelkie formalności związane z wydaniem im kart stałego pobytu.

Tu można zgłaszać pomoc:
* MSW, tel. 22 60 139 35, repatriacja@msw.gov.pl
* Cartitas Archidiecezji Warmińskiej, tel. 89 523 64 02, olsztyn@caritas.pl

Bank ofert dla osób polskiego pochodzenia ze Wschodniej Ukrainy

MSW uruchomiło bank ofert, w którym gromadzone są informacje o proponowanych formach pomocy dla osób polskiego pochodzenia ze Wschodniej Ukrainy. Informacje dotyczą kwestii związanych m.in. z pracą i mieszkaniem.

Firmy transportowe wyraziły zainteresowanie zatrudnieniem kierowców, a firmy produkcyjne z branży spożywczej gotowe są zatrudnić pracowników. Propozycje pracy napływają także z placówek ochrony zdrowia.


Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nobert #1648599 | 178.36.*.* 28 sty 2015 12:33

  Oni ręczników nie mają na zmianę a wy tu o mieszkaniach i pracy. Niezły ten rządowy program, jeśli Caritas co chwila zgłasza potrzeby. To Caritasu utrzymujących osoby z Donbasu z rządowych pieniędzy nie stać na podstawowe środki higieny!!! Wstyd jednym i drugim!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Epit #1646913 | 178.36.*.* 26 sty 2015 19:03

  A co będzie po tych 6 miesiącach, jak nie znajdą pracy ani mieszkania? Pani Minister zabierze ich do siebie do domu, czy Caritas się dalej nimi będzie zajmował?

  odpowiedz na ten komentarz

 3. warmianka #1640985 | 88.156.*.* 21 sty 2015 00:55

  Jak oni mają się nauczyć j. polskiego w leśnej głuszy? Dzieci nauczą się w szkole już po kilku miesiącach, ale w polskiej , nie ukraińskiej w Górowie. Polacy też uciekali przed wojną na zachód i jakoś ich świat przyjął, a my swoich nie możemy? To przecież nie miliony, a zaledwie parę osób.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. primo #1640465 | 83.6.*.* 20 sty 2015 17:37

  Primo to dziwne to jest bardzo gdyż napisy powitalne dla tych gości na lotniskach były pisane cyrylicą ...niewątpliwie brak znajomości polskiego i czcionki łacińskiej jest dowodem na związki z Polską . Secundo jak biednym tubylcom spali się dom to co najwyżej dadzą im kontener socjalny albo barak. A na prośbę o pracę władza odpowie drwiącym śmiechem P.S oczywiście wybór najbiedniejszego regionu kraju gdzie setkom osób biednych odbierze się ostatnią szansę na jakiś kąt do mieszkania aby zadowolić przybyszy jest ciekawy sam w sobie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. jagna #1640454 | 217.99.*.* 20 sty 2015 17:22

  Panie Przedsiębiorco z Olsztynka też szukam pracy, proszę mnie zatrudnić

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)