19 styczeń 1920 roku — historyczna data dla Nowego Miasta Lubawskiego

2015-01-18 23:27:57(ost. akt: 2015-01-18 23:54:52)
Procesjonalne wyjście nowomieszczan, by powitać polskie oddziały wojska w dniu 19 stycznia 1920 roku

Procesjonalne wyjście nowomieszczan, by powitać polskie oddziały wojska w dniu 19 stycznia 1920 roku

Autor zdjęcia: Archiwum rodzinne Zielińskich z Nowego Miasta

Jedną z ważniejszych dat w historii Nowego Miasta jest dzień 19 stycznia 1920 roku. Wówczas to, poprzez symboliczne wejście Wojska Polskiego do miasta, Ziemia Lubawska została przyłączona do Polski.
Dzień 11 listopada jest w naszym kraju obchodzony jako Święto Niepodległości. Uznano tę datę jako początek wolnego państwa polskiego. Jednak dla Ziemi Lubawskiej okres niewoli trwał jeszcze ponad rok.

Czas ten cechuje się nadzieją i pracą najpierw nad zwróceniem uwagi na polskość tych ziem, później nad sprawnych przejęciem władzy i majątku państwowego w mieście i powiecie. Ostatecznie 19 stycznia 1920 roku wojsko gen. Hallera wkraczając do naszego miasta przypieczętowało naszą przynależność do państwa polskiego. Ludność miasta tłumnie przywitała żołnierzy i procesyjnie wprowadziła do miast niosąc na czele pochodu polskiego orła.

Wówczas Powiat Lubawski pozostał najbardziej polskim powiatem w dawnym zaborze pruskim.
Stało się to dzięki ludziom, którzy tu mieszkali, uczyli się i pracowali. Największy wpływ na zachowanie polskości miała inteligencja, właściciele okolicznych majątków ziemskich i kościół katolicki, a w szczególności księża pracujący w parafiach.

W zachowaniu języka polskiego największy wpływ mieli właściciele ziemscy i polska inteligencja. Duży wpływ miała także działalność w miejscowych gimnazjach Towarzystw Filomackich, które były miejscem, gdzie młodzież poznawała literaturę narodową i historię. Większość, miejscowej inteligencji ucząc się w gimnazjum działało w tych organizacjach.

Dużą rolę w kultywowaniu tradycji i języka polskiego miały Towarzystwa Śpiewacze, jakie powstawały w całym powiecie. Wtedy zaczęły powstawać na terenie powiatu Związki Sportowo- Strzeleckie „Sokół”. Miały one przygotować młodzież do podjęcia walki o wolność.

Ziemia Lubawska zdała bardzo dobrze egzamin z polskości i była w pełni przygotowana na odzyskanie wolności. Gdy się okazało, że w 1918 roku nasz teren nie zostanie przyłączony do Polski, zaczęto prowadzić od stycznia 1919 roku przygotowania do zbrojnego powstania wzorem Wielkopolski. Tylko fakt, ze w Wersalu przyznano Powiat Lubawski Polsce, spowodował że walka się nie rozpoczęła. Dnia 28 czerwca 1919 roku powiat nasz został ostatecznie przyznany Polsce. Od tego czasu prowadzono przygotowania do przejęcia władzy. Odbyło się to dopiero 19 styczniu 1920. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi przejęcie władzy odbyło się sprawnie i bez większych problemów.

UROCZYSTOŚĆ 19 STYCZNIA 2015 ROKU W NOWYM MIEŚCIE

O godzinie 13. nastąpi przemarsz oddziału wojska z ulicy 19 Stycznia na Rynek, po czym odbędzie się przekazanie flagi narodowej i salwa honorowa oddana przez kompanię żołnierzy. W sali kinowej zaplanowano część artystyczną w wykonaniu Młodzieżowej Rady Miasta i koncert orkiestry wojskowej z Torunia.





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na http://nowemiasto.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij tutaj

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Do byłej Radnej. #1640224 | 109.243.*.* 20 sty 2015 13:47

    Teraz wiem o jakim radnym piszesz w sali kinowej siedzi obok radnej Lidi K, w czerwonym krawacie razem wspominają czasy P Z P R,polski zwiazek piłki recznej chwała lenina nastepnie Stalina,Molotowa i Chruszczowa.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Była Radna. #1639302 | 46.112.*.* 19 sty 2015 15:25

    Najdziwniejsze co zobaczyłam to zachowanie jednego z Radnych tak stał sztywno jakby połknoł kij od łopaty i myśli sobie że byborcy będą mu się kłaniać nie tedy droga p.radny.!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  3. nml #1639193 | 109.243.*.* 19 sty 2015 13:48

    W Bischofswerder 11 lipca 1920 r. tylko 15% głosujących w plebiscycie narodowościowym opowiedziało się za przyłączeniem tego miasta do Polski, a w ostatnich latach i obecnie władze powiatowe są z terenu biskupieckiego.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  4. aqsd #1638947 | 31.184.*.* 19 sty 2015 09:43

    niesamowita bieda, syf, korupcja, patologia oraz policyjne miasta, tyle po tym historycznym wydarzeniu mamy.

    odpowiedz na ten komentarz