Już w niedzielę Gala Złoty Człowiek i Chochoł

2015-01-15 09:54:15 (ost. akt: 2015-01-15 09:58:08)
Wieczór uświetni swoim występem Marcin Wyrostek

Wieczór uświetni swoim występem Marcin Wyrostek

Autor zdjęcia: Beata Brokowska

Statuetki Złotego Człowieka i Chochoła już czekają na swoich przyszłych właścicieli. W czyje ręce trafią? Dowiemy się w niedzielę 18 stycznia podczas uroczystej gali w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Wystąpi na niej znany z "Mam talent" Marcin Wyrostek.
Nowa akcja „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego” od samego początku budziła sporo emocji, bo ubiegły rok obfitował w wiele ważnych dla całego województwa wydarzeń. Nie tylko wybory samorządowe powodowały u nas szybsze bicie serca. Premiery, debiuty, mniej lub bardziej udane projekty... Wystarczy przyjrzeć się sporządzonej przez naszych czytelników liście kandydatów do statuetek Złotego Człowieka i Chochoła, żeby przekonać się, ile istotnych spraw wydarzyło się właśnie w 2014 roku i kto brał w nich udział. O tym, kto zasłużył na specjalne wyróżnienie, a kogo należy nieco skarcić, dowiemy się już w niedzielę, kiedy zostaną wręczone statuetki Złotego Człowieka i Chochoła w pięciu kategoriach: polityka, kultura, nauka i edukacja, start-up oraz gospodarka.

Na podsumowanie zeszłego roku mieliśmy niemal cały miesiąc. Bo swoje kandydatury do statuetek można było przysyłać od 9 grudnia. Każde zgłoszenie musiało być poparte konkretnym wydarzeniem lub działaniem, za które chcieliśmy sprawiedliwie podziękować lub pokazać czerwoną kartkę. Już podczas pierwszych dni czytelnicy „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego” zaproponowali nazwiska najbardziej znanych polityków, działaczy kultury, debiutantów i innych ciekawych postaci z regionu. Kilka dni później rozpoczęło się głosowanie, w trakcie którego można było jednocześnie zgłaszać kolejne propozycje. Najwięcej kandydatur zgłoszono w kategoriach polityka i kultura. W pierwszej z nich do statuetki Złotego Człowieka zaproponowano 38 zdarzeń, do Statuetki Chochoła 27. W kulturze postanowiono wyróżnić 29 osób, a skarcić dziewięć. Można powiedzieć, że 2014 rok był bardzo pozytywny dla edukacji. Dlaczego? Do Złotego Człowieka zgłoszono 20 wydarzeń, do Chochoła zaledwie dwa. Niewiele za to musiało dziać się w gospodarce, bo pozytywnie dostrzeżono pięć zdarzeń, negatywnie tylko dwa. Podobnie jest ze start-upem. W tej kategorii pojawiły się tylko trzy nominacje do statuetki Złotego Człowieka.

Mówi się, że najważniejsze są nagrody przyznawane przez społeczeństwo. Jak się okazuje, bywa ono dość mocno podzielone. Zdarzało się bowiem, że te same osoby były nominowane do statuetki Złotego Człowieka, jak i Chochoła, chociaż za inne wydarzenia. O tym, jak wielkie emocje budzi nowa akcja redakcyjna można było się przekonać, zaglądając na naszą stronę internetową, gdzie pojawiały się rankingi z nazwiskami osób, które otrzymały najwięcej głosów. Rankingi te zmieniały się każdego dnia, bo rywalizacja była bardzo zacięta do ostatniego momentu. Kto ostatecznie wyszedł z niej zwycięsko? Tego nie możemy powiedzieć.

Wszystkiego dowiemy się podczas uroczystej Gali „Gazety Olsztyńskiej” Złoty Człowiek i Chochoł, która odbędzie się w niedzielę 18 stycznia w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Zostaną na niej wręczone statuetki we wszystkich kategoriach oraz w kategorii dodatkowej — szczególnie zasłużony dla mieszkańców regionu, przyznana przez komisję redakcyjną. Wieczór uświetni swoim występem Marcin Wyrostek, znany akordeonista, który w 2009 roku wygrał drugą edycję programu „Mam Talent”.

Bilety na Galę można jeszcze kupić w kasie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Cena biletu to 35 złotych.

Nina Ramatowska