Sieć nabiera kształtów

2015-01-08 12:00:00(ost. akt: 2015-03-13 09:56:48)
Sylwia Jaskulska z zarządu województwa

Sylwia Jaskulska z zarządu województwa

Autor zdjęcia: Fot. arch. UM

Rozmowa z Sylwią Jaskulską, członkiem zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.
— W regionie samorząd warmińsko-mazurskim buduje sieć szerokopasmową. Jakie korzyści będą mieli mieszkańcy z sieci?
— Internet jest dziś nie tylko narzędziem do komunikowania się i rozrywki, ale też przestrzenią do prowadzenia biznesu, uczenia się i załatwiania spraw z urzędami. Wielu mieszkańców naszego regionu ma nadal problem z podłączeniem do internetu. Często jakość naszej sieci pozostawia wiele do życzenia, dlatego największy projekt współfinansowany ze środków unijnych prowadzony przez samorząd województwa dotyczy właśnie budowy sieci szerokopasmowego internetu. Chcemy, aby w województwie było jak najmniej tzw. białych plam, czyli miejsc, gdzie nie ma dostępu do internetu lub gdzie sieć jest zwyczajnie za wolna. Głównym celem projektu jest umożliwienie przyłączenia się do internetu szerokopasmowego jak największej liczbie mieszkańców regionu.

— W jakich częściach regionu jest najwięcej białych plam?
— Szacujemy, że około 40 proc. mieszkańców województwa ma ograniczony dostęp do internetu, a 20 proc. w ogóle go nie ma, więc sprawa jest poważna i wymaga wielu działań. Największy zauważalny problem istnieje na terenach wiejskich i w małych miejscowościach.

— Na jakim obecnie etapie jest budowa?
— Zrealizowaliśmy już ponad 1,5 tys. kilometrów sieci, w związku z tym można uznać, że obecnie zrealizowane jest 68 proc. inwestycji. Sieć budowana jest niemal w całym województwie. To odzwierciedla jak ważny jest to projekt dla regionu i jego mieszkańców oraz jak dalece skomplikowany. Końcowym efektem będzie wybudowanie ponad 2,2 tys. kilometrów światłowodów. Powstała infrastruktura umożliwi stworzenie odpowiednich warunków dla rozwoju biznesu, co przy wsparciu sieci tzw. „ostatniej mili” przełoży się również na tańszy oraz szybszy internet. Z myślą o mieszkańcach i dostawcach powstał również portal chceinternet.pl, który łączy osoby szukające dostępu do internetu z odpowiednimi firmami. Każdy, kto nie ma internetu, może o tym poinformować, zaznaczając swoje miejsce zamieszkania na interaktywnej mapie. Dostawca internetu będzie wiedział, że w tej lokalizacji znajdzie potencjalnego klienta.


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. m #1636205 | 77.253.*.* 16 sty 2015 07:13

  Projekt realizowany jest od 7 lat? Ile pochłonął środków? Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak działa internet u każdego z naszych sąsiadów. Nie żeby porównywać do Skandynawii, czy USA, gdzie 100Mb jest standardem konsumenckim od kilku ( w OLN taka prędkość dostępna dla:uniwereku, Sprintu i uRząda marszaŁchowschiego :) Być może dziś jest lepiej, bo jakoś to ewoluuje, jednak w porównaniu nawet do Kalinigradu, prędkości dostępne dla konsumentów w PL, a szczególnie PL C, to właściwie kpina - a kasę daje UE? :)))) Ciekawe jak to się stało, że tak malućcy zarządzają - to chyba jakiś experyment socjologiczny :)

  odpowiedz na ten komentarz

 2. ciekawy #1635159 | 81.190.*.* 15 sty 2015 12:04

  Ogolnie to jestem bardzo rad, ze rozbudowa tej sieci ma miejsce. Ale tak sie zastanawiam jak to sie ma do rozbudowy np. LTE? Czy to pomoze, czy nie ma to zwiazku? Tak technicznie sie zastanawiam... Bo gdyby niemkialo to zwiazku to czy nie lepiej inwestowac wmsieci bezprzewodowe... jakies przekazniki lub cos w tym rodzaju?

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Akka #1635123 | 89.231.*.* 15 sty 2015 11:47

  Super! I tak trzymać. Nie można zapominać o miejscach po byłych pgr-ach gdzie ludzie są tylko zdani na siebie! Dosyć "czarnych dziur" w województwie!

  odpowiedz na ten komentarz

 4. monia #1634104 | 178.36.*.* 14 sty 2015 14:13

  ktoś kto nie ma internetu może za pomocą strony poinformować o tym..ktoś kto nie ma internetu

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz