Niezwykłe prezenty na starówce. Internetowe choinki rozdane

2014-12-15 00:00:30(ost. akt: 2014-12-15 11:03:17)
Jedna z internetowych choinek trafiła do Piotra i Grażyny Krzyżewskich z Olsztyna: — Wspaniała choinka i świetna akcja. My, na szczęście, mamy szybki internet i już nawet nie wyobrażamy sobie, że można żyć bez niego

Jedna z internetowych choinek trafiła do Piotra i Grażyny Krzyżewskich z Olsztyna: — Wspaniała choinka i świetna akcja. My, na szczęście, mamy szybki internet i już nawet nie wyobrażamy sobie, że można żyć bez niego

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Każdy, kto odwiedził w sobotę Jarmark Warmiński na olsztyńskiej starówce, mógł zabrać ze sobą do domu świąteczną choinkę — wyjątkową, bo internetową. Jak się okazuje, święta oraz sieć internetowa mają ze sobą wiele wspólnego. Sto specjalnie oznaczonych choinek rozeszło się jak świeże bułeczki.
Mieszkańcy odbierający drzewka zainteresowani byli nie tylko nimi, ale i wstęgami z logo chceinternet.pl. Co to za strona i jakie możemy mieć z niej korzyści? — Chceinternet.pl to strona, która łączy osoby szukające dostępu do internetu z dostawcami tej usługi — wyjaśnił Maciej Bułkowski, dyrektor Departamentu Społeczeństwa informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

— Mieszkańcy naszego regionu mogą wskazać operatorom telekomunikacyjnym, że są zainteresowani posiadaniem internetu. Jest to interaktywna mapa, na którą można kliknąć i oznaczyć się. Natomiast operatorzy telekomunikacyjni, patrząc na taka mapę, mogą zacząć planować swoje przyszłe inwestycje i dostosowywać je do faktycznych potrzeb mieszkańców.

Obecnie około pięćset miejscowości na Warmii i Mazurach nie ma dostępu do sieci lub ma internet, ale działający bardzo powoli. Brak internetu to nierówne szanse dla osób mieszkających poza zasięgiem sieci. Nie mają dostępu do wielu źródeł informacji, nie mogą wirtualnie robić zakupów, czy płacić rachunków oraz — co szczególnie daje się we znaki w okresie przedświątecznym — mają ograniczony kontakt z bliskimi w Polsce i za granicą.

Dostęp do sieci szerokopasmowej to szansa, że na mapie naszego województwa będzie coraz mniej białych plam pod względem dostępu do sieci.

abc