Policyjne ćwiczenia sztabowe: Terroryści uprowadzają ucznia i grożą użyciem materiałów wybuchowych

2014-11-23 12:01:08 (ost. akt: 2014-11-23 12:18:26)

Autor zdjęcia: mat. policji

Uprowadzenie dla okupu ucznia w szkole przez uzbrojonych napastników i groźba użycia materiałów wybuchowych połączyły policyjne siły i środki. Ten czarny scenariusz to tylko ćwiczenia braniewskich funkcjonariuszy.
W policyjnych ćwiczeniach sztabowych wzięli udział policjanci z Braniewa, antyterroryści z Olsztyna, funkcjonariusze oddziału prewencji oraz straż graniczna.

Scenariusz ćwiczeń zakładał: do jednej ze szkół ponadgimnazjalnych w Braniewie wdzierają się uzbrojeni, zamaskowani napastnicy, którzy uprowadzają jednego z uczniów. Terroryści grożą, że użyją materiałów wybuchowych.

Funkcjonariusze zabezpieczają teren, a dyrekcja szkoły podejmuje decyzję o ewakuacji wszystkich uczniów oraz personelu. Oficer dyżurny policji kieruje na miejsce oddział prewencji i antyterrorystów. Policjanci nie pozwalają by napastnicy opuścili budynek. Rozmowy prowadzone przez negocjatora nie przynoszą oczekiwanego efektu, słychać strzały. Zapada więc decyzja o siłowym wejściu olsztyńskiej sekcji antyterrorystycznej. Po chwilowym szturmie napastnicy zostają obezwładnieni i wyprowadzeni z budynku, gdzie przejmuje ich policyjny patrol.

Funkcjonariusze rozpoznania minersko – pirotechnicznego sprawdzają pomieszczenia pod kątem ujawnienia środków pirotechnicznych. W jednej z sal zabezpieczają podejrzane pudełko. Obecny na miejscu funkcjonariusz straży granicznej z psem służbowym przeznaczonym do identyfikowania materiałów wybuchowych potwierdza, że w środku jest ładunek. Policjanci wciąż zabezpieczają budynek. W tym samym czasie grupa antyterrorystów zabiera niebezpieczny pakunek, a następnie detonuje go.

Mimo, że były to tylko ćwiczenia, to jednak wszyscy uczestnicy profesjonalnie zrealizowali założenia scenariusza. Dzięki takim działaniom policyjne służby sprawnie mogą wykorzystać siły i środki będące w ich dyspozycji, gdy zaistnieje taka potrzeba. Ćwiczenia te dają także dyrekcji szkoły możliwość sprawdzenia, czy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia podopiecznych są oni w stanie sprawnie ich ewakuować.

źródło: KWP Olsztyn


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. emeryt #1571097 | 89.228.*.* 23 lis 2014 16:44

    Pamiętam, jak niedawno pewna babka przywiozła do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie autobusem granat F-1. Cała komenda wraz z komendantem uciekła przed budynek. Gdy do Milicji przyjmowano ludzi po wojsku, tego typu sytuacji nie było. Wystarczyło spojrzeć czy jest zawleczka. W ZOMO tego nie uczono, stąd panika.

    odpowiedz na ten komentarz