Polityka to nie nasza bajka?

2014-10-10 09:22:19(ost. akt: 2014-10-10 08:39:59)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Kiedy odbędą się wybory samorządowe? Tym pytaniem wprawiliśmy w zakłopotanie wielu mieszkańców Olsztyna. Przy okazji, jak zwykle, dostało się politykom.
— Kiedy dokładnie są wybory samorządowe? Zaraz, zaraz... chyba jakoś w grudniu? Dobra, złapał mnie pan, bo ja akurat raczej nie interesuję się polityką. To kompletnie nie moja bajka — śmieje się Michał Popławski z Olsztyna, którego zaczepiliśmy na ulicy.
Idziemy dalej. Bogumiła Kordek z mężem nie potrzebowali nawet sekundy zastanowienia. — Oczywiście, że 16 listopada. Od początku samorządności w naszym kraju może tylko raz nie byliśmy z mężem na głosowaniu — mówi „Gazecie Olsztyńskiej” kobieta.
— Trzeba oddać głos, bo to obowiązek obywateli. W końcu nie tylko politycy są odpowiedzialni na sytuację naszego kraju, ale w pewnym sensie również każdy z nas. Warto głosować, chociażby żeby dać sobie prawo do wygłaszania krytyki. Bo my, Polacy, tak przecież lubimy narzekać.

Nie brakuje jednak i takich, którzy otwarcie mówią o swojej politycznej niechęci. Tak jak pan Piotr. — Może pan napisać, że jestem bardzo rozczarowanym życiem w Polsce trzydziestolatkiem — szczerze przyznaje. I dodaje: — Nie znam dokładnej daty wyborów, bo i tak nie wybieram się. Mój główny zarzut dotyczący polityki jest taki, że każda kolejna kadencja jest marnowana. Przez pierwszy rok, dwa, nowy radny, wójt czy burmistrz — jak to w Polsce — zajmuje się odcinaniem od poprzedników i "sprzątaniem" po nim. A kolejne dwa lata to już kampania, żeby wygrać kolejne wybory. Gdzie czas na pracę dla zwykłych ludzi? — pyta.

Takich głosów było niestety znacznie więcej. Spośród wszystkich przepytanych przez nas wyborców, niemal 70 proc. nie znało terminu zbliżających się wielkimi krokami wyborów lokalnych. — Czy można dziwić się temu, że ludzi nie interesują wybory samorządowe?

Nieobywatelsko będzie powiedzieć, że ludzie rzeczywiście nie chcą uczestniczyć w wyborach, które podobno decydują o ich życiu najlepiej. Natomiast z drugiej strony, jeśli polityka na poziomie krajowym odsunęła się od problemów ludzi, to trudno dziwić się, że ludzie podchodzą do wszystkiego w taki sam sposób. Czyli obojętnie — uważa dr Piotr Wasyluk, pracownik Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nie wolno zmuszać do glosowania #1504981 | 88.156.*.* 11 paź 2014 09:19

  skoro nie mam prawa glosować na kogo chce tylko na przedstawione mi osoby czy z kilku kup mam wybrac jedną to moje głosowanie jest gówno warte. Ja chce mieć wpływ na to kto będzie kandydował a nie mam jak potulne cielę iść oddać głos na jak najmniejszą lebiegę spośród mi przedstawionych.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Proste #1504464 | 81.190.*.* 10 paź 2014 14:20

  Wystarczy dodać do już istniejących rubryk jeszcze jedna rubrykę na karcie do głosowania rubrykę o tytule "żaden z powyższych kandydatów nie odpowiada moim preferencjom wyborczym" i dopiero by była frekwencja i zdecydowana większość miałaby swoją ulubioną kratkę. :-) Szkoda, że jest to w najbliższym okresie nierealne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. karol #1504282 | 83.3.*.* 10 paź 2014 10:29

  wspaniały, nieomylny, boski, kompetentny, prześliczny, złotousty wizjoner,gospodarz nad gospodarze, nasze słonce Warmii, zbawca wszystkich ryb w stawach i jeziorach, twórca naszego codziennego zachwytu i dobrego humoru i spokoju korkowego ducha, twórca naszego dobrobytu piotrek g itd,itp,etc nadaje się tylko do ......... WYMIANY, bo ktokolwiek inny go nie zastąpi, zawsze będzie od niego lepszy. AMEN

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. czyli 23% pracuje w samorzadzie.... #1504242 | 217.153.*.* 10 paź 2014 09:39

  bo ma duzy wplyw na ich zycie dla pozostalych :)

  odpowiedz na ten komentarz